تیتر خبرها
خانه / بخش 3) اقتصاد / 3)2) فرابورس / آشنایی با فرابورس

آشنایی با فرابورس

آشنایی با فرابورس

همانطور که می دانیم در کشور ما برای نقل و انتقال سهام شرکت ها و گردش این سرمایه ها در قالب سهام، تنها در یک بازار رسمی یعنی «بورس اوراق بهادار تهران» صورت می گیرد . بنابراین فقط سهام شرکت هایی که در آن عضو هستند در آن قابل معامله بوده و حجم وسیعی از این بازار گردش مناسبی نخواهد داشت . البته راه برای ورود سهام سایر شرکت ها به بازار بورس اوراق بهادار تهران بسته نیست ، اما به دلیل شرایط خاص و ویژه ورود به بازار بورس اوراق بهادار تهران ، همه شرکت ها توان یا علاقه ورود به این بازار را ندارند و ورود به آن زمان بر است.

لذا در راستای ساماندهی این حوزه مهم ،قانون جدید اوراق بهادار در سال ۱۳۸۴ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و متعاقبا در اجرای ماده ۲۸ این قانون ،تاسیس بورس ها، بازارهای خارج از بورس و نهادهای مالی موضوع آن قانون منوط به ثبت نزد سازمان است و فعالیت آنها تحت نظارت سازمان انجام می شود  و در راستای توسعه فعالیت بازار سرمایه در تاریخ ۲۲/۰۸/۱۳۸۷ با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار اولین شرکت برای این منظور به نام شرکت فرابورس ایران به ثبت رسید. طبق مجوز فعالیت این شرکت، شرکت فرابورس ایران متولی راه اندازی و اداره بازارهای خارج از بورس است.در حال حاضر تمامی شرکت های سهامی عام به راحتی می توانند عضو فرابورس ایران شوند و مزایای فراوانی را برای خود و سهامدارانشان به وجود آورند .

مزایای بازار فرابورس

بازار فرابورس ایران، بازاری منعطف و در عین حال تحت نظارت دقیق سازمان بورس و اوراق بهادار خواهد بود. حضور در این بازارها به معنای معرفی و شناخت شرکت ها در سطح ملی بوده و مزایای متعددی برای شرکت پذیرفته شده و سهامدارانش قابل ترسیم است:

۱-       تامین مالی آسان و ارزان شرکت ها در راستای توسعه فعالیت

۲-        بهره مندی از معافیت مالیاتی شرکت های پذیرفته شده در فرابورس

۳-       کاهش نرخ مالیات نقل و انتقال از ۴ درصد ارزش اسمی به نیم درصد ارزش معامله

۴-       نقل و انتقال سهام به صورت آسان – سریع و کم هزینه

۵-       شفافیت و اعتبار قیمت سهام بواسطه مبادله در فرابورس.

۶-       اطلاع رسانی هماهنگ و عادلانه به سرمایه گذاران بالفعل و بالقوه

۷-       بهره گیری از امکان وثیقه گذاری سهام در شبکه بانکی و اخذ ساده تر تسهیلات بانکی

۸-        معرفی شرکت و محصولات به طیف وسیعی از اقشار جامعه و افزایش اعتبار شرکت

۹-         پیش بینی فرآیند ساده خروج از فرابورس

۱۰-      معاملات خاص: در این بازار تنها نباید شرکتی عضو فرابورس باشد تا سهام آن معامله شود. طبق دستورالعمل پذیرش هر نقل و انتقال سهام در مورد شرکت های سهامی عام و خاص که به صورت عمده توسط سهامداران می تواند به صورت عرضه در بازار سوم صورت گیرد .

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

مزاياي بازار فرابورس چيست؟

مزاياي بازار فرابورس چيست؟ بازار فرابورس ايران، بازاري منعطف و در عين حال تحت نظارت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *