تیتر خبرها
خانه / بخش 6) آمریکا و نظام سلطه / 6)10) پیرامون نظام آمریکا و تاریخ آن و حوادث مهم، مصاحبه ها ، مقالات، اظهار نظرها و اخبار / ايران و امريكا از نگاه دکتر علی ستوده نیا استاد برتر دانشگاه امريكا و رئيس دپارتمان فناوري مهندسي الکترونيک دانشگاه اكلاهاما ؛

ايران و امريكا از نگاه دکتر علی ستوده نیا استاد برتر دانشگاه امريكا و رئيس دپارتمان فناوري مهندسي الکترونيک دانشگاه اكلاهاما ؛

ايران و امريكا از نگاه دکتر علی ستوده نیا استاد برتر دانشگاه امريكا و رئيس دپارتمان فناوري مهندسي الکترونيک دانشگاه اكلاهاما ؛

ستوده نيا: آمريكايي‌ها نژادپرست هستند

دكتر ستوده‌نيا يكي از  اساتيد با سابقه دانشگاه‌هاي امريكا و رئيس دپارتمان فناوري مهندسي الکترونيک دانشگاه اكلاهاما گفت: نژادپرستي در امريكا از بين نرفته است و هنوز در اين كشور ما شاهد اشکال مختلفي از نژادپرستي‌ هستيم.

گروه پرونده ويژه «خبرگزاري دانشجو»؛ دكتر ستوده‌نيا يكي از  اساتيد باسابقه دانشگاه‌هاي امريكا و رئيس دپارتمان فناوري مهندسي الکترونيک دانشگاه اكلاهاما است.

دكتر بنا به دلايلي شخصي بيش از 30 سال است كه در امريكا اقامت دارد اما همچنان به ايران و انقلاب عشق مي‌ورزد؛ البته ستوده‌نيا در مصاحبه تلفني خود با مرور سرنوشت چند تن از امريكايي‌هايي كه عليه بعضي موارد ممنوعه در امريكا سخن گفته‌اند خود و ما را جهت حفظ زندگي عادي خود، محدود كرد.

جهت آشنايي بيشتر مخاطبين، خود را به صورت مختصر معرفي نماييد؟

نام من را كه مي‌دانيد، اسم كوچكم هم علي است، بيش از 30 سال در امريكا اقامت دارم و در رشته مهندسي برق الکترونيک  ليسانس، فوق ليسانس و دكتراي خود را از دانشگاه اوکلاهما كسب كرده‌ام.

سال‌ها در دانشگاه‌هاي اين كشور تدريس كرده‌ام و هم‌اكنون رئيس دپارتمان فناوري مهندسي الکترونيک  هستم که شمار زيادي از اساتيد در اين دپارتمان تدريس مي‌کنند.

البته در زماني كه در ايران بودم رياضي تدريس مي‌كردم كه اين مربوط به سال‌هاي خيلي دور مي‌شود.

شما در چه عرصه‌هايي تحقيقات داشته ايد؟

تحقيقات من در ارتباط با شبکه‌هاي مغزي است (نورال نتورک)  که کاربرد آنها زياد است و مقالاتي از من در اين زمينه در نشريات علمي به چاپ رسيده است.

در کنفرانس‌هاي علمي – فني در ايران هم در همين زمينه شرکت کرده و  مقاله داده ام.

همچنين رياست چندين کنفرانس علمي در امريکا بر عهده من است.

شما همزمان با پيروزي انقلاب در امريكا حضور داشتيد؟

بله من در سال 1977 يعني دو سال قبل از پيروزي انقلاب به امريكا آمدم.

يكي از مهمترين فرازهاي انقلاب، 13 آبان ماه است. همزمان با اين روز با تسخير سفارت امريكا يا به تعبيري لانه جاسوسي موج وسيعي از احساسات و تبليغات برله يا عليه كشور ايجاد شد، در آن ايام اين فضا در داخل خاك امريكا چگونه بود؟

سؤال خوبي را مطرح فرموديد، اگر بخواهيم آن وقايع را مرور كنيم بايد به بيش از 30 سال قبل بازگرديم. امريكا از اين واقعه بشدت عصباني بود لذا وقتي با آوردن منطق با قشر دانشگاهي اين كشور صحبت مي‌كرديم در روحيات آنها تغيير را شاهد مي‌بوديم.

ما در امريكا در توضيح جاسوسي و حمله امريكا عليه منافع ايران دانشگاهيان امريكا را توجيه مي‌كرديم اما به هر حال با توجه به فضاسازي رسانه‌اي و پائين بودن درك سياسي عامه مردم امريكا جو بشدت عليه ايران  شده بود كه گاهي اوقات دست به عمليات خشونت‌آميزي نيز مي‌زدند.

خاطراتي از آن ايام داريد؟

در باشگاه دانشگاه يكي از دانشجويان امريكايي با عصبانيت فراوان با بيان تندي گفت: «خميني، خميني يعني چه؟ مي‌رويد گروگان مي‌گيريد» در پاسخ به او گفتم كه اگر به دنبال دعوا هستي، دانشگاه محل اين كارها نيست اما اگر به دنبال چرايي كار هستي بيا با هم حرف بزنيم. سرانجام بعد از دقايقي كار به آنجا رسيد كه وي براي انجام عذرخواهي به زور ما را به نوشيدني ميهمان كرد.

البته بايد اذعان كنم كه اكثر خاطرات آن ايام تلخ و ناگوار بوده، كشته و زخمي شدن چند آسيايي به دليل تفكرات نژادپرستانه و شباهت به ايراني‌ها از جمله خاطرات ناگوار من به حساب مي‌آيد.

بسياري از كارشناسان با توجه به روحيات آنگلوساكسوني امريكايي‌ها معتقدند كه مردم اين كشور داراي درجه‌اي از نژادپرستي هستند، آيا به واقع اين حس در امريكايي‌ها وجود دارد؟

نژادپرستي در امريكا از بين نرفته است و هنوز در اين كشور ما شاهد اشکال مختلفي از نژادپرستي‌ هستيم لذا اگر بخواهم خلاصه كنم شايد اين حس از 30 سال گذشته تا به حال كمرنگ‌تر شده، در زماني امريكايي‌ها وجود يك رنگين پوست را در همسايگي خود نمي‌پذيرفتند اما هم‌اكنون كمي اين حس كمرنگ شده است. البته خيلي از امريكايي‌ها در ظاهر نژادپرستي را محكوم كرده اما هنگامي كه با همين‌ها دوست شوي متوجه نيت دروني آنها و تفاوت ديدگاه آنها خواهي شد.

اين برخورد با ايراني‌ها به چه نحوي است؟

ايرانيان شايد بهترين جايگاه را در بين ملل خارجي در امريكا  داشته باشند.

ايرانيان حاضر در امريكا اكثراً تحصيلكرده و داراي مشاغل پراهميت و مهم هستند و كارگر ايراني در امريكا ناياب است، لذا نگاه آنها به ايرانيان حاضر به امريكا نگاه به كارشناس و مدير است و برخوردها تحت تأثير همين جايگاه است.

البته تعداد كمي از انسان‌هاي کم اطلاع در امريكا تحت تأثير تبليغات به ايرانيان توهين مي‌كنند.

نگاه مردم امريكا به ايران و ايرانيان چيست؟

در امريكا نگاه‌هاي مختلفي وجود دارد. البته همان طور كه مي‌دانيد رسانه‌هاي امريكايي در اين كشور قدرت فراواني  دارند و بسياري از مردم تحت تأثير همين روحيه هستند، بطور مثال ممكن است همين تلويزيون‌ها از همين گفت‌وگو چهار تا مطلب را به صورت حرفه‌اي عليه انقلاب خارج كنند و روي آن تبليغ كنند در حالي كه قصد بنده و شما هرگز چنين امري نبوده است.

بنابراين از پيروزي انقلاب تا به امروز مسائل مختلفي دستاويز حمله و تخريب چهره ايران و ايراني‌ها شده از اين ميان مي‌توان به تحريف سخنان رئيس‌جمهور در رابطه با هولوكاست اشاره كرد. آنها احساس مي‌كنند كه ايران به دنبال بمب هسته‌اي هست تا صلح جهاني را بر هم زند.

اوباما شعاري را تحت عنوان «تغيير» مطرح كرد، اين تغيير را تا چه حد در امريكا مشاهده كرديد.

تغييرات درون امريكا محدود به تزريق پول به بانك‌هاست تا حدي كه سود بانكي براي خريد خانه به صفر رسيده است. اما شايد در ديگر فضاها اين تغيير در حداقل است خصوصاً در تنظيم روابط سياست خارجي ما شاهد ادامه مسير تفكرات قبلي هستيم؛ شايد هم اوباما  خواستار اين كار بود اما همراهان و اطرافيان وي شايد اعتقاد به چنين تغييري را نداشته باشند و از همين رو روز به روز محبوبيت اوباما كاهش مي‌يابد و بايد اعتراف كنم كه شايد يكي از دلايل عدم موفقيت اوباما روحيه نژادپرستي و عدم همراهي رئيس‌جمهور در امريكا باشد. اما هر كس نمي‌تواند اين موضوع را درك كند.

يكي از وقايع مهم داخلي امريكا، حادثه 11 سپتامبر است، ارزيابي مردم امريكا از اين واقعه چيست، آيا مردم با ديده ترديد به اين ماجرا مي‌نگرند؟

در كل مردم تحت تأثير تبليغات و خوراك‌هاي ذهني رسانه‌هاي امريكا هستند و اين ترديد در بين قشر كوچكي از روشنفكران امريكايي وجود دارد.

اما براساس نظرسنجي شبكه ام‌اس‌ان امريكا 58 درصد از مردم امريكا معتقدند كه دولت امريكا در اين حادثه دست داشته است.

امريكا داراي 300 ميليون جمعيت است و بايد ديد كه اين آمار چگونه آناليز شده است. بايد ديد كه جامعه آماري آنها تا چه حد بر جمعيت 300 ميليوني امريكا منطبق بوده است. جا دارد كه اينجا از خاطره‌اي ياد كنم. منزل ما 20 دقيقه بيشتر با برج‌هاي دوقلو فاصله نداشت. در همان ايام يكي از سياستمداران ايالت  نيوجرسي با زير سؤال بردن اين حادثه همگان را متوجه خود كرد اما به فاصله كوتاهي مجبور  استعفا از شغل خود شد.

پس بايد شما هم محتاط باشيد كه اين واقعه براي شما تكرار نشود.

[خنده] چي فرموديد.

آقاي احمدي‌نژاد در مجمع سازمان ملل بدون هيچگونه پيش داوري خواستار تشكيل كميته حقيقت‌ياب جهاني در مورد واقعه 11 سپتامبر شدند، آيا اين درخواست در جامعه امريكا بازتابي داشت؟

متأسفانه همان طور كه ذكر كردم در امريكا رسانه‌هاي امريكايي صاحب قدرت هستند و امريكايي‌ها اطلاعات خود را از چند شبكه امريكايي كسب مي‌كنند و لذا همين رسانه‌ها تنها با انتخاب گزينشي خود بر روي چندكلام ايشان به دنبال بهره‌برداري به نفع خود هستند.

بنابراين در امريكا گردش آزاد اطلاعات وجود خارجي ندارد.

اطلاعات اكثريت مردم امريكا محدود هستند، امريكايي‌ها به دنبال سياست نيستند آنها در نهايت هفته‌اي چند ساعت به كل اخبار وقت نمي‌دهند اينجا مثل ايران روزنامه‌هاي متفاوت با تفكرات مختلف وجود ندارد و بيشتر روزنامه‌ها تبليغات و خبرهاي داخلي و خلاصه را انعكاس مي‌دهند.

گويا موج اسلام‌ستيزي در امريكا در حال افزايش است كه نشانه بارز اين عمل قرآن‌سوزي اخير در امريكا است، نظر عامه مردم اين كشور در رابطه با دين اسلام و اين گونه حركات چيست؟

متأسفانه اين عمل اقدام سياسي بود و جامعه امريكا جامعه چندمليتي و چند ديني است و مردم امريكا به دنبال اين اقدام‌ها نيستند.

آينده روابط ايران و امريكا را چگونه ارزيابي مي‌كنيد و براي رفع مشكلات به نظرتان دو طرف چگونه بايد اقدام كنند؟

بايد خدا را شكر كرد كه آقاي احمدي‌نژاد با نگاهي روشن در اين رابطه مسائل را مطرح مي‌كنند. ايشان خواسته‌هاي ملت ايران را صراحتاً فرموده‌اند ليكن تضادهايي بين دو طرف وجود دارد بايد براي حل اين اختلاف‌ها در مرحله نخست دو طرف فردي را براي مذاكره انتخاب كنند كه داراي برش و اختيارات كافي باشد.

اما بنا به تعبير رئيس‌جمهور اولين شرط احترام به حقوق ايران به حساب مي‌آيد همچنين شايد بحث انرژي هسته‌اي نيز براي دو طرف يكي از عوامل ايجاد اختلاف به حساب مي‌آيد.

امريكا به علت اهميت ايران از لحاظ استراتژيكي و رهبري ايدئولوژيكي ايران بر منطقه نسبت به ايجاد ارتباط بسيار علاقه‌مند است بنابراين اگر اختلافات دو طرف قابل هضم باشد شايد چشم‌انداز بسيار روشني در ادامه متصور باشيم.

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

پینوشه ژنرال آمریکایی و جنایتکار بی نظیر و قتل عام کننده مردم شیلی

نقش آمریکا در کودتای ۱۹۷۳ شیلی به روایت اسناد محرمانه سیا

نقش آمریکا در کودتای ۱۹۷۳ شیلی به روایت اسناد محرمانه سیا بابک واحدی تاریخ ایرانی: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *