تیتر خبرها
خانه / بخش 2) لانه جاسوسی آمریکا در ایران / 2)6) طبس و حمله نظامی آمریکا / 2)6)1) اخبار و مطالب مرتبط با واقعة طبس و تهاجم نیروهای نظامی آمریکا به ایران / طبس – بازخوانی پیام امام خمینی در مورد واقعه طبس و تهاجم نظامی به ایران به بهانه نجات گروگانهای جاسوس آمریکایی

طبس – بازخوانی پیام امام خمینی در مورد واقعه طبس و تهاجم نظامی به ایران به بهانه نجات گروگانهای جاسوس آمریکایی

بازخوانی پیام امام خمینی در مورد واقعه طبس و تهاجم نظامی به ایران به بهانه نجات گروگانهای جاسوس  آمریکایی

بازخوانی پیام امام خمینی در مورد واقعه طبس و تهاجم نظامی به ایران به بهانه نجات گروگانهای جاسوس  آمریکایی
بازخوانی پیام امام خمینی در مورد واقعه طبس و تهاجم نظامی به ایران به بهانه نجات گروگانهای جاسوس آمریکایی

محمد مهدی سیفی

مجله تایم در مورخ 5 می 1980 در مقاله‌ای تحت عنوان «شكست در صحرا» نوشت « مأموریت كارتر برای نجات گروگان ها در درون شعله ها فرو رفت برای كارتر به طور اخص و برای آمریكا به طور اعم ماجرای اعم طبس یك شكست نظامی و سیاسی بود یك بار ارتش مسلسل و پرقدرتش در ویتنام در حالی كه از پای می‌افتاد و به خود می‌پیچد به زبونی و بیچارگی افتاد و حالا به نظر رسید كه قادر نیست حتی زمانی كه هیچ دشمنی نمی‌داند كه آن ها در آنجا هستند و علی رغم چهار ماه تمرین مداوم نمی توانند هواپیماها را از برخورد با یكدیگر حفظ كنند»…

پیروزی انقلاب اسلامی ایران در بهمن ماه 1357 و تشكیل نظام مقدس جمهوری اسلامی بر اساس آموزه‌های اصیل دینی علاوه بر آن كه ساختار حكومت پهلوی را به چالش كشید، بلكه با تبدیل شدن به یك هژمونی منطقه‌ای با شعار وحدت جهان اسلام و در هم نوردیدن مرزهای جغرافیایی كشورهای مسلمان استراتژی های امنیتی و منافع منطقه‌ای آمریكا را با شكست روبرو ساخت. آمریكا كه تمام تلاش خود را معطوف به حمایت از رژیم پهلوی و جلوگیری از پیروزی انقلاب نموده بود، با پیروزی انقلاب اسلامی، سفارت خود را به عنوان پایگاهی برای طراحی و اجرای توطئه علیه انقلاب  مبدّل ساخت تا بتواند در پوشش دیپلماتیك برای شكست یا به انحراف كشاندن نظام  نوپای اسلامی اقداماتی را انجام دهد. توطئه های آمریكا در جهت شكست انقلاب اسلامی و از سوی دیگر ورود شاه به آمریكا با اجازه كارتر – رئیس جمهور آمریكا- فصل جدیدی را در روابط ایران و آمریكا به وجود آورد كه همراه با افزایش بی اعتمادی بود به طوری كه در 13 آبان58 تقریبا دو هفته پس از دیدار بازرگان با برژنیسكی در الجزایر- گروهی از دانشجویان دانشگاهی ایران كه بعدها به دانش جویان مسلمان پیرو خط امام معروف شدند به سفارت آمریكا در تهران حمله و  53 نفر آمریكای را به گروگان گرفتند.

این عمل از سوی حضرت امام (ره)  مورد تایید قرار گرفت و ایشان تسخیر لانه جاسوسی آمریكا راانقلاب بزرگتر از انقلاب اول نامیدند. اشغال سفارت آمریكا در تهران، حذف دولت موقت از صحنه اجرایی كشور، تثبیت پایه های قدرت و حاكمیت انقلابیون مذهبی و استمرارماجرای گروگان گیری و شكست طرح های آمریكا جهت آزاد سازی جاسوسان خویش موجب بحرانی بزرگ و اختلاف نظر در دستگاه دیپلماسی آمریكا پیرامون چگونگی برخورد با انقلاب اسلامی گردید گرچه در این میان شورای امنیت ملی  آمریكا به سرپرستی برژنیسگی طرفدار اقدامات قاطع نظامی علیه انقلاب اسلامی شد- سرانجام گروه ویژه 132 نفره تحت «دلتا فورس» برای حمله به ایران و آزادی گروگانها تشكیل شد و پس از بررسی های فراوان، در شامگاه چهارم اردیبهشت 59 هفت فروند هواپیمای غول پیكر نظامی 130-c و هشت فروند بال گرد نظامی مجهز آمریكای در عملیات موسوم به «پنجه عقاب» مرزهای هوایی جنوبی ایران را پشت سر گذاشته و در طبس فرود آمدند. اما چند ساعت بعد با حركت شن ها بال های دو هواپیمایی مجهز به تسلیحات نظامی در صحرای « پشت بادام» طبس با یكدیگر بر خورد و منجر شدند و هشت نفر از نظامیان آمریكایی جان خود را از دست دادند و با این انفجار آمریكایی ها تصمیم به لغو عملیات و بازگشت گرفتند.

با شكست تجاوز نظامی آمریكا، بلافاصله كارتر طی بیانیه ای كه از طریق رادیو آمریكا در سراسر جهان پخش گردید عدم موفقیت كشور آمریكا در این طرح را اعتراف و مجله تایم در مورخ 5 می 1980 در مقاله‌ای تحت عنوان «شكست در صحرا» نوشت « مأموریت كارتر برای نجات گروگان ها در درون  شعله ها فرو رفت برای كارتر به طور اخص و برای آمریكا به طور اعم ماجرای اعم طبس یك شكست نظامی و سیاسی بود یك بار ارتش مسلسل و پرقدرتش در ویتنام در حالی كه از پای می‌افتاد و به خود می‌پیچد به زبونی و بیچارگی افتاد و حالا به نظر رسید كه قادر نیست حتی زمانی كه هیچ دشمنی نمی‌داند كه آن ها در آنجا هستند و علی رغم چهار ماه تمرین مداوم نمی توانند هواپیماها را از برخورد با یكدیگر حفظ كنند» پس از شكست عملیات نیز یكی از هلی كوپترها كه حاوی مداركی در مورد جزییات عملیات بود به دستور بنی صدر بمباران شده در هیمن بمباران بود كه محمد منتظر قائم فرمانده سپاه یزد به شهادت رسید.

اما حضرت امام خمینی (ره) نیز پس از تهاجم نظامی آمریكا در طبس  با نگاه تیزبین خود، پیام بسیار مهمی به ملت ایران صادر كردند كه اینك به بررسی بخش هایی از آن خواهیم پرداخت. «ملت رزمنده ایران دخالت های نظامی آمریكا را شنیدند و عذرهای كارتر را شنیدند، اینجانب كه كراراً گفته ام كارتر برای وصول به ریاست جمهوی حاضر است به هر جنایتی دست بزند و دنیا را به آتش بكشد شواهد آن یكی پس از دیگری ظاهر شده و می شود و اشتباه كارتر در آن است كه گمان می كند با دست زدن به این مانورهای احمقانه می تواند ملت ایران را كه برای آزادی و استقلال خویش و برای اسلام عزیز از هیچ فداكاری روی گردان نیست از راه خودش كه راه خدا و انسانیت است منصرف كند، كارتر باز احساس نكرده با چه ملتی روبروست و با چه مكتبی بازی می كند. ملت ما ملت خون و مكتب ما جهاد است . كارتر باید بداند كه ملت 35 میلیونی ما با مكتبی بزرگ شده اند كه شهادت را سعادت و فخر می دانند و سرو جان را فدای مكتب خود می كنند»

همانطور كه ملاحظه می‌گردد حضرت امام (ره) در این بخش از پیام خود، هدف اصلی كارتر از حمله نظامی آمریكا به ایران را ضمن آزادی گروگانها، پیروزی در انتخابات دوره دورم ریاست جمهوری می‌داند. زیرا او در حال طی آخرین مراحل دوران اول ریاست جمهوری بود و به شدت در صدد كسب وجهه سیاسی –اجتماعی و تلاش برای دست یابی به جایگاه یك قهرمان ملی به سر می‌برد  و پیروزی وی در این حمله می توانست او را به صورت یك قهرمان پیروز به دومین دوره ریاست جمهوری منتقل نماید. لكن با شكست آمریكا در این حمله نظامی، موجی از ناامیدی ملی در آمریكا پدید آمد به طوری كه بر ژینسكی – مشاور امنیت ملی كارتر می گوید «ماجرای مفتضح ایران (حادثه طبس) یكی از سه عامل مهم شكست كارتر بود و این ماجرا احساس نامیدی ملی را بر انگیخت» همچنین ویلیام سولیوان- سفیر آمریكا در تهران از این واقعه با عنوان «دوران تحقیر ملی آمریكا» یاد كرده و می نویسد «روش سست و بی قید حكومت كارتر و اقدامات نامعقول او … به گروگان گیری اعضای سفارت آمریكا منجر شد و یك دوران تحقیر ملی كه در تاریخ آمریكا نظیر آن دیده نشده است. آغاز گردید» همچنین باری روبین- كارشناس مسایل خاورمیانه – می گوید :«ماجرای طبس یك شكشت دردناك برای كارتر و یك پیروزی برای ایران بود و موقعیت بین المللی آمریكا را به شدت تضعیف كرد»

موضوع دیگری كه حضرت امام در پیام خویش بدان تصریح دارند اینست كه ملت مسلمان ایران با نهضت بزرگ اسلامی خود و با خط سرخ جهاد و شهادت به عنوان سلاح نیرومند و مؤثر در صدد كسب آزادی از یوغ استعمار خارجی و استبداد داخلی است و برای نیل به این هدف با اهدای خون جوانان خود در برابر توطئه ها ایستادگی خواهد كرد.

امام خمینی در فراز دیگری از پیام خویش شكست آمریكا در صحرای طبس را حاصل و نتیجه قطعی امدادهای غیبی الهی می داند و در عبارت صریح زیر اعلام می دارد« این مانور احمقانه به امر خدای قادر شكست خورد» از جنبه تاریخی واقعه حمله نظامیان آمریكا و شكست آنان به وسیله شن های بیابان تفتیده طبس، همانند واقعه حمل پیل سواران ابرهه به خانه كعبه و منهدم شدن آن توسط سنگ ریزه های فروریخته از منقار مرغان ابابیل می باشد.

شكست آمریكاییان در طبس توسط نیروهای غیبی الهی به گونه ای واضح و آشكار بود كه حتی هارولد براون- وزیر دفاع آمریكا- وقتی در برابر این سؤال كه چگونه این فاجعه بزرگ به وقوع پیوست او در حالی كه به شدت متحیر بود چنین پاسخ می دهد «آیت ا… خمینی در بالكن محل سكونت خود حضور یافت و با هر حركت دست او یك هواپیما به زمین افتاد.»

این عبارت اشاره  به همان نقش امداد غیبی الهی دارد كه وزیر دفاع آمریكا این گونه بیان می دارد. اما فراز دیگری از پیام حضرت امام كه در واقع یك «پیش بینی سیاسی» نیز قلمداد می شود سرانجام و فرجام ماجراجویی كارتر را این گونه بیان می دارد« كارتر باید بداند كه این عمل احمقانه او در ملت آمریكا چنان اثری خواهد گذاشت كه طرفداران او را مخالفان او خواهد كرد. كارتر باید بداند كه با این عمل بسیار ناشیانه حیثیت سیاسی خود را به صفر رساند و از ریاست جمهوری باید قطع امید كند. كارتر با این عمل خود ثابت كرد كه قدرت تفكر را از دست داده و از اداره یك كشور بزرگ مثل آمریكا عاجز است.

شكست آمریكا در عملیات آزاد سازی گروگان ها در واقعه طبس در زمان ریاست جمهوری كارتر سبب شد تا وی آرای عمومی را در انتخابات بعدی از دست بدهد. زمانی كه وی در واپسین روزها و دقایق ریاست جمهوری خود نتوانست مسأله گروگان ها را خاتمه دهد اعتماد مردم به وی و حكومتش سلب شد. لذا جمهوری خواهان از این موقعیت استفاده و اعلام كردند كه تلاش چندین ساله آمریكا به ویژه جمهوری خواهان برای ایجاد یك دولت وابسته در منطقه خلیج فارس با سقوط شاه و اقدامات نسنجیده دموكراتها از بین رفته و حتی بدتر از آن، عملكرد ضعیف دموكراتها به گونه ای بوده كه عده‌ای به خود خسارت داده و دیپلماتهای آمریكا را به اسارت می ‌گیرند. نتیجه وضعیت فراهم شده، روی آوری افكار عمومی به جمهوری خواهان و شكست سخت دموكرات ها بود. در این سال سرنوشت انتخابات آمریكا نه در واشنگتن بلكه در صحرای طبس رقم خورد. همچنین كارتر پس از شكست در انتخابات ریاست جمهوری این گونه زبان به اعتراف می ‌گشاید «سال های آخر ریاست جمهوری من در گروگان آیت ا… خمینی بودم» و در آخر مطلب خویش را با این عبارت از جمله نیویورك تایمز به پایان می بریم كه «داغ شكستی كه آمریكاییان در ایران خوردند آنها را رها نخواهد كرد. این شكست ضربه‌ای دوباره به احساس غرور و اعتماد به نفس آنان زد».

منابع:

1. صحیفه نور. ج 12و11و10.

2. بك ویث، چارلی، نیروی دلتا از پلی می تا طبس ترجمه : رضا فاضل زرندی، تهران، امیركبیر، 1366.

3. بك ویث، چارلی ، حادثه طبس، مترجم : دفتر انتشارات اسلامی، تهران ، انتشارات دفتر اسلامی، 1367.

4. روزنامه جمهوری اسلامی

5. روزنامه سلام

6. برژینسكی «سقوط شاه، جان گروگانها و منافع ملی» ترجمه منوچهر یزدانیار، تهران، كاوش ، 1362

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

به بهانه سی چهارمین سالگرد شکست مفتضحانه آمریکا در کویر طبس ، خاطرات مرحوم حجت الاسلام و المسلمین، سید مصطفی رضوی حیدری فرمانده کمیته انقلاب اسلامی و آزاده و جانباز30% انقلاب، امام جمعه فقيد شهرستان فريمان و فرمانده کميته انقلاب اسلامي شهرستان طبس و اولین مسئولی که در سال 1359 در محل حادثه حضور یافت، از حمله نظامي آمريکا در کوير طبس

به بهانه سی چهارمین سالگرد شکست مفتضحانه آمریکا در کویر طبس ، خاطرات مرحوم حجت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *