تیتر خبرها

تأکید امام بر عدم مذاکره با آمریکایی‌ها

تأکید امام بر عدم مذاکره با آمریکایی‌ها

تأکید امام بر عدم مذاکره با آمریکایی‌ها
تأکید امام بر عدم مذاکره با آمریکایی‌ها

۱۷ آبان.   توسط : hasantaleb

دستور امام (ره) درمورد عدم مذاکره با فرستاده کار‌تر درباره گروگان‏‌ها در چنین روزی از سال ۱۳۵۸ هجری شمسی صادر شد.

یکی از آثار مهم و سرنوشت‌ساز انقلاب اسلامی، تسخیر لانه ‌جاسوسی آمریکا توسط دانشجویان پیرو خط امام در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ش بود که به‌ دلیل بعد گسترده آن در داخل و خارج کشور، به ‌نام «انقلاب دوم» خوانده شد. امام خمینی (ره‌) طی پیامی، تسخیر لانه جاسوسی آمریکا توسط دانشجویان پیرو خط امام را «انقلاب دوم» و انقلابی بزرگ‌تر از انقلاب اول برشمردند.

برای درک این تعبیر لازم است ابعاد پیچیده این حرکت از جنبه‌های مختلف سیاسی‌، امنیتی‌، حقوقی‌، اقتصادی و فرهنگی مورد توجه قرار گیرد. حرکت دانشجویان، تداوم حرکتی بود که از ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ش آغاز شده و در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ش به پیروزی رسیده بود؛ اما انقلاب اسلامی نمی‌توانست بدون خشکاندن ریشه‌های استعمار به حیات خود ادامه دهد و مردم ایران باید مبارزه خود را برای جلوگیری از تکرار تجربه تاریخی ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ش در داخل کشور ادامه می‌دادند.

هنگامی که اسناد موجود در سفارت به‌دست آمد و گزارش‌های مستند دخالت امریکا در امور داخلی ایران و طراحی توطئه‌های مختلف – قبل و بعد از پیروزی انقلاب – آشکار شد؛ امام (ره‌) پس از تأیید های اولیه رهبری حرکت دانشجویان را شخصاً به عهده گرفتند و مبارزه علیه ریشه‌های نفوذ امریکا در ایران به اوج رسید. پس از تصرف لانه جاسوسی، نظر امام خمینی (ره) درباره مبارزه هم‌زمان علیه استبداد سلطنتی و سلطه استعماری‌، به اثبات رسید.

با افشای اسناد لانه جاسوسی‌، در عمل مشخص شد که اگر مبارزه تنها با سقوط نظام استبدادی پایان یافته تلقی شود، باز هم امکان توطئه دشمنان و تکرار حوادث تلخ گذشته فراهم خواهد بود و آنچه این نظریه را تکامل می‌بخشد، تحقیق عمیق در اسناد لانه جاسوسی امریکاست‌. علاوه بر این‌، حرکت دانشجویان و رهبری صحیح امام‌ (ره‌)، ابهت ظاهری و هیمنه خودساخته امریکایی‌ها را در جهان فرو ریخت‌.

این حرکت دانشجویان، خشم آمریکایی‌ها را برانگیخت و آن‌ها که ناتوان از درک ملتی استقلال‌طلب و آزادی‌خواه بودند، بر ضد جمهوری اسلامی ایران، به اقداماتی نظیر فشار آوردن به مجامع بین‌المللی مانند سازمان ملل، سازمان کنفرانس اسلامی، شورای امنیت و…، ایجاد جو منفی تبلیغاتی علیه دانشجویان مسلمان و برخی اقدامات دیگر دست زدند.

پس از بی‌ثمر بودن این اقدامات، به اقدامات جدی‌تری روی آوردند که همگی آن‌ها نیز در عزم ملت ایران برای مقابله با ظلم و بی‌عدالتی جهانی و منشأ اصلی آن در جهان یعنی استکبار جهانی (آمریکا) خللی وارد نکردند؛ اقداماتی هم‌چون: حمله نظامی به ایران و تجاوز به خاک کشورمان در صحرای طبس، محاصره اقتصادی و بلوکه کردن دارایی‌ها و اموال ایران، قطع کامل روابط سیاسی در ۲۰ مهر ۱۳۵۹ش،اعمال فشارهای سیاسی و اقتصادی به بهانه موضوع هسته‌ای و…

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

بازخوانی یک عملیات: پنجه عقاب (شکست نیروهای نظامی متجاوز آمریکایی در طبس)

طبس – بازخوانی یک عملیات: پنجه عقاب (شکست نیروهای نظامی متجاوز آمریکایی در طبس)

بازخوانی یک عملیات: پنجه عقاب (شکست نیروهای نظامی متجاوز آمریکایی در طبس) 31 فروردين 1387 …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *