تیتر خبرها

طبس – آن شب در طبس خدا بود و ابابیل و دشمنان مهاجم و شکست و نابودی متجاوزین

آن شب در طبس خدا بود و ابابيل و دشمنان مهاجم و شکست و نابودی متجاوزین

آن شب در طبس خدا بود و ابابيل و دشمنان مهاجم و شکست و نابودی متجاوزین
آن شب در طبس خدا بود و ابابيل و دشمنان مهاجم و شکست و نابودی متجاوزین

« الم تركيف فعل ربك باصحاب الفيل »

شامگاه چهارم ارديبهشت ماه 59 فرا ميرسد , شيطان تركش خورده از امواج جمهوري اسلامي كه از ماهها قبل تدارك خاموش گردانيدن شعله هاي شيطان سوز انقلاب را مي ديد , باهدايت بيش از چهارده فروند هواپيما و هليكوپتر مدرن , حريم جمهوري اسلامي را مورد تجاوز قرار داد. عقربه هاي زمان , يازده شب را نشان مي دهد. هزار كيلومتر از فضاي هوايي كشور بدون كوچكترين مانعي , با خيانت مزدوران داخلي آمريكا , توسط خفاشان ظلمت دوست , طي و آنگاه در فرودگاهي متروك در منطقه طبس به زمين مي نشينند.

امكانات گسترده تروريست با لذات آمريكاي جهانخوار در استفاده از مدرنترين تجهيزات موجود , طرح بودجه نامحدود كنگره آمريكا , استفاده از نيروهاي كماندويي مجرب , پيش بيني شرايط جغرافيايي , همكاري خائنين داخلي و ارزيابي پيروزي عمليات در مدت ده دقيقه , موفقت آنان را به زعم باطل , قطعي ساخته بود اگر چه ظاهر قضيه فقط عمليات نجات جاسوسان آمريكايي بود و ليكن در حقيقت از ميان برداشتن بزرگ معمار و رهبر انقلاب امام راحل (ره ) باهدف فلج كردن مركزيت نظام , مهمترين غايت دشمن بود.

… و اما ناخداي سترگ كشتي توفنده انقلاب و شب زنده دار خلوت يار با دم مسيحائي اش بشارت داده بود كه شيطان هيچ غلطي نمي تواند بكند كه اينان زبون تر از آنند كه بتوانند در برابر انوار قدسيه الهي سر برتابانند و آنشب خدا بود و ابابيل و شنهاي جاري كوير كه در طوفاني از شن بر ابرهه هاي پيل سوار , تجلي قهر خدا گرديدند و « عام الفيل » ديگري را آفريدند و پيكره سوخته شده متجاوزين را در عبرتكده تفتيده كويربه نمايش ديگر شياطين نهادند كه « ومكروا و مكرالله والله خيرالماكرين »

ث صدرالدين دهقان

« شهيد محمد منتظر قائم » در كلام مقام معظم رهبري

براي اينكه باز هم بيشتر نسبت به خون جوشيده اين شهيد عزيز « محمد منتظر قائم » عرض ارادتي به سهم خودم كرده باشم , اين جمله و اين نكته را عرض كنم كه شهادت اين برادر در آن كوير سوزنده اي كه مدفن كفار نظامي دشمن ما شد , يك معناي اين مفهوم سمبليك مي تواند اين باشد كه ما جز به بهاي خون و جز با سرمايه شهادت و جانبازي امكان ندارد كه بتوانيم جهازات صنعتي مخوف كه بيشتر تلاش و كوشش را متاسفانه براي ايجاد ابزار تخريب به كار برده تا ابزار سازنده , مقاومت كنيم در همان ميداني كه متجاوزان و دزدان آمريكايي در زير تلي از خاكستر مدفون مي شوند برادر شهيد عزيز ما , محمد منتظر قائم خونش ريخته مي شود و نمودي از شجاعت مي شود. در آن لحظاتي كه همه خيال مي كنند در داخل هلي كوپترها آيا چه هست و آيا چه سيستمهاي پيچيده اي و تله هايي احيانا وجود دارد , اين با ايمانش يا عزمش يا يقين و تصميم راسخش اين گستاخي را به خود مي دهد كه پرده رعب و ترس را بدرد و به داخل هلي كوپتر مي رود تا آنجا را ببيند و احيانا اگر چيزهايي هست كه بيرون آورد كه شايد اگر وسيله اي و موجبي هم براي انفجار هست , خنثي كند و اين به بهاي جانش تمام مي شود و شهيد مي شود. ما به وجود چنين عناصر بزرگ و عزيز , چنين روحهاي فداكار و گستاخ و دلهاي آشنا با خدا افتخار مي كنيم و اين جمله اي است كه امام فرمودند من افتخار مي كنم به داشتن چنين جوانهايي و يقينا براي يك ملت و يك انقلاب و براي خانواده هاي شهيدپرور مايه افتخار است چنين عناصري و خوشبختانه يك چنين نسلي در اين انقلاب پاگرفته است .

برگرفته از كتاب ققنوس عشق

شهيد محمد منتظر قائم پاسدار خطه « ابرهه سوز » زمان

شهيد محمد منتظر قائم چهره راستين انسان وارسته اي بود كه از همان اوان زندگي با روحيه حقيقت جوئي و آزاديخواهي خود پا در عرصه جهاد و شهادت نهاد . هنوز 15 سال بيشتر نداشت كه به صفوف مبارزان حماسه ساز 15 خرداد پيوست و با تكثير و پخش اعلاميه هاي امام و افشاي جنايات رژيم در پيشبرد نهضت خونين پانزدهم خرداد تلاش نمود . از سال 1346 در پي آشنايي با مرحوم فتاحي سرپرست انجمن ديني يزد , كلاسهاي انجمن را به جلسات بررسي مسائل سياسي و مطالعه كتاب ولايت فقيه امام تبديل نمود و بعد سياسي را احيا و به ايجاد شور و شعور انقلابي در افكار جوانان پرداخت .

محمد در دوران سربازي نيز در مخالفت با رژيم ستم شاهي مبارزه بي امان خود را ادامه داد بطوريكه يكبار با لباس سربازي در ميان بازار , عكس شاه را پاره و آتش مي زند . در سال 1350 با تشكيل گروهي مخفي مبارزه را در قالب تشكلي منسجم هدايت و انجام ميداد. نخستين اعلاميه اين گروه در 6 بهمن 51 در يزد به شكل گسترده و مخفيانه توزيع شد كه انعكاسي وسيع يافت .

شهيد محمد بيش از 15 ماه در سياهچالهاي اوين بدون كوچكترين اعترافي , سخت ترين شكنجه ها را تحمل كرد. پس از پيروزي انقلاب با تشكيل سپاه پاسداران به عنوان مسئول بنيانگذاري و تشكيل سپاه يزد انتخاب گرديد. حضور فعال و برجسته وي در جريانات كردستان وي را چندين مرتبه تا آستانه شهادت قرار داد. شهيد محمد فرماندهي متواضع , آموزگاري وارسته , عارفي دريادل بود كه بدور از هرگونه خودنمائي با كوله باري از اخلاص و صميميت خاطرات هميشه سبزي را به يادگار گذاشت . شهيد محمد در روز پنجم ارديبهشت ماه در جريان تجاوز نظامي آمريكا به كوير طبس در سفري سرخ اوج , آفرين شهر عشق گشت .

شكسته شدن پنجه عقاب

پنجم ارديبهشت هر سال , سالگشت يكي از مهمترين تحركات مداخله جويانه و نظامي آمريكا در داخل خاك مقدس جمهوري اسلامي ايران است , اقدامي كه با عنوان « پنجه عقاب » شروع شد ولي به شكست خفت باري منتهي شد و نهايتا عقابها همچون كركسها زخم خورده يا در خاك ميهن اسلامي مدفون شدند و يا بسان لاشخورهاي فراري از معركه گريختند.

« پنجه عقاب » نام عمليات گروه ويژه اي از نظاميان امريكايي بود كه براي حمله به ايران و آزادي گروگانهاي آمريكايي در سال 59 تشكيل شد . اين گروه ويژه كه « دلتافورس » نام داشت شامل 132 نفر نظامي بود . طبق برنامه قبلي اين عمليات 2 روز بطول مي انجاميد و بعد از انجام عمليات ظاهرا گروه به مقرهاي خود از طريق عمان بازمي گشت . (1 )

جزئيات عمليات كه بخشي از آن تاكنون فاش شده است ظاهرا بدين صورت بود كه بايد 8 فروند هليكوپتر در وسط بيابان طبس با در خلال شب اول فرود مي آمدند , C سه فروند هواپيماي 130 ـ سپس سوختگيري مي كردند و گروه حمله را منتقل مي نمودند. آنگاه قرار بود هلي كوپترها به نقطه اي نزديك تهران بروند تا افراد گروه خود را آنجا مخفي كنند.

عمل شبيخون در طول شب بعد صورت مي گرفت , كه ابتدا به وزارت امورخارجه رفته و در آنجا كاردار لينگن و دو همكارش را آزاد و بعد از نفوذ به داخل سفارت , تمام گروگانها و برخي زندانبانان را به استاديومي در نزديكي سفارت منتقل مي كردند و از آنجا با هليكوپترها آنها را به فرودگاهي نزديك تهران حركت مي دادند , كه اين فرودگاه هم قرار بود توسط هواپيماهاي نظامي و ترابري آمريكا اشغال شود . (2 )

تمام برنامه اين عمليات بارها در آمريكا تمرين شده بود. امريكايي ها در « فورت برگ » آموزش كامل ديده بودند و در فرودگاهي در كاروليناي شمالي بنام « پوپ » تمرين كرده بودند. آنها احتمال شكست را بارها پيش بيني كرده و راه حل آن را آزمايش كرده بودند . و طبق بررسي ها تنها 4 نفر در دولت آمريكا از اين عمليات و زمان آن باخبر بودند. كارتر معتقد بود كه يك ماموريت نجات موفق , مي تواند پيروزي او را در انتخابات بعدي تضمين نمايد.

اما عمليات به حول قوه الهي شكست خورد. وزير دفاع آمريكا « هارولد براون » جزئيات شكست اين عمليات را چنين توضيح داد : ده فروند از هليكوپترها پس از 800 كيلومتر پرواز , گرفتار مشكل سوخت شدند و دستگاه هيدروليك يكي ديگر از آنها خراب شد. در جريان سوختگيري وقتي يكي از آنها آماده پرواز مي شد يك هليكوپتر بر اثر توفان شن به نظر مي رسيد مسير خود را تشخيص نداده به يك هواپيماي باربري اصابت كرد و همين امر باعث حريق و كشته شدن 8 تن شد .

براون گفت : كه هشت جسد , چهار هليكوپتر سالم و يك هلي كوپتر از كار افتاده و در حال سوختن در محل حادثه ديده مي شد » (3 )

اين كه علت اصلي ناموفق بودن عمليات چه بوده است , همچنان در ابهام قرار دارد و پس از گذشت سالها همچنان علت اساسي نافرجامي اين عمليات مشخص نيست .

خبرگزاري فرانسه به نقل از خبرگزاري قطر دو روز پس از اين حادثه از قول يك روزنامه كويتي گزارش داد كارتر بدنبال تهديد شوروي به مداخله , دستور لغو عمليات نجات گروگانها را صادر كرده است . اين خبرگزاري از قول منابع آگاه در وزارت امورخارجه فرانسه مي نويسد : اتحاد شوروي بطور تصادفي در جريان شروع اين عمليات قرار مي گيرد و رهبران كرملين بلافاصله با كاخ سفيد تماس گرفته و مي خواهند كه عمليات فورا متوقف شود. زيرا در غير اين صورت شوروي به حمايت از ايران مداخله نظامي خواهد كرد. به اين ترتيب بلافاصله رئيس جمهور آمريكا دستور توقف عمليات را صادر مي كند.

از سوي ديگر بعضي محافل فرانسوي و انگليسي با طرح اين مطلب كه شوروي ها متخصص در ايجاد پارازيت در مخابرات هستند نظريه جديدي را در توجيه شكست عمليات نظامي آمريكا در طبس مطرح ساختند.

بعضي ديگر از نظريات حكايت از اختلاف شديد در درون هيات حاكمه آمريكا داشت .

حاميان اين طرز فكر در تلاش بودند تا شكست نظامي آمريكا در طبس را كه ناشي از اراده الهي بود در حد يك « ماموريت ناتمام » قلمداد كرده و آن را به صورت « تجديدنظر آمريكا در انجام كامل اين ماموريت » وانمود سازند. اما ديدگاه واقعي آن است كه آمريكا در هيچيك از اقدامات نظامي و براندازانه خود عليه انقلاب و نظام جمهوري اسلامي ايران پيروز نبوده و اين تقدير الهي بوده كه اين نظام را از گزند توطئه ها و ماجراجوئيهاي مستقيم يا غيرمستقيم آمريكا همواره مصون و محفوظ نگاه دارد.

بهر حال به هر دليلي كه اين عمليات با شكست مواجه شده باشد , رسوايي بزرگتري براي كارتر به ارمغان آورد و بيش از گذشته سردمداران كاخ سفيد را زيرسوال برد و افسانه شكست ناپذير امپرياليسم در رويارويي با انقلاب اسلامي به متون تاريخي سپرده شد.

كماندوهاي آمريكايي شامل تعدادي از افسران سابق ارتش ايران , اعضاي ساواك و بعضي ايرانيان بودند كه قبلا در امريكا تعليمات كماندوئي ديده بودند. برخي از عوامل امريكا در تهران مقدمات اين عمليات را فراهم كرده بودند از جمله گروهي در نزديكي هاي مسگرآباد و جاده ساوه وسائل لازم از جمله كاميون را براي حمل كماندوها بطور شبانه به حوالي سفارت , آماده كرده بودند و چراغ هاي ورزشگاه امجديه (شهيد شيرودي ) نيز آن شب روشن شده بود.

طبق پيش بيني , هليكوپترها از كوير به محل فوق آمده و نفرات در دو دسته با لباس سياه و لباس ارتشي در دو مرحله وارد سفارت مي شدند و گروگانها نيز از ورزشگاه تخليه مي شدند.

محاسبات امريكايي ها بيشتر شباهت به فيلم هاي ماجراجويانه آمريكايي داشت كه سرانجام قهرمانان بدون هيچ مانعي قادر به غلبه بر دشمنان فرضي مي شوند. اما رويدادهاي ايران هرگز شباهت به تخيلات سينمايي نداشت .

برخي بر اين اعتقادند كه كودتاي نوژه مرتبط با عمليات طبس بود و مرحله دوم و تكميلي اين طرح را تشكيل مي داد كه با شكست عمليات چند ماه عقب افتاد. جالب توجه آنكه امريكايي ها هرگز فكر نمي كردند كه اين عمليات با شكست روبرو شود. تمام برآوردها حاكي از انجام موفقيت آميز عمليات بود.

بدين ترتيب ناكامي آمريكا در كارنامه سراسر مداخله آميز آن كشور در ايران ثبت شد. برخي معتقدند كه چنانچه اين عمليات نيز صورت نمي گرفت , آمريكا طرحهاي نظامي ديگري را پياده مي كرد. يكي از نكات ابهام آور ديگر عمليات و واقعه طبس , موضوع انهدام هيلكوپترهاي باقيمانده است .

نيروي هوايي ايران در روز 59,2,6 هلي كوپترهاي آسيب ديده آمريكايي را كه حاوي اسناد و مدارك مهمي بود , بمباران كردند. در جريان اين بمباران ها بود كه « منتظرالقائم » فرمانده سپاه پاسداران يزد بشهادت رسيد. به گفته رابرت بائوس , نماينده وقت مجلس نمايندگان امريكا , يكي از هليكوپترهاي بجامانده حاوي اسنادي بود كه جزئيات عمليات را مشخص مي كرد . معاون لشكر 71 خراسان دليل بمباران چرخ بال ها را چنين گزارش داد : « هدف از اين بمباران , جلوگيري از عمليات احتمالي دشمن در ربودن هليكوپترها بود . » (6 ) دستور انهدام هلي كوپترها توسط بني صدر رئيس جمهور وقت صادر شده بود.

پي نوشت :

1 ـ حادثه طبس , چارلي بكويت , انتشارات اسلامي , تابستان 1367 , ص .8

2 ـ رابطه سياه , نمايندگي ولي فقيه نيروي مقاومت بسيج , چاپ 1372 , ص .120

3 ـ روزنامه اطلاعات 59,2,6 , به نقل از آسوشيتدپرس .

4 ـ روزنامه بامداد 59,2,7 به نقل از خبرگزاري فرانسه .

5 ـ روزنامه انقلاب اسلامي , .59,7,2

6 ـ روزنامه مردم , 59,2,7

به مناسبت پنجم ارديبهشت سالگرد شكست حمله نظامي آمريكا به طبس

خدا و ناخداي انقلاب در صحراي طبس

پنجم ارديبهشت 1359 يكي از روزهاي حساس و سرنوشت ساز و به يادماندني در تاريخ ايران اسلامي است . در اين روز بزرگ يك بارديگر خداوند قهار به ياري ناخداي انقلاب آمد , چرا كه خود در قرآن شريفش فرموده : « ان تنصرواالله ينصركم ويثبت اقدامكم » و وعده او تخلف ناپذير است . در اين باره به چند نكته مهم اشاره مي شود :

1 ) راز ورمز انقلاب اسلامي

راستي يكي از نكات برجسته و به عبارت ديگر راز ورمز پيروزي و تداوم انقلاب اسلامي چه مي تواند باشد به نظر حقير بدون شك اين راز مهم دست عنايت و قدرتمند الهي است كه همواره حامي اين ملت بزرگ بوده و انشاالله در آينده نيز خواهد بود. كافي است نگاهي گذرا به اقدامات خصمانه دشمنان انقلاب اسلامي كه در راس آنها , آمريكاي جنايتكار قرار دارد , بيندازيم و به عمق كينه آنها پي برده و از طرف ديگر دست قدرت الهي را به وضوح مشاهده نمائيم . « نقشه تجزيه ايران , اعمال فشارهاي اقتصادي , حمايت از گروههاي ضدانقلاب داخلي , طراحي كودتاي نوژه , تشويق و تحريك عراق به آغاز جنگ با ايران , حمله به سكوهاي نفتي و كشتيهاي تجاري و نظامي ايران , تحريم تسليحاتي , سرنگوني هواپيماي مسافربري (وكشته شدن بيش از 290 نفر از مسافرين بيگناه ) , ايجاد جنگ رواني , ادعاي حمايت ايران از تروريسم , متهم كردن ايران به نقض حقوق بشر , ادعاي تلاش ايران براي دستيابي به سلاحهاي هسته اي , تخصيص بودجه جهت براندازي نظام اسلامي و دهها توطئه ديگر كه هر كدام از آنها مي توانست هر حكومتي را ساقط كند , از اين جمله اند. اما علي رغم اين همه توطئه , نظام اسلامي با اقتدار به سوي ثبات و پيشرفت گام برداشته و چشم جهانيان را خيره كرده است . يكي ديگر از دسيسه هاي دشمن , حمله مستقيم نظامي به ايران اسلامي در صحراي طبس بود. حال بايد ديد منظور از اين حمله چه بوده است

2 ) هدف از حمله نظامي آمريكا به طبس

در اين مختصر , مجال پرداختن به ابعاد گسترده اين حادثه مهم تاريخي نيست و لذا بصورت مجمل به تشريح موضوع مي پردازيم .

از همان آغاز تسخير لانه جاسوسي آمريكا توسط دانشجويان مسلمان پيرو خط امام (ره ) , دولت آمريكا دست به اقدامات گسترده سياسي و همچنين تمهيدات نظامي زد , ناوگان نظامي خود را به خليج فارس اعزام و وانمود كرد كه آماده است تا هرلحظه به ايران حمله كند. آنها در حقيقت با يك تير دو نشان را مورد هدف قرار دادند , آزادي گروگانها و در كنار آن براندازي نظام نوپاي اسلامي , كه هدف اخير از اولي مهمتر بود چرا كه مي خواستند به آزاديخواهان و ملل مستضعف جهان گوشزد كنند كه قدرت عمليات نظامي آمريكا در دنيا بي نظير است و لذا هركس در هر جاي اين كره خاكي بخواهد برخلاف ميل ايالات متحده حركت كند محكوم به فناست .

كارتر « رئيس جمهور وقت آمريكا » در اين رابطه مي گويد : « من مي خواهم به محض آزاد شدن افرادمان , ايرانيها را تنبيه كنم , واقعا به آنها ضربه زنم , آنها بايد بدانند كه نمي توانند ما را به بازي بگيرند . » (1 )

و « مايلز كاپلند » از دست اندركاران سابق دستگاه اطلاعاتي آمريكا و همكار روزولت در كودتاي 28 مرداد 32 در ايران , مي گويد : « هدف از تهاجم طبس , تنها آزادي گروگانها نبود , بلكه كودتا براي سرنگوني رژيم ايران , هدف اصلي اين عمليات بوده است . » (2 )

3 ) شرح مختصر واقعه طبس

آمريكائيها پس از مهيا نمودن تمام امكانات , تجهيزات نظامي , طرح و نقشه هاي پيچيده , هماهنگي با هم پيمانان جهاني و منطقه اي و عوامل داخلي , برپايي رزمايشهاي متعدد و خلاصه با درنظر گرفتن تمام ريزه كاريهاي مربوط به اين عمليات , بالاخره در شب 5 ارديبهشت 1359 با تعدادي بالگرد و هواپيماي نظامي و 90 نفر كماندوي ورزيده و آموزش ديده و با تجهيزات كامل وارد خاك ايران شده و در صحراي طبس فرود آمدند.

آنها قصد داشتند پس از استراحت و تجديدقوا در طبس بوسيله بالگرد در زمين فوتبال استاديوم ورزشي شهيد شيرودي تهران فرود آمده و با كمك گروههاي ضدانقلاب كه از قبل آماده شده بودند در يك زمان به دو مركز نگهداري جاسوسان آمريكايي حمله كنند و سپس گروگانها را آزاد كرده و در ادامه با بمباران شديد مراكز حساس كشور به ماجراجويي خود تداوم بخشند امالله

اما , در همان بدو امر با شكستي خفت بار مواجه گرديدند , چرا كه آنها در محاسبات خود علي رغم درنظر گرفتن همه نكات , يك نكته اساسي را فراموش كرده بودند و آن چيزي نبود جز دست قدرت الهي , همان كه از طريق طوفان شن بصورت اعجازگونه به كمك ناخداي انقلاب اسلامي و ملت ايران آمد و دانه هاي شن مانند سنگ ريزه هاي الهي در جريان نابودي اصحاب فيل بر سر عقابهاي آهنين آمريكايي فرود آمده و طومار ننگينشان را درهم پيچيد و آنان با برجاي گذاشتن 9 نفر از جنازه هاي سوخته شده سربازان و همچنين لاشه هاي منهدم شده هواپيما و بالگردهاي خود , فرار را بر قرار ترجيح دادند و اين حادثه چيزي بيشتر از يك لكه ننگ در تاريخ مملو از جنايات آمريكا باقي نگذاشت .

4 ) يادي از شهيد اين حادثه محمد منتظر قائم

پس از اطلاع از حادثه , شهيد منتظر قائم با تعدادي از برادران سپاه يزد ماموريت يافتند تا موضوع را بررسي نمايند . ساعت 5 بعدازظهر آن روز به منطقه رسيدند , آنها به هنگام ورود موفق شدند از درون برخي هواپيماها و بالگردهاي متجاوزين كه در محل بجا مانده بود , اسناد و گزارشهاي محرمانه و فوق العاده مهمي را بدست آورند. براين اساس به دستور بني صدر خائن « رئيس جمهور وقت » چند جنگنده نيروهاي هوايي , هواپيماها و بالگردهاي سالم بجامانده از تروريستهاي آمريكايي را در منطقه بمباران كردند كه در اين حادثه شهيد بزرگوار و شجاع , سردار محمد منتظر قائم به شهادت رسيد.

5 ) مسجد شكر

در پايان بارديگر بايد خداي انقلاب را شاكر باشيم ـ كه صدالبته شاكريم ـ و به همين مناسبت در محل سقوط هواپيما و بالگردهاي آمريكايي , مسجدي به همت مردم و مسئولين نظام و با مديريت پاسداران غيور اين خطه , توسط دلاوران تيپ الغدير در حال ساخت است كه به شكرانه اين موهبت الهي ـ شكست آمريكا ـ و با اشاره رهبر معظم انقلاب آنرا مسجد شكر نام نهاده اند. باشد تا اين بنا براي هميشه در دل كوير براي نسلهاي آينده باقي بماند و مردم , شكرگذار خداي انقلاب باشند. خداوند روح پرفتوح ناخداي انقلاب و شهيد اين حادثه بزرگ را با شهداي كربلا محشور فرمايد.

محمدتقي حيدري

1 ) برژينسكي « سقوط شاه , جان گروگانها و منافع ملي » ترجمه منوچهر يزدانيار « تهران . كاوش . 1362 » ص 95

2 ) جلويتو كيه زا « هدف , تهران , تهاجم كارتر و وقايع پشت پرده » ترجمه هادي سهرابي « تهران . نشر نو1362 » ص 136

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

به بهانه سی چهارمین سالگرد شکست مفتضحانه آمریکا در کویر طبس ، خاطرات مرحوم حجت الاسلام و المسلمین، سید مصطفی رضوی حیدری فرمانده کمیته انقلاب اسلامی و آزاده و جانباز30% انقلاب، امام جمعه فقيد شهرستان فريمان و فرمانده کميته انقلاب اسلامي شهرستان طبس و اولین مسئولی که در سال 1359 در محل حادثه حضور یافت، از حمله نظامي آمريکا در کوير طبس

به بهانه سی چهارمین سالگرد شکست مفتضحانه آمریکا در کویر طبس ، خاطرات مرحوم حجت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *