تیتر خبرها

طبس – شکست تجاوز نظامی آمریکا در طبس

شکست تجاوز نظامي آمريکا در طبس

شکست تجاوز نظامي آمريکا در طبس
شکست تجاوز نظامي آمريکا در طبس

«شكست تجاوز نظامي آمريكا در طبس در 24 تا 29 آوريل 1980 م مطابق با 1358 هـ.ش در طبس صورت گرفت. رهبران اين واقعه، كارتر، برژنسكي، هاميلتون جردن بودند. خلاصه مطالب: سخنان امام خميني در تاريخ 58/8/10 به مناسبت سالروز 13 آبان در مورد دشمن و دشمن ستيزي سبب شد كه عده زيادي از دانشجويان تصميم بگيرند كه سفارت امريكا را مورد حمله قرار بدهند. كه براي اطمينان حاصل كردن نزد آقاي موسوي خويني ها كه نماينده امام در صداوسيما بود رفتند و قضيه اشغال سفارت ا با او درميان گذاشتند و ايشان هم با اين نظر موافقت كردند. روز 13 آبان 58 قرار بود يك راهپيمايي به منظور بزرگداشت شهداي 13 آبان 57 صورت گيرد و اين واقعه چون مقارن با سفرشاه به امريكا بودتصميم گرفته شد كه در مقابل سفارت آمريكا دست به اين تظاهرات بزنند. دانشجويان وقتي به سفارت رفتند به آنجا حمله كرده و ساختمان را طي 2 الي 3 ساعت به تصرف كامل درآوردند. دراين ميان يك سري عمليات هايي هم براي انهدام اسناد جاسوسي و خيانت آمريكا درايران و مدارك اطلاعاتي انجام شد. اليزابت كوب كه يكي از كارمندان سفارت بود گزارش لحظه به لحظه را به وزارت خارجه آمريكا ازطريق تلفني بيان مي كرد. اين ضربه آنقدر دردناك بود كه ونس مي گويد: اين آغاز يك داستان دردناك براي ملت امريكا بود. درحين اين واقعه يكسري از افراد از جمله كاردار، مستشار سياسي و افسر امنيتي سفارت كه درزمان حمله در وزارت خارجه ايران بودند در هنگام بازگشت تلفني از اين وضعيت خبر يافتند از دكتر يزدي وزیر خارجه دولت موقت استمداد كمك كردند و در وزارت امورخارجه ايران پناهنده شدند . امام خميني يك روز پس از اشغال سفارت در سخنراني ضمني تائيد اقدام دانشجويان آمريكا را «شيطان بزرگ» ناميده و به سفارت امريكا لقب «لانه جاسوسي» را دادند. ایشان در اين سخنراني ضمن مذمت امريكا بيان كردند كه امريكا دارد خزائن مملكتي را به تاراج مي برد و آن مركزي كه جوانان ما به آن حمله كردند مركز توطئه بود، دراين موقعيت ها دولت آمريكا اميدوار بود با دخالت دولت مهندس بازرگان هرچه سريعتر مسئله خاتمه پيدا كند. ولي با پشتيباني امام خميني و دكتر بهشتي از اقدام دانشجویان دولت بازرگان استعفا داد. مهندس بازرگان هم دربياناتي گفتند كه: دولت موقت كه ازنظر مسئوليت اداري و سياسي مملكت و حفظ حقوق نمايندگان و اتباع خارجي بر طبق تعهدات بين المللي نمي توانست مخالف اين عمل (اشغال سفارت امريكا) نباشد. چون قبلا تصميم به استعفا گرفته بود هيچ گونه اعلاميه واقدامي دراين زمينه ابراز نكرد.

دولت آمريكا به اين نتيجه مي رسد كه «گره اين كار فقط به دست آيت الله خميني گشوده خواهد شد. و تصميم برفرستادن نماينده‌اي نزد ایشان مي شود. كه امام دستور دادند كه هيچ كس حق مذاكره با آمريكا را ندارد. این موضع امام موجب موضع گيري هاي مختلفي در دولت آمریکا گردید افرادي اعتقاد به برخورد نظامي داشتند از جمله برژنسيكي پس از اختلافات زياد به تلفيق اين دو اعتقاد دست زدند كه ابتدا بيايند و به عمليات نجات گروگانها بپردازند و بعد ضربات نظامی و سیاسی و اقتصادی خود را که از قبل از تسخیر لانه جاسسوسی نیز به دنبال انجام آن بودند بر ايران از طريق حمله نظامی رژیم بعثی عراق و به راه انداختن گروههای ضد انقلاب و ترور رهبران انقلاب وزدن ضربات گوناگون و در صورت عدم موفقیت در این امور اقدام به منزوي كردن ايران در منطقه و صحنه بين الملل به اين بهانه كه ايران قراردادهاي بين الملل را زيرپانهاده است، وارد كنند از جمله سناريوي سياسي آنها خروج شاه از آمریکا و اقدام به نابودی او بود تا بدینوسیله بهانه را از دست دانشجویان خارج نمایند و هرگونه بهانه‌اي را از ايرانيان دوركنند. اما عمليات تلافي جويانه امريكا در نيمه دوم قرن بيست، آوريل 1980 انجام شد. اين عمليات كه براي آزادي گروگانها انجام مي شد «پنجه عقاب» نام داشت. آنها در ابتدا شش هواپيماي ام سي 130 وئي‌سي – 130 و 8 هلي كوپتر آر – اچ 53 دي وارد كوير طبس مي شوند.

هلي كوپتر ها به محض ورود سوخت گيري میكردند و نيروي يورش صد و هجده نفري را سوار مي نمودند. شش هلي كوپتر براي حمل گروگانها در نظر گرفته شده بود و دو هلي كوپتر براي پشتيباني و زاپاس و يك هلي كوپتر براي تيراندازي. با طلوع روز آنها در تپه هاي اطراف گرمسار پنهان مي شدند كه همه اين محل ها از قبل بوسيله افرادنفوذی و افرادی که  داخل ايران شده بودند شناسايي شده بود دراين محل تيم يورش با دو مامور وزارت دفاع آمريكا قرار ملاقات كنند. قرار بود درهنگام عمليات، ديوار شرقي سفارت با بمب منفجر شود. در طول يورش به سفارت تيم سيزده نفري نيروهاي ويژه كه وظيفه آن يورش به ساختمان وزارت خارجه بود نيز عمليات خود را شروع مي کرد. طرح آنها بررسي بيرون ساختمان و داخل شدن از طريق پنجره هاي طبقه سوم است آنها بايد هرمقاومتي را درهم بكوبند و سه گروگان را آزاد كنند و از طریق پادگانی در نزدیک قم به سوي عمان فرار كنند. پرواز هلي كوپتر هاي توپدار برفرار تهران براي خنثي كردن هرگونه تهديدي بود كه دلتا قدرت مقابله با آن را نداشت. همه چيز آماده بود. هواشناسان پيش بيني بلند مدت خود را در مورد هواي منطقه ارائه داده بودند. از طرفي اين نگراني وجود داشت كه هواپيماهاي ئي سي 130 كه 3000 گالن سوخت را در مخازن عظيم خود جاي مي دادند بتوانند براي سوخت گيري هلي كوپترها را در كوير فرود آيند و احتمال آن مي رفت كه پوسته خارجي زمين نتواند وزن آنها را تحمل كند در نتيجه آنها قادر به فرود يا پرواز مجدد نباشند. لذا يك هواپيما با همان وزن به كوير رفت و فرود آمد و  و بازگشت. اعضاي دلتا بارها و بارها عمليات را بطور آزمايشي  در منطقه اریزونا که شبیه منطقه کویر ایران بود، تكرار و تمرين كرده بودند.

اصولا اجراي عملياتي در هزاران كيلومتر دورتر در نيمكره ديگري از زمين بدون جلب همكاري چند كشور ديگر امكانپذير نيست و اين امر مهم لزوما به معني اطلاع دقيق آن كشور ها از جزئيات طرح عمليات نخواهد بود. عمليات اين طوري بود كه هواپيماهاي سي – 130 در كوير يك فرود میآمدند. نيروهاي عملياتي وسايل نقليه را تخليه میكردند.

در حین اجرای این سناریو در بیابان طبس درهمين حال يك اتوبوس حامل مسافر از آن مسير گذر مي کند كه چارلي بکویث فرمانده عملیات به لاستيك هاي اتوبوس شليك كرده و آن را متوقف مي كند. البته يك كاميون هم از آنجا رد میشود كه وقتي اينوضع را میبیند فوري دور زده و از منطقه دور میشود و همین باعث ترس و وحشت نیروهای دلتا را فراهم می آورد و به شدت از رسیدن نیروهای ایرانی بخصوص سپاه و کمیته وحشت میکنند. شش هلي كوپتر آمدند اما دو هلي كوپتر هرگز به منطقه مورد نظر نرسیدند، چون با طوفان شن مواجهه شده بودند. يكي از هلي كوپترها نقض فني پيدا كرد و فقط 5 هلي كوپتر براي عمليات باقي مانده بود.  تصميم گرفته شد كه عمليات لغو شد. ساعت حدود 2/40دقيقه بعداز نيمه شب بود. يكي از هلي كوپتر ها برای سوخت گیری از زمين بلند شد ولی در ميان تندباد به سمت چپ كج شد و به آرامي به عقب خزيد سپس صداي مهيبي بلند شد بله چيزي داشت متلاشي مي شد. گلوله آتشين آبي رنگي مثل بالون به هوا رفت ظاهرا هلي كوپتر سرگرد شافر به ئي‌سي – 130 هواپيمايي كه تازه عنصر آبي را سوار كرده بود برخورد كرد.حرارت خيلي زياد بود يكي ديگر از هلي كوپترها كه در فاصله نزديكي به محل انفجار بود هرلحظه امكان داشت آتش بگيرد. هوا مثل روز روشن شده بود و موشك ها منفجر مي شدند.

با روشن شدن جریان تهاجم آمریکا و شکست مفتضحانه آن اگر چه كسي به دقايق سناريوي امريكايي واقف نبود اما اجمالا مردم ايران مي دانستند كه خطر بزرگي از بيخ گوش آنها رد شده است. درآن زمان روحيه مردم چنان نيرومند بود كه معلوم نبود اگر نيروي دلتا وارد ايران مي شد ديگر قادر به خروج از اين دام مي شد يا نه؟ اين طرح آمريكايي براي كشوري كه در شرايط ايده آل به سر مي برد طرحي كاملا ذهني و غير عملي بود. مردم با بسيج خودجوش و سريع خود درهمه جا حضور دارند. پس از انتشار خبر سقوط هلي كوپترهاي امريكايي و شكست عمليات نجات درايران، همه درعجب بودند و نمي دانستند كه آيا ماجرا تمام شده يانه؟ پس از آن يك آماده باش نظامي در ملت ايجاد شد.

دراين ميان حزب توده شايعه كرده بود كه روس ها بودند كه آمريكايي ها را شكست دادند آنها با اين كارها مي خواستند نشان دهند كه جلوگيري از شكست انقلاب را مديون روسها هستيد. امام خميني در 5 ارديبهشت سال 59 در پي شكست نظامي امريكا در طبس فرمودند: كارتر با اين عمل نشان داد كه قدرت تفكر را ازدست داده است و از اداره آمريكا عاجز است.

روز دوم نوامبر 1980 مجلس ايران طرحي را براي آزادي گروگانها به تصويب رساند كه شامل چهار شرط بود ازجمله بازگرداندن اموال شاه به ايران و رفع انسداد از دارائيهاي ايران، بالاخره در روز 17 ژانويه 1981(27 دي ماه 1359) مذاكرات غير مستقيم با واسطه الجزيره بين ايران و آمريكا به نتيجه رسيد و بالاخره در 19 ژانويه وارن كريستوفر معاون وزارت خارجه آمريكا متن بيانيه الجزاير به نمايندگي از آمريكا امضاء كرد . و در نهايت با آزادي كليه گروگانها از ايران بحران گروگانگيري پايان يافت.آمريكا براي جبران شكست خود دست به سناریوهای از پیش تعیین شده دیگر زد ازجمله: رژيم جاه طلب عراق را که از قبل آماده کرده بود تشویق به حمله به ایران نمود و اقدام ديگر آمريكا دست زدن به كودتاي نوژه بود كه با رهبري سيا و توسط نیروهای وابسسته به خود در ارتش ایران و كساني كه در رژيم سابق داراي مقامهاي نظامي بودند صورت گرفت ولي به نتيجه اي نرسيد و نافرجام ماند. اين امر درحالي بود كه ادموندماسكي وزير خارجه آمريكا پس ازتشديد بحران در روابط ايران و آمريكا و شكست عمليات طبس، سياست آمريكا در قبال ايران راچنين اعلام كرد.

1- اضمحلال و ازهم گسيختگي داخلي

2)- اقتصاد روبه نابودي

3)- تهاجم و حمله به مرزها.

فهرست منابع:

1- اسناد لانه جاسوسي، دانشجويان مسلمان پيرو خط امام (تهران: دفتر انتشارات اسلامي وابسته به

جامعه مدرسين حوزه علميه قم، بي‌تا)

2- باقي، عمادالدين، انقلاب و تنازع بقا (پژوهش در زمينه ها و پيامدهاي اشغال سفارت آمريكا در

تهران) 13 آبان 1358 (تهران: عروج، 1376)

3- بكويث، چارلي، نيروي دلتا از پلي مي تا طبس، ترجمه رضا فاضل زرندي، (تهران: اميركبير، 1368)

4- تحليلي از سياستهاي امپرياليسم و قدرت حاكمه (درباره اشغال لانه جاسوسي آمريكا)، (تهران:

گروه پيشرو ، بي‌تا)

5- سالينجد، پير، آمريكا دربند، (تهران: كتابسرا 1362)

6- سالينجدپير، گروگانگيري در ايران و مذاكرات محرمانه تهران،‌جعفر ثقه الاسلامي (تهران: انتشارات

نوين، 1362)

7- فريدمن، آلن ، خانه عنكبوت، مهوش غلامي(تهران: اطلاعات ، 1373)

8- ولز، تح، 444 روز خاطرات گروگانها از دوران تسخير لانه جاسوسي آمريكا، ابوحسين ترابيان ،(تهران:

مركز نشر فرهنگي رجاء، 1367)

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

به بهانه سی چهارمین سالگرد شکست مفتضحانه آمریکا در کویر طبس ، خاطرات مرحوم حجت الاسلام و المسلمین، سید مصطفی رضوی حیدری فرمانده کمیته انقلاب اسلامی و آزاده و جانباز30% انقلاب، امام جمعه فقيد شهرستان فريمان و فرمانده کميته انقلاب اسلامي شهرستان طبس و اولین مسئولی که در سال 1359 در محل حادثه حضور یافت، از حمله نظامي آمريکا در کوير طبس

به بهانه سی چهارمین سالگرد شکست مفتضحانه آمریکا در کویر طبس ، خاطرات مرحوم حجت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *