تیتر خبرها
خانه / بخش 2) لانه جاسوسی آمریکا در ایران / 2)9) خبر / بازخوانی پرونده سیزده آبان

بازخوانی پرونده سیزده آبان

علی کریمی

الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایت امیرالمومنین علی علیه السلام

13 آبان در تاریخ انقلاب اسلامی برگي زرين و مقطعي حساس و مناسبتي پرخاطره و سرنوشت ساز است . در این روز حضرت امام خمینی (ره) از کشور تبعید شد و در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی دانش آموزان معترض به رژیم طاغوت به خاک و خون کشیده شدند و بالاخره لانه جاسوسی شیطان بزرگ بوسیله دانشجویان انقلابی به تصرف در آمد .
در 13 مهر 1343 به دستور شاه ، پيشنهاد آمريکا مبني بر اعطاي مصونيت قضايي به اتباع آمريکايي (کاپیتالاسیون)، به صورت يک لايحه قانوني در هيات دولت تصويب گرديد . در همان سال مجلسين شوراي ملي و سنا نیز آن را تصویب کردند . چندي بعد ، نشريه داخلي مجلس متن کامل سخنرانيها و گفتگوهاي نمايندگان و رئيس دولت در زمينه اين لايحه را منتشر کرد .
امام خمینی (ره) با درک عمق فاجعه از پای ننشسته و زبان به اعتراض گشودند . مساجد و مجالس پس از روشنگری امام محل اعتراض مردم به نوکری بی قید و شرط رژیم طاغوت به آمریکا شد . با اوج گرفتن اعتراضات مردمی ، رژيم  همه شيوه ها را براي آرام کردن ايشان به کار برد ، اما هيچ کدام کارساز نبود . فريبکاري و وارونه جلوه دادن حقايق ، بازداشت و زندان ، تهمت ، دروغ پردازي ، جو سازيهاي کاذب ، تهديد و تطميع ، وحشيگري و کشتار ، اختلاف افکني و … ، در برابر روح بزرگ امام (ره) بي اثر شده بود . تنها يک راه باقي مانده بود و آن تبعيد امام بود .
در شب 13 آبان 1343 ، صدها کماندو و چترباز مسلح به همراه مزدوران ساواک به سرپرستي سرهنگ مولوي ( رئيس ساواک تهران ) بيت امام را در قم محاصره کرده ، از بام و ديوار به منزل امام یورش بردند و پس از ضرب و شتم خادمين منزل ، امام را دستگير و به تهران انتقال دادند وبلافاصله رهبر کبیر انقلاب اسلامی را با يک هواپيماي نظامي از فرودگاه مهرآباد تهران به ترکيه تبعيد کردند و به دنبال آن ساواک اطلاعيه اي را از رادیو تلویزیون و مطبوعات به شرح زير منتشر کرد :

” طبق اطلاع موثق و شواهد و دلايل کافي چون آقاي خميني و تحريکات مشار اليه ، عليه منافع ملت و امنيت و استقلال و تماميت ارضي کشور تشخيص داده شد ، لذا در تاريخ 13 آبان ماه 1343 ، از ايران تبعيد گرديد . “دستگيري و تبعيد امام با واکنش شديد اقشار مختلف مردم مواجه شد . شهرهاي قم ، مشهد و تهران به حالت تعطيل درآمدند . در بسياري از شهرها تظاهرات به راه افتاد . حسنعلي منصور ، نخست وزيري که لايحه را به مجلس برده و از تصويب گذرانده بود ، به دست مبارزان به سزای اعمال ننگین خود در نوکری اربابانش رسید و نهضت اسلامی وارد مرحله جديد مبازره علني با رژيم گرديد .
14 سال بعد سربازان امام خمینی که در 13 آبان 1343 تازه متولد شده بودند با اوج گرفتن انقلاب اسلامی گوش به فرمان و پا در رکاب عرصه را بر رژیم سر سپرده طاغوت تنگ کردند تا جایی که رژیم علی رغم اعطا آزادی های ظاهری ، دانش آموزان معترض را به گلوله بست و برگی دیگر بر دفتر جنایات خود افزود .
صبح روز 13 آبان 1357 دانش آموزان در حالي كه مدارس را تعطيل كرده بودند روبه سوي دانشگاه نهادند تا بار ديگر پيوندشان را با رهبر بت شكن خويش به جهانیان اعلام نمايند. نوجوانان و جوانان پرشور خداجو گروه گروه داخل دانشگاه شدند و به همراه دانشجويان و گروههاي ديگري از مردم در زمين چمن دانشگاه اجتماع كردند. مأموران شاه، دانشگاه را به محاصره خود درآورده بودند تا چنانچه فرياد حق طلبانه از گلويي برخاست آن را با گلوله پاسخ دهند. دانش آموزان در كناره نرده ها و زمين چمن اجتماع كرده بودند و فرياد مقدس “الله اكبر” آنان فضا را مي شكافت و تا فاصله هاي دور طنين مي انداخت.ساعت يازده صبح مأموران ابتدا چند نارنجک گاز اشك آور در ميان دانش آموزان و دانشجويان پرتاب كردند. اجتماع كنندگان در حالي كه به سختي نفس مي كشيدند، صداي خود را رساتر كردند و با فرياد دشمن شكن “الله اكبر” لرزه بر اندام مأموران مسلح شاه افكندند. در اين هنگام تيراندازي آغاز شد و لاله هاي انقلاب يكي پس از ديگري در خون غلتيدند جوانان با  فرياد الله اكبر و با شعارهاي مرگ بر امريكا و مرگ بر شاه به شهادت رسيدند و انقلاب خونين اسلاميشان را تداوم بخشيدند و دشمنان اسلام را بيش از پيش به رسوايي و شكست كشاندند. در اين واقعه 56 تن شهيد و صدها نفر مجروح شدند. يكي از شاهدان عيني مي گويد:”شنبه 13 آبان سال 1357 ساعت 11 صبح، بيش از هفت هزار دانش آموز و دانشجو و ديگر طبقات مردم در محوطه دانشگاه تهران گرد آمده و عده اي سرگرم تماشاي نمايشگاه عكس بودند و گروهي به سخنراني گوش مي كردند كه ناگهان يك كپسول گاز اشك آور در هوا چرخيد و روي زمين دانشگاه فرود آمد. عده اي سراسيمه به سوي در ورودي دانشگاه دويدند، ولي در همين موقع صداي تيراندازي بلند شد. سربازان از  پشت ميله هاي دانشگاه به سوي مردم شليك كردند. هنوز فريادهاي “نترسيد تيراندازي هوايي است” بلند بود كه دانشجويي به زمين افتاد، از اين لحظه به بعد دانشگاه و خيابان هاي اطراف آن به صحنه جنگ و گريز مبدل شد. دانشجويان و دانش آموزان قصد داشتند آن روز به سوي منزل مرحوم آيت الله طالقاني راهپيمايي كنند. درست هنگاميكه قصد داشتند از دانشگاه خارج شوند با تيراندازي ماموران مواجه شدند و به دنبال آن دانشگاه صحنه برخوردهاي خونين شد. مجروحان توسط دانشجويان به بيمارستان منتقل شدند.”در همان ساعات اوليه نيروهاي ضربت وارد دانشگاه شدند و دانشجويان و دانش آموزان براي مقابله با حمله آنان آتش افروختند و به دنبال آن مأموران پس از چند متر پيشروي مجبور شدند دانشگاه را ترک کنند .
با شدت گرفتن تظاهرات، مأموران شاه خيابان هاي اطراف دانشگاه و قسمتي از خيابان انقلاب را بستند و دانشجويان و دانش آموزان در خيابانهاي اطراف پراكنده شدند. تظاهر كنندگان در خيابانهاي جمهوري اسلامي و ولي عصر (عج) و خيابان هاي منشعب از آن آتش افروختند و با شعار الله اكبر و لا اله الا الله تظاهرات ادامه داشت .
ساعت دو بعداز ظهر مجدداً ماموران رژیم طاغوت بر روي دانشجويان و دانش آموزان كه در داخل دانشگاه بودند، تيراندازي كردند كه در همان لحظات اول عده اي از دانشجويان به زمين افتاده و در خون غلتيدند. دانشجويان و دانش آموزان با پلاكاردهايي كه در آن شمار كشته شدگان دانشگاه را نوشته بودند و با دادن  شعار الله اكبر خميني رهبر به راهپيمايي پرداختند. جنگ و گريز ماموران ساواک با دانشجويان و دانش آموزان تا پاسي از شب ادامه داشت …
امام خميني (ره) در پيامي كه به همين مناسبت از پاريس براي امت قهرمان ايران فرستادند، فرمودند:
“عزيزان من صبور باشيد كه پيروزي نهايي نزديك است و خدا با صابران است. ايران امروز جايگاه آزادگان است… من از اين راه دور چشم اميد به شما دوخته ام… صداي آزاديخواهي و استقلال طلبي شما را به گوش جهانيان مي رسانم”.
بالاخره خون شهدای دانش آموز و ملت به ثمر نشست و انقلاب اسلامی علی رغم مخالفت دنیای استکبار به پیروزی رسید و از اینجاست که موجودیت نظام سلطه با ظهور انقلاب اسلامی به چالش کشیده شد و دشمنان ملت انقلابی با درک شرایط و پیش بینی آینده انقلاب ، کمر به نابودی آن بستند .
یکی از مراکزی که در آسیب رسانی به انقلاب موثری داشت سفارت آمریکا در تهران بود که پس از تصرف آن بوسیله دانشجویان پیرو خط امام مشخص شد که این مکان لانه ای بود برای جاسوسان آمریکایی و برقراری ارتباط با دشمنان ملت و باز هم در 13 آبان و اینبار در سال 1358 استکبار مزه شکست را چشید و در جامعه جهانی تحقیر شد .
این حماسه ماندگار  که امام خميني (ره) آنرا به حق ، انقلاب دوم و انقلابي بزرگتر از انقلاب اول ناميد به دنبال تحرکات مشکوک و مداخله جویانه سفارت آمریکا در امور داخلی کشورمان به وقوع پیوست .
در اوايل پيروزي انقلاب ، حرکتهايي صورت مي گرفت تا جو سياسي جامعه را پيچيده کرده و به نفع آمريکا پيش ببرد ؛ در چنين شرايطي امام خميني (ره) بيانات قاطعي عليه ابرقدرتها به ويژه آمريکا ايراد فرمودند و فرمان مقابله با توطئه های استکبار را به تمامي دانش آموزان ، دانشگاهيان و طلاب علوم ديني صادر کردند .دانشجويان مسلمان با درک فرمان امام ، در لبيک به فرمايش ايشان و وادار کردن آمريکا به استرداد شاه و اموال ملت ، تصميم به تصرف سفارت آمريکا گرفتند پس از بررسی اسناد و مدارک به جا مانده در لانه جاسوسی اوج نفرت نظام سلطه از ملت ایران نمایان شد . اسناد خیانت نوکران داخلی آمریکا در چندین کتاب جمع آوری و به چاپ رسیده که متاسفانه همانند کتابهای ارزشمند استاد مطهری به دست فراموشی سپرده شده است .
با تسخير لانه جاسوسي ماهيت چهره هاي سازشکار که در صحنه سياسي کشور ظاهر شده بودند ، افشا گرديد و روحيه بيداري ، هوشياري و وحدت و همبستگي در جامعه اسلامی دميده شد و از همه مهمتر ، ابهت پوشالي آمريکا در جهان شکست و مردم دنیا جرات پیدا کردند تا در برابر سیاستهای ستمگرانه آن اعتراض کنند .
در هر سه واقعه به روشنی ردپای نظام سلطه را می توان دید . در تبعید حضرت امام خمینی (ره) به ترکیه و کشتار دانش آموزان و نیز توطئه علیه ملت انقلابی ایران در لانه جاسوسی .
گرچه از آنروزها زمان زیادی گذشته ولی دشمنی استکبار با ملت ما پایان نپذیرفته و همچنان ادامه دارد و هروز در قالبی و شکلی متفاوت . روزی با کودتا و روز دیگر با محاصره سیاسی و اقتصادی و تحمیل جنگ و در نهایت با تهاجم همه جانبه فرهنگی که از همه توطئه های نظام سلطه خطرناکتر و موثر تر بوده و پایههای فکری انقلاب و نظام اسلامی را تهدید می کند و لازم است نسل امروز همانند نسلهای گذشته با شناخت دقیق از نقشه دشمنان با هوشمندی به مقابله با آنها برخیزند و انقلاب و نظام و کشور خود را در برابر توطئه ها بیمه کنند .
یاد شهدا انقلاب اسلامی ، دفاع مقدس و مخصوصاً شهدای دانش آموز و دانشجو گرامی باد .
اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر / یاعلی

درباره ی مدیریت

مطلب پیشنهادی

چرا قرارداد 1975 مرزی الجزایر میان عراق و ایران ، متزلزل شد؟

  چرا قرارداد 1975   مرزی  الجزایر میان عراق و ایران ، متزلزل شد؟ گر چه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *