تیتر خبرها

طبس – به یاد سالروز شکست آمریکا در طبس، طبس نماد آرزوهای بر باد رفته آمریکا

به ياد سالروز شكست آمريكا در طبس، طبس نماد آرزوهاي بر باد رفته آمريكا

به ياد سالروز شكست آمريكا در طبس، طبس نماد آرزوهاي بر باد رفته آمريكا
به ياد سالروز شكست آمريكا در طبس، طبس نماد آرزوهاي بر باد رفته آمريكا

تهران- اقدام‌هاي آمريكا در ارتباط با ايران همواره به ايجاد تنش بين دو كشور انجاميده است. اما در حالي كه اسناد و حتي اعتراف‌هاي نيروهاي آمريكايي در موارد مختلفي همچون حمله نظامي به طبس، دخالت‌هاي اين كشور در امور ايران را ثابت مي‌كند، با اين وجود هنوز دولت آمريكا بر ادامه راه پر از اشتباه و غلط خود اصرار مي‌ورزد.

به گزارش ايرنا، سابقه دخالت‌هاي آمريكا در امور ايران فقط منحصر به پس از پيروزي انقلاب اسلامي نمي‌شود به طوري كه يك نمونه روشن از اقدام‌هاي اين كشور عليه ايران، كودتاي بيست و هشتم مردادماه سال ‪ ۱۳۳۲بود، سياستمداران اين كشور بيش از ‪ ۵۰سال بعد به دخالت خود در اين حادثه اعتراف كردند.

با اين حال، تداوم و تكرار اين اقدام‌هاي محكوم به شكست از سوي آمريكا، به جاي پذيرش اشتباه‌هاي گذشته و عبرت آموزي از آنها، موضوعي است كه جاي درنگ دارد.

پس از پيروزي انقلاب اسلامي سيزدهم آبان ماه ‪ ،۱۳۵۸دانشجويان پيرو خط امام (ره) با تسخير سفارتخانه آمريكا كه به مركزي براي هماهنگي فعاليت‌هاي جاسوسي اين كشور تبديل شده بود، به تعبير امام خميني (ره) انقلاب دوم را شكل دادند.

آنان پس از دستيابي به اسناد جاسوسي آمريكا و خيانت برخي دولتمردان داخلي ، ‪ ۵۲نفر از كاركنان سفارت آمريكا را به اتهام جاسوسي دستگير كردند، پس از اين بود كه موضوع حل بحران گروگان‌ها به يكي از دستاويزهاي رقابت درون جناحي دولت آمريكا بدل و آزادي اين گروگان‌ها بهانه‌اي براي بازي با افكار عمومي آمريكاييان شد.

پس از انتشار خبر قطع همه روابط آمريكا با ايران در بيستم فروردين ماه ‪ ،۱۳۵۹بنيانگذار انقلاب اسلامي (ره) چنين واكنش نشان دادند: اگر كارتر در عمر خود يك كار كرده باشد كه بتوان گفت به خير و صلاح مظلوم است، همين قطع رابطه است. رابطه بين يك ملت بپاخاسته براي رهايي از چنگال چپاولگران بين‌المللي با يك چپاولگر عالم خوار، هميشه به ضرر ملت مظلوم و به نفع چپاولگر است.

ايستادگي ‪ ۱۵۶روزه ايران مقابل خواست‌هاي غيرمنطقي آمريكا و پاسخ قاطعانه امام خميني (ره)، اين اطمينان را براي دولت آمريكا ايجاد كرد كه تهديدها ، نيرنگ‌ها و تطميع‌ها درباره جمهوري اسلامي پاسخگو نيست. بنابراين به جلب نظر نيروهاي نفوذي خود در ايران و همچنين ساده لوحان و منافقاني همچون بني صدر، نخست وزير وقت پرداخت تا با يك حمله حساب شده نظامي نه فقط به احياي چهره آسيب ديده امپرياليسم غرب در اذهان جهانيان برآيد، بلكه پايه هاي نظامي را كه با اتكا به باورهاي عميق ديني و ملي خود و همچنين رهبري بيدار و آگاه در منطقه استراتژيك خاورميانه بنيانگذاري شده بود، از جا بركند.

‪ ۱۶روز پس از اعلام قطع رابطه آمريكا با جمهوري اسلامي، آسمان طبس نخستين اقدام نظامي آمريكا عليه ايران را ناكام گذاشت. شش فروند هواپيماي سي.‪۱۳۰ و ‪ ۹۰كماندو موسوم به نيروهاي دلتا، از قاهره به ناو هواپيمابر نيميتز در درياي عمان منتقل شدند. اما استقرار هواپيماها و چرخبال‌ها در صحراي طبس با از كار افتادن يكي از چرخبال‌ها و برخورد يكي ديگر از آنها با هواپيماي هركولس به دليل كاهش ديد ناشي از صوفان شن، به نتيجه نرسيد و هشت نظامي در شعله‌هاي آتش سوختند.

پس از فرار باقيمانده نيروهاي آمريكا و استقرار نيروهاي ايران در منطقه، آثار اين اقدام آمريكا كه به اذعان جيمي كارتر، رييس جمهوري وقت آمريكا، عمليات مداخله جويانه آمريكا در ايران بود، به دستور بني صدر، بمباران شد تا هر گونه مدركي دال بر هويت حاميان داخلي اين حمله و همچنين اهداف نهايي آنان از بين برود. در همين بمباران بود كه محمد منتظر قائم، فرمانده سپاه پاسداران يزد به شهادت رسيد.

هشتم ارديبهشت ماه سايروس ونس، وزير خارجه وقت آمريكا در اعتراض به عمليات نظامي اين كشور در ايران استعفا داد. بعدها نيز كارتر، از زمان شكست عمليات پنجه عقاب، به عنوان بدترين روز زندگي خود ياد كرد. به اين شكل نمونه كامل تروريسم دولتي در دوره‌اي رخ داد كه جمهوري اسلامي ايران بر اساس ادعاهاي آمريكا و جريان‌هاي رسانه‌اي غرب خطري براي منطقه و جهان معرفي مي‌شد.

اين اقدام كاخ سفيد كه پس از شكست كودتاي بيست و يكم بهمن ماه ‪،۱۳۵۷ نمايان شدن اسناد جاسوسي سفارتخانه آمريكا در ايران، بلوكه كردن دارايي هاي ايران، اعمال تحريم اقتصادي و اعلام قطع رابطه سياسي واشنگتن با تهران رخ داد، آغازگر زنجيره‌اي از فعاليت‌هاي بعدي آمريكا عليه ايران بود كه طي سال‌هاي بعدي در قالب حمايت از كودتاي نوژه، جنگ غيرمستقيم از طريق عراق، رويارويي مستقيم طي جنگ نفتكش‌ها و حمايت از گروهك‌هاي تروريستي و دامن زدن به اختلافات داخلي قومي و مذهبي خود را نشان داد.

آمريكا در حالي سياست نيش و نوش يا چماق و هويج خود را براي مقابله با ايران در پيش گرفت كه بارها شاهد شكست راهبردهاي خود درباره جمهوري اسلامي ايران بود. با اين حال همچنان با دست افكندن در دامان طرح‌هاي بي سرانجامي همچون داماتو، طرح مهار دوجانبه، طرح محور شرارت، طرح اعمال فشار بر همپيمانان ايران مانند حزب الله لبنان و …، زمينه فرو رفتن بيشتر خود را در باتلاق خاورميانه فراهم آورد.

آمريكا كه شاهد ايستادگي هوشمندانه ايران در همه زمان‌ها بود، كوشيد تا به بهانه تغيير رييس جمهوري اين كشور، شائبه تغيير در سياست‌هاي خصمانه خود را ايجاد كند و در پس نقابي از صلح طلبي، چهره زخم خورده و حيثيت لكه دار و بي‌اعتبار خود را پنهان سازد.

دست دوستي باراك اوباما، نمود كامل سياست جديد آمريكا در قبال ايران بود تا شايد از اين مسير، حيلتي ساز كرده و همچون اوايل انقلاب، امثال بني صدر را پس از شناخت و ارزيابي، با خود همساز كنند. در حوادث مربوط به دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري اقدام‌هاي دولت و رسانه‌هاي بزرگ آمريكايي كه سياست‌هاي كلان آنها به طور مستقيم از داخل اتاق‌هاي تاريك كاخ سفيد بيرون مي‌آيد، در بوته آزمايش ملت ايران قرار گرفت كه نمره رد ديگري را در كارنامه سياستمداران واشنگتني رقم زد.

در حالي كه اقدام‌هاي مداخله جويانه و تفرقه افكنانه آمريكا منجر به بركت بزرگ تري براي انقلاب -تقويت تدبير و بصيرت ملي و اتحاد همگاني براي صيانت از آرمان‌هاي انقلاب- شد، نقاب را از چهره امپرياليسم غرب برافكند.

آنچنان كه رهبر معظم انقلاب در روز نخست سال ‪ ۱۳۸۹آگاهي و شناخت برنامه هاي واقعي دشمن و تصميم‌گيري صحيح و به موقع در مقابل طرح‌ها و تحركات بيگانه را مفهوم تدبير و هوشياري خواندند و خاطر نشان كردند: صهيونيست ها ، آمريكا و ديگر دشمنان ملت گاه در لباس گرگ و گاه در لباس روباه ظاهر مي شوند همچنانكه برخي مواقع با چهره‌اي خشن و خصمانه و برخي اوقات با چهره اي فريبگرانه حركت مي‌كنند.

البته ايشان در سخنراني نوروزي پيشين خود در واكنش به ادعاي رييس جمهوري آمريكا مبني بر دراز كردن دست خود به سوي ايران، خاطرنشان كرده بودند اگر دستكش مخملي برروي پنجه چدني كشيده شده باشد جمهوري اسلامي ايران دست خود را به سوي اين دست دراز نخواهد كرد.

با اين حال، خواب بي‌انتهاي آمريكا براي راه اندازي انقلاب مخملين، تنها دستاورد اين كشور از عرصه انتخابات ايران بود. البته رهبر فرزانه انقلاب نيز در سخنراني نوروزي امسال با اشاره به حمايت آنان از اغتشاشگران تاكيد كردند: اگر آمريكايي ها، انگليسي‌ها و صهيونيست‌ها مي‌توانستند براي تحقق نقشه شوم شان نيرو وارد خيابان‌هاي تهران كنند، يقينا اين كار را مي كردند اما مي‌دانستند كه اين كار به ضررشان تمام مي‌شود لذا در صحنه سياسي و تبليغات وارد شدند تا شايد بتوانند با حمايت از آشوبگران، افكار عمومي داخلي و خارجي را منحرف كنند اما نتوانستند.

پس از دستگيري عبدالمالك ريگي، سركرده گروهك تروريستي جندالله توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) و اعتراف وي به حمايت شدن از سوي آمريكا و ديگر ابتكارهاي ايران در شفاف‌سازي فضاي رسانه‌اي جهان و افكار عمومي كه نمونه آن برگزاري كنفرانس بين‌المللي خلع سلاح و عدم اشاعه تسليحات هسته اي بود، ترفند ساكنان كاخ سفيد در قبال نماياندن ايران به عنوان تهديدي براي جهان به شكست انجاميد.

شكست‌هاي پياپي سياست‌هاي خصمانه آمريكا در قبال ايران سبب شد تا خوي تهاجمي و گرگ منشانه اين رژيم نمايان شود و اوباما، ايران را به حمله اتمي تهديد كند و همه شعارهاي پوچ كاخ سفيد براي حاكميت صلح در جهان را به باد تمسخر گيرد. اين چنين بود كه رهبر انقلاب اسلامي (اول ارديبهشت ماه) تاكيد كردند : تهديد اتمي ملت ايران، در واقع تبديل ادبيات روباه منش دولت آمريكا به ادبيات گرگ منش است.

حضرت آيت الله خامنه‌اي افزودند : تهديد تلويحي اتمي، در ملت ايران تاثيري نخواهد داشت اما اين تهديد، مايه ننگي در تاريخ سياسي آمريكا و نقطه سياهي در كارنامه دولت آمريكا خواهد بود.

ايشان تاكيد كردند: با اين تهديد، پشت صحنه نمايش صلح دوستي و بشر دوستي ، و پايبندي به معاهدات اتمي و دراز كردن دست دوستي به سوي ملت ايران، كاملا مشخص شد.

نگاهي كوتاه به سرنوشت مواضع آمريكا در قبال ايران نشان مي‌دهد كه اين كشور هيچگاه نتوانسته است به اهداف و نيات پليد از پيش تعيين شده خود دست يابد و هر از چند گاه با بر جاي گذاشتن هزينه‌هاي گزافي مانند آنچه در حمله بي‌سرانجام طبس پرداخت، مجبور به ترك صحنه و تغيير هر چند ظاهري در روند سياست‌هاي جاري خود شود.

از سويي ديگر، توجه به عرصه طبس اين نكته را به سياستمداران كاخ سفيد گوشزد مي‌كند كه حتي با وجود برخي هم پيمانان و خائنان در داخل جبهه ايران، توان مبارزه با بيداري و آگاهي ملت را ندارند و مردم ايران نيز هوشيارانه، به شناسايي رفتار و مواضع دوستان داخلي آمريكا پرداخته و با تبعيت از رهنمودهاي رهبر فرزانه انقلاب به طمع ورزان باج نخواهند داد.

ضروري است با انديشيدن تمهيدهاي مناسبي در طبس، امكان بازديد از آثار به جا مانده از زياده خواهي‌ها و ساده انگاري‌هاي اين قدرت پوشالي غرب فراهم آيد تا علاوه بر آگاه‌سازي همگان از واقعيت باطني اين گرگ تا دندان مسلح -كه با استفاده از ابزارهاي رسانه‌اي قدرتمند و اثرگذار ميسر مي‌شود-، چشم مسئولان كنوني آمريكا را نيز به نتيجه نهايي رفتارهاي خود باز كند.

همچنين براي ديگر ملت‌ها و دولت‌هاي آزادانديش و استقلال طلب الگويي از ايستادگي برابر دولت‌هاي مهاجم ايجاد شود تا بدانند كه خواستي بالاتر از تمام قدرت‌هاي شرق و غرب وجود دارد تا اراده خود را در راستاي حاكميت عدل و صلح جهاني جاري كند.

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

به بهانه سی چهارمین سالگرد شکست مفتضحانه آمریکا در کویر طبس ، خاطرات مرحوم حجت الاسلام و المسلمین، سید مصطفی رضوی حیدری فرمانده کمیته انقلاب اسلامی و آزاده و جانباز30% انقلاب، امام جمعه فقيد شهرستان فريمان و فرمانده کميته انقلاب اسلامي شهرستان طبس و اولین مسئولی که در سال 1359 در محل حادثه حضور یافت، از حمله نظامي آمريکا در کوير طبس

به بهانه سی چهارمین سالگرد شکست مفتضحانه آمریکا در کویر طبس ، خاطرات مرحوم حجت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *