تیتر خبرها

طبس – رسوایی ادامه‌دار آمریکا! شکست از طوفان طبس، طوفانی تا دوربان

رسوایی ادامه‌دار آمریکا! شکست از طوفان طبس، طوفانی تا دوربان

رسوایی ادامه‌دار آمریکا! شکست از طوفان طبس، طوفانی تا دوربان
رسوایی ادامه‌دار آمریکا! شکست از طوفان طبس، طوفانی تا دوربان

شنبه, 05 اردیبهشت 1388 14:14

ماجراهای ایران و آمریکا در این ۳۰ سال گذشته به‌حدی پیچیده و پرافت‌ و خیز بوده است که بدون اغراق در تاریخ معاصر و روابط هیچ کشوری نظیر آنها را نمی‌توان یافت.

به اعتقاد بسیاری، ماجرای طبس که با طوفان مشهور خود به این ماجراها ابعاد خاصی داد، هنوز ادامه دارد که می‌توان ماجرای دوربان سوئیس را نیز به نوعی تداوم این طوفان تاریخی دانست.

پنجم اردیبهشت، سالروز شکست نیروهای آمریکایی در سال1359 در صحرای طبس را در حالی پشت سر می‌گذاریم که طوفان دیگری از دوربان آغاز و هنوز مورد بحث رسانه‌ها و مقامات سیاسی جهان است.

واقعه طبس، پس از آن روی داد که جیمی‌کارتر، رئیس‌جمهور ایالات متحده، تصمیم گرفت تا به ایران حمله نظامی کند. بهانه این هجوم، آزادی جاسوسانی بود که در سیزدهم آبان 1358 به اسارت دانشجویان پیرو خط امام درآمده بودند. کاخ سفید که از حرکت دانشجویان غافلگیر شده و توطئه‌هایش آشکار شده بود، تصمیم گرفت از قوای نظامی استفاده کند و با حمایت مزدوران داخلی و پشتوانه تبلیغاتی، به افکار خود جامه عمل بپوشاند.

لانه زنبور

ملت ایران، دسیسه‌های آمریکا برای شکست انقلاب را دیده بودند. آمریکا‌ پس از انقلاب، سعی می‌کرد حضور خود را در ایران حفظ کند و بدین سبب نقاب دوستی بر چهره داشت؛ اما رفتارهای آنان، شک‌برانگیز بود.

سابقه عملکرد آمریکا، سبب شد تا مردم وقوع کودتا علیه انقلاب خود را قطعی بدانند؛ از این رو حدود 400 نفر از دانشجویان، سفارت آمریکا را اشغال کردند و اعضای آن را به دستگیر کردند. اسناد به دست آمده از لانه جاسوسی، نشان داد که سفارت آمریکا، به مکانی برای طراحی توطئه ضد ایران تبدیل شده است و از این روی آن را «لانه جاسوسی» نامیدند.

نمایش اقتدارکارتر!

تداوم حرکت انقلاب، بیداری دانشجویان و اتخاذ موضع فعال و افشای دسیسه‌های آمریکا، همچون تلاش برای شکست یا انحراف مسیر نهضت باعث ناامیدی استعمارگران از دستیابی دوباره به منافع و منابع ایران شد. طولانی شدن اسارت گروگان‌ها، سبب تضعیف روحیه آمریکایی‌ها و شکستن غرور آنان شد؛ زیرا آنها عادت داشتند که همیشه، پیروز باشند و تحمل شکست، برایشان بسیار دشوار بود؛ آن هم شکستی تاریخی از ملتی بیدار.

از جمله اهداف آمریکا برای این تجاوزمی‌توان بازیابی روحیه سران کاخ سفید و سیاستمداران آن، ترمیم غرور آسیب‌دیده خویش، آزادی گروگان‌ها و تضعیف روحیه مردم ایران را نام برد. بنا بود پس از اجرای عملیات آزادسازی گروگان‌ها، مراکز مهم اقتصادی و مکان شخصیت‌های مهم انقلاب نیز، مورد هجوم قرار بگیرد و کودتایی علیه نظام روی بدهد. کاخ سفید می‌خواست با این عمل، هم کار انقلاب را یکسره کند و هم سایر ملت‌ها و دولت‌ها عبرت بگیرند. جیمی‌کارتر می‌کوشید تا با نمایش اقتدار نیروهایش، برگ زرینی در کارنامه خود ثبت کند تا در انتخابات، دوباره برای ریاست‌جمهوری برگزیده شود.

عجز سیاستمداران آمریکا

سیاستمداران‌کاخ‌سفید،درظاهر می‌کوشیدند مسأله گروگان‌ها به صورت مسالمت‌آمیز حل شود؛ حتی آنها پیش از آغاز برنامه نظامی، برای مذاکرات جدید زمینه‌چینی می‌کردند تا مسوولان ایران را غافلگیر کنند، اما در واقع مدت 5 ماه بود که نیروهای ویژه‌ای را برای این کار در محیطی مشابه صحرای طبس در «آریزونا» آموزش می‌دادند. بنا بود که این طرح، با نام «عملیات پنجه عقاب» چهارم تا ششم اردیبهشت 1359 اجرا شود.

برنامه‌ این‌گونه بود که در شب اول، 8 بالگرد و 7 هواپیمای غول‌پیکر c-130 در عمق خاک ایران فرود بیایند.سپس بالگردها شبانه سوختگیری و به نقطه‌ای در نزدیکی تهران پرواز کنند و تا شب بعد منتظر بمانند. بنا بود که شب دوم گروه‌های ویژه‌ای به سفارت حمله کنند و همراه گروگان‌ها، به ورزشگاهی نزدیکی سفارت بروند. سپس به طور همزمان، فرودگاه مجاور اشغال شود و همه با هواپیمایی که آنجا مستقر شده است، به پرواز درآیند.

سپس طرح پایانی اجرا می‌شد که شامل حمله به مراکز اقتصادی و اماکن شخصیت‌های موثر و کلیدی و در نهایت کودتایی با همکاری عوامل لیبرال، ضد انقلاب و جاسوسان مستقر در ایران بود. سرانجام کارتر در نطقی، سقوط نهضت اسلامی را اعلام می‌کرد. طبق برنامه، چهارم اردیبهشت 1359، 7 فروند هواپیمای غول پیکر c-130 و 8 فروند بالگرد وارد مرز ایران شدند، در حالی که نیروهای ویژه عملیات، تجهیزات پیشرفته نظامی و وسایلی همچون جیپ، موتور سیکلت‌های تندرو و مخصوص عملیات و…همراه داشتند.

آنها از جنوب کشور وارد مرزهای ایران شدند و با هماهنگی داخلی پس از طی صد‌ها کیلومتر، بدون این‌که مانعی در مسیرشان باشد، در فرودگاهی متروکه، نزدیک رباط‌خان طبس فرود آمدند. عوامل داخلی، پیش‌تر دستور داده بودند که تجهیزات ضدهوایی از مسیر مورد نظر برداشته شوند. نیمه‌شب بود که نیروهای ویژه به‌صحرای طبس رسیدند. یکی از بالگردها از هواپیمای c-130 سوختگیری کرد و از زمین برخاست که ناگهان بر اثر اشتباه خلبان با هواپیما برخورد کرد و هر دو آتش گرفتند. سپس بر اثر طوفان شن، 2 بالگرد دیگر، دچار نقص فنی شدند  و از انجام عملیات باز ماندند.در نتیجه اجرای طرح با هماهنگی کارتر متوقف شد و آمریکایی‌ها از بیم آن‌که، همگی در طوفان شن نابود شوند یا اسیر نیروهای ایران بشوند، از فرصت شب استفاده کردند و فرار کردند. آنان، آن‌قدر برای فرار عجله کردند که 8 مزدور کشته شده، اسناد سری و محرمانه در بالگرد‌های به‌جا مانده را باقی گذاشتند.

صبح هنگام به وقت آمریکا، هنگامی که کارتر در تلویزیون ظاهر شد، از چشمان برافروخته و متورم وی، آشکار بود که شب را نخوابیده است. وی اعلام کرد که عملیات «پنجه عقاب» شکست خورده است. سپس اظهار کرد که اسناد طبقه‌بندی شده سری، در بالگردها به جای مانده است.

در واقع این پیام، برای بنی‌صدر، رئیس‌جمهور وقت صادر شده بود. بی‌درنگ، بنی‌صدر دستور داد چند بمب‌افکن، بالگردهای به جا مانده را بمباران کنند. بر اثر این خیانت، فرمانده سپاه یزد، محمد منتظر قائم که برای بازرسی و بررسی محل به آنجا رفته بود به شهادت رسید.

زخم خوب نشدنی

شکست طبس، یک ضربه محکم بر پیکره استکبار و سبب رسوایی سران کاخ سفید شد.آمریکا می‌خواست مردم ایران را تنبیه کند؛ ولی نتیجه برعکس شد. دیگر آن‌که ملت ایران هوشیارتر و دشمنی مستکبران آشکارتر شد، منافقان و همراهان داخلی استکبار جهانی رسوا شدند.

کارتر در پی آن بود که پس از آزادی گروگان‌ها، دوباره‌ برای ریاست‌جمهوری برگزیده شود ولی به سبب این ناکامی و تصمیم امام(ره)، مبنی بر نگه‌داشتن جاسوسان تا برگزاری انتخابات، مردم ایالات متحده به کارتر رأی ندادند و وی در انتخابات، شکست خورد.

بعدها وی در مصاحبه‌ای گفت: «دوران ریاست‌جمهوری من، بدترین دوره‌های ریاست‌جمهوری در آمریکا بوده است؛ زیرا در آن زمان، دولت آمریکا در دست آیت‌الله خمینی در ایران به گروگان گرفته شد»

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

به بهانه سی چهارمین سالگرد شکست مفتضحانه آمریکا در کویر طبس ، خاطرات مرحوم حجت الاسلام و المسلمین، سید مصطفی رضوی حیدری فرمانده کمیته انقلاب اسلامی و آزاده و جانباز30% انقلاب، امام جمعه فقيد شهرستان فريمان و فرمانده کميته انقلاب اسلامي شهرستان طبس و اولین مسئولی که در سال 1359 در محل حادثه حضور یافت، از حمله نظامي آمريکا در کوير طبس

به بهانه سی چهارمین سالگرد شکست مفتضحانه آمریکا در کویر طبس ، خاطرات مرحوم حجت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *