تیتر خبرها
خانه / بخش 3) اقتصاد / 3)1) بورس / 3)1)1) بورس کالا / نحوه خرید و انجام معامله در تالار بورس كالا به وسیله کارگزار

نحوه خرید و انجام معامله در تالار بورس كالا به وسیله کارگزار

نحوه خرید و انجام معامله در تالار بورس كالا به وسیله کارگزار

روش انجام معاملات در بورس كالا به وسیله کارگزار

مدت زمان انجام معاملات در رینگ معاملات بورس كالا پنج دقيقه است كه به شرح زير صورت مي گيرد :

• زمان سبز (سه دقيقه):

• اين زمان اختصاص به وارد كردن دستورات خريد و فروش دارد كه به وسيله كارگزاران فروشندگان و كارگزاران خريداران انجام مي گيرد. در ابتدا اطلاعات كالا مانند : نماد کالا، حجم كالا (با توجه به محموله هاي تعريف شده)، قيمت فروش/خريد، نوع معامله (نقدي، سلف و…)، نحوه عرضه (تفکيک/يکجا) و محل تحويل وارد سيستم مي شود. در طي اين 3 دقيقه کارگزار خریدار مجاز به اعمال هر تغييري در نوع سفارش خريد و حتي حذف آن است. ولی فروشنده حق حذف دستور خود را ندارد و فقط می تواند افزایش یا کاهش قیمت بدهد. (در صورت عدم درخواست خرید کالا ، عرضه کالا از سیستم حذف می شود.)

• زمان زرد (یک دقیقه):

• پس از اتمام زمان سبز، زمان زرد شروع مي شود كه اصطلاحا” به زمان حراج معروف است. در طي زمان حراج قيمت قابل تغيير است، بدين ترتيب که فروشنده فقط مجاز به کاهش قيمت پيشنهادي خود بوده و خريدار مي تواند قيمت بالاتري را (حداکثر تا سقف پیشنهادی فروشنده) پيشنهاد دهد. با توجه به شرايط بازار و درخواست ناظر تالار امكان افزايش عرضه از طرف كارگزار فروشنده در اين زمان وجود دارد. در اين مرحله كارگزار خريدار مي تواند قيمت پيشنهادي را بپذيرد و يا قيمت پايين تري (سقف قیمت خرید خود را) پيشنهاد بدهد؛همچنین کارگزار خریدار می تواند تا قبل از قبول قیمت فروشنده تقاضای خود را کاهش دهد.

• زمان قرمز (يك دقيقه) (زمان رقابت یا زمان حراج)

• اگر مقدار تقاضايی که سقف قیمت پیشنهادی فروشنده را پذیرفته، بيش از مقدار عرضه باشد معاملات وارد زمان رقابت مي شود و در اين زمان كارگزار خریدار مي تواند قيمتي بالاتر از قيمت فروشنده پيشنهاد نمايد و بديهي است پس از اتمام اين زمان، سيستم دستورات خريد و فروش را بر اساس بالاترين قيمت ها مرتب نموده و آنها را با هم تطابق مي دهد. اساس كار بر اولويت فروش با قيمتهاي پايين تر و زمان ثبت زودتر و اولويت خريد با قيمتهاي بالاتر و زمان ثبت زودتر است. در صورتي که قيمت خريد بيشتر يا مساوي با قيمت فروش باشد، معامله صورت گرفته و پس از تاييد ناظر، گواهينامه معاملات براي طرفين صادر مي شود.

• توجه:

• اگر كالايي وارد مرحله رقابت نشود و کارگزار خریدار قیمت پیشنهادی فروشنده را بپذیرد در همان مرحله زرد تطابق انجام شده و گواهي خريد پس از تاييد ناظر تالار صادر مي شود.

البته به طور کلی در معاملات بورس کالا چهار زمان وجود دارد:

زمان های سبز، زرد، قرمز و آبی.

از لحظه ایی که اعلام عرضه کالا بر روی تابلو تالار نقره ایی قرار می گیرد زمان سبز مربوط به آن کالا آغاز می شود (180 ثانیه) در این زمان کارگزار عرضه کننده حجم و قیمت پیشنهادی فروش کالا را در تابلو ثبت می کند و بعد از آن کارگزاران خریدار نسبت به ثبت حجم و قیمت پیشنهادی خرید اقدام می کنند.

با اتمام زمان سبز، زمان زرد آغاز می شود (60 ثانیه) در 20 ثانیه اول این زمان، فروشنده می تواند نسبت به کاهش نرخ فروش خود و یا افزایش حجم عرضه اقدام کند و البته خریداران نیز در این زمان می توانند نرخ پیشنهادی خرید را افزایش و نیز تا قبل از پذیرش نرخ فروشنده، حجم تقاضا را کاهش دهند.

با اتمام زمان زرد ممکن است سه حالت رخ دهد:

الف. خریداران نرخ پیشنهادی فروشنده را قبول کنند و تقاضا کمتر از عرضه باشد. در این حالت حتی اگر یک کارگزار نیز نرخ فروشنده را بپذیرد معامله انجام می شود. و بعد از تایید ناظر (رسیدن به زمان آبی) محصول بعدی عرضه می شود.

ب. هیچ یک از خریداران نرخ پیشنهادی فروشنده را قبول نکنند. در این حالت ناظر بازار که تا به اینجا تمام اتفاقات را بصورت شفاهی برای حاضرین تالار قرائت می کرده است وارد عمل شده و سعی می کند به نوعی با درخواست کاهش نرخ از فروشنده و یا افزایش نرخ از خریداران، معامله را به انجام برساند.

ج. حجم تقاضاهایی که نرخ فروشنده را پذیرفته اند از میزان عرضه بیشتر باشد. در اینجا بازار وارد پر استرس ترین بخش معامله شده و تماسها و مکالمات و اشاره ها و فریادها و … آغاز می شود.

از آنجایی که تقاضا برای کالا از حجم عرضه آن بیشتر است پس کالا به شخصی می رسد که بالاترین نرخ را پیشنهاد دهد. این اتفاق در زمان قرمز یا زمان رقابت (60 ثانیه) رخ می دهد.

کارگزاران با مشتریان و مشتریان با کارگزاران تماس گرفته و در خصوص بهترین نرخ ممکن به تبادل نظر می پردازند. در نهایت با اتمام زمان قرمز، کالا به بالاترین نرخ تعلق می گیرد و مابقی عرضه (درصورت وجود) به نرخهای بعد از آن تعلق خواهد گرفت.

معمولاً با اتمام هر معامله ای، تالار وارد زمان آبی (۶۰ ثانیه) می شود و کارگزاران فرصتی کوتاه جهت استراحت خواهند داشت.

تمام زمانهای فوق بصورت استاندارد بیان شده است و ناظر بازار این حق را دارد تا در میان هریک از زمانهای فوق بازار را به صورت موقت متوقف کند. برای مثال چنانچه عرضه کننده ای در ابتدای زمان زرد نسبت به میزان کاهش نرخ فروش خود مردد باشد بازار موقتاً متوقف می شود تا کارگزار عرضه کننده تماسهای لازم را گرفته و نسبت به کاهش و یا عدم کاهش نرخ تصمیم گیری کند.

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *