تیتر خبرها
خانه / بخش 2) لانه جاسوسی آمریکا در ایران / 2)6) طبس و حمله نظامی آمریکا / 2)6)1) اخبار و مطالب مرتبط با واقعة طبس و تهاجم نیروهای نظامی آمریکا به ایران / روایت محمدکریم عابدی عضو کمیته تحقیق حادثه طبس از ماجرای حضور آمریکایی ها در ایران و بمباران هلی کوپترها به دست بنی صدر

روایت محمدکریم عابدی عضو کمیته تحقیق حادثه طبس از ماجرای حضور آمریکایی ها در ایران و بمباران هلی کوپترها به دست بنی صدر

روایت محمدکریم عابدی عضو کمیته تحقیق حادثه طبس از ماجرای حضور آمریکایی ها در ایران و بمباران هلی کوپترها به دست بنی صدر

روایت محمدکریم عابدی عضو کمیته تحقیق حادثه طبس از ماجرای حضور آمریکایی ها در ایران و بمباران هلی کوپترها به دست بنی صدر
روایت محمدکریم عابدی عضو کمیته تحقیق حادثه طبس از ماجرای حضور آمریکایی ها در ایران و بمباران هلی کوپترها به دست بنی صدر

محمدکریم عابدی، در تشریح آنچه که 30 سال پیش در صحرای طبس رخ داد، به سران فتنه هشدار داد تا از سرنوشت آمریکا درس عبرت بگیرند و بدانند که همکاری آمریکا به درد آنها نخواهد خورد.

امیر سرتیپ خلبان عابدی نماینده فعلی مردم طبس در مجلس که در کمیته تحقیق درباره حادثه طبس به همراه مصطفی چمران وزیر دفاع وقت به محل حادثه مراجعه کرده و گزارش نهایی این تحقیق را آماده کرده بود در گفت‌وگو با خبرآنلاین، به تشریح این رخداد پرداخت و گفت: پس از اشغال لانه جاسوسی آمریکا در تهران و دستگیری اعضای سفارت آمریکا از سوی دانشجویان پیرو خط امام در سال 1359، دولت آمریکا در اعمال فشار سیاسی و اقتصادی برای آزادی اعضای سفارت سابق آمریکا در تهران که در ماجرای اشغال لانه جاسوسی این کشور بازداشت شده بودند، ناکام ماند. این در حالی است که امام در یک مرحله دستور آزادی زنان دستگیر شده و در مرحله بعد دستور آزادی سیاهپوستان دستگیر شده در سفارت را داد و شاید اگر آمریکایی‌ها صبر می‌کردند امام دیگر کارمندان سفارت آمریکا را هم آزاد می‌کردند.

وی که تسخیر لانه جاسوسی را تحقیر بزرگی برای آمریکا می‌نامید، ادامه داد: به همین دلیل «جیمی کارتر» رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا دستور انجام عملیات آزادسازی بازداشت شدگان را صادر کرد. به این ترتیب در 4 اردیبهشت 1359، 8 فروند ناو هلی‌کوپتربر مدرن به نام سیکورسکی که هرکدام بین 30 تا 40 نفر را می‌تواند جابجا کند، به سمت ایران پرواز می‌کنند. این هلی‌کوپترها پس از 2.5 تا 3 ساعت پرواز باید مجدداً‌ سوخت‌گیری کند و از آنجایی که سوخت‌گیری در هوا برای این نوع هلی‌کوپترها مقدور نیست، باید با نشستن روی زمین، اقدام به این کار کنند.

نماینده طبس با اشاره به اینکه در جاده یزد، فرودگاههایی برای فرود اضطراری تعبیه شده‌اند، خاطرنشان کرد: آنها این منطقه را که نسبتاً امن بوده و با جاده طبس به یزد نیز فاصله زیادی نیز نداشته انتخاب ‌کردند و پس از چند ساعت پرواز، نزدیک ساعت 23 شب 4 اردیبهشت با پشتیبانی 4 فروند هواپیما در صحرای طبس می‌نشینندو. دو فروند آن هواپیمای C – 130 بوده و دو فروند هم هواپیمایی به نام “KC ” که یکی از آنها برای کارهای اجرایی و دیگری نیز به عنوان هواپیمای رزرو استفاده می‌شده است.

به گفته وی یکی از هلی‌کوپترها در منطقه باتلاق جازموریان دچار اشکال می‌شود، بلافاصله فرماندهان این عملیات کارتر را در جریان موضوع می‌گذارند و او دستور به رهایی هلی‌کوپتر می‌دهد و از آنها می‌خواهد که سیستم‌ها و مدارهای الکترونیک این هلی‌کوپتر را با قطع کنند تا در آینده برای ایران قابل استفاده نباشد.

عابدی با اشاره به اینکه به فاصله یک ساعت پس از پرواز، مجدداً یکی دیگر از هلی‌کوپترها در جاده کرمان به مشهد، دچار اشکال و اختلال می‌‌شود و از کار می‌افتد، یادآورشد: این هواپیما نیز به دستور کارتر  که فرمانده مستقیم این عملیات بوده، از رده خارج می‌شود و عملیات با 6 فروند هلی کوپتر ادامه می‌ساید.

وی با بیان اینکه 6 هلی کوپتر آمریکایی پس از نشستن در صحرای طبس، اقدام به سوخت‌گیری از هواپیماهای سوخت‌رسانی می‌کنند؛ یادآورشد که از رده خارج شدن دوتا از این هلی کوپترها، عملیات را با یکساعت تاخیر همراه کرده بود. به این ترتیب سوخت‌گیری تا نزدیک ساعت یک بامداد 5 اردیبهشت طول می‌کشد، درحالی که این هلی‌کوپترها باید طوری و برنامه ریزی و پرواز می‌کردند که حدود ساعت 3 بامداد در پشت ارتفاعات غرب گرمسار روی تپه‌ها می‌نشستند. در همین حال تکان ملخک یکی از هلیکوپترها هنگام سوخت گیری ایجاد طوفان شن می‌کند و دید خلبان را کور می‌نماید. به این ترتیب با اثابت این هلی‌کوپتر به هواپیمای حامل سوخت، انفجار مهیبی ایجاد می‌شود که طی آن 8 سرنشین هلی کوپتر مذکور از بین می‌روند. تمامی این حوادث در حالی رخ داد که آمریکایی‌ها شش ماه در صحرای نووادا که شبیه کویر ایران بود، تمرین نظامی کرده بودند.

به گفته وی در این مرحله، شکست اعجاز آمیز آمریکا در طبس به منصه ظهور در می‌اید و کارتر با غم عظیمی پایان این عملیات را اعلام می‌کند. به این ترتیب نظامیان آمریکا همه مسافران اتوبوسی را که در حال مسافرت به مشهد بودند را آزاد می‎کنند و از ایران می‌روند.

عابدی با اشاره به اینکه همان روز آیت الله خلخالی با حضور در محل به جمع اوری اجساد پرداخته و مقدمات بازگرداندن آنها به آمریکا را فراهم می‌کند، ادامه داد: قرار بود که صبح روز بعد به دستور آیت الله خامنه‌ای که نماینده ولی فقیه در وزارت دفاع بودند، به همراه آقای چمران وزیر دفاع وقت به منطقه برویم و بر اساس مستندات موجود، ابعاد حمله آمریکا را شناسایی کنیم. اما صبح آن روز بنی‌صدر با فرمان بمب باران کردن آنجا بسیاری از اسناد را از میان برد. با این حال ما متوجه نقشه‌های آنها شدیم و با شناسایی و بازداشت عواملشان در ایران دریافتیم که هدف آنها براندازی نظام تحت پوشش نجات هم وطنانشان بوده است.

نماینده طبس گفت: آنها در نظر داشتند آمریکایی‌های بازداشتی در ایران را که در ساختمان کنونی وزارت کشور و در وزارت امورخارجه نگهداری می‎شدند را با پوشیدن لباس‌های کمیته و پاسداری نحات دهند.  البته می‌خواستند که نگهبانان را با گاز خواب الود کننده از سر راه خود بردازند. نقشه بعدی آنها این بود که این افراد را به منظریه قم ببرند و از آنجا به یکی از کشورهای عربی همچون مصر منتقل کنند. اما شکست خوردند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با بیان اینکه انتظار می‌رفت آمریکا از آن شکست درس عبرت بگیرد و دست از ارعاب و تهدید ایران بردارد، ادامه داد: اما نه تنها چننی نشد بلکه همچنان برخی در داخل کشور نیز به این شکست خوردگان چشم امید بسته‌اند.

وی سران فتنه و آشوبگران سال گذشته در کشور را از این دست افراد دانست و گفت: آنها که می‌خواهند با طناب پوسیده آمریکا به ته چاه بروند چطور متوجه شکست امریکا در عراق و افغانستان نیستند و علی‌رغم مشاهده رنج مردم این دو کشور همسایه می‌خواهند که ایران را نیز با چنین سرنوشتی مواجه کنند.

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

به بهانه سی چهارمین سالگرد شکست مفتضحانه آمریکا در کویر طبس ، خاطرات مرحوم حجت الاسلام و المسلمین، سید مصطفی رضوی حیدری فرمانده کمیته انقلاب اسلامی و آزاده و جانباز30% انقلاب، امام جمعه فقيد شهرستان فريمان و فرمانده کميته انقلاب اسلامي شهرستان طبس و اولین مسئولی که در سال 1359 در محل حادثه حضور یافت، از حمله نظامي آمريکا در کوير طبس

به بهانه سی چهارمین سالگرد شکست مفتضحانه آمریکا در کویر طبس ، خاطرات مرحوم حجت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *