تیتر خبرها
خانه / بخش 3) اقتصاد / 3)2) فرابورس / فرابورس چیست ؟

فرابورس چیست ؟

فرابورس چیست ؟

یاسر کارگری*

همانطور که مي‌‌‌دانیم، سهام شرکت‌‌های سهامي‌‌‌خاص و عام و شرکت‌‌های تعاونی پس از تاسیس اگر محدودیتی در اساسنامه نداشته باشند، قابل نقل و انتقال است‌‌.

اما در کشور ما برای نقل‌و‌انتقال سهام شرکت‌‌ها و گردش این سرمايه‌‌ها در قالب سهام، تنها در یک بازار رسمي‌‌‌‌یعنی «بورس اوراق بهادار تهران» صورت مي‌‌‌گیرد‌‌. بنابراین فقط سهام شرکت‌‌هايی که در آن عضو هستند (که به چهارصد شرکت هم نمي‌‌‌رسد) در آن قابل معامله بوده و حجم وسیعی از این بازار گردش مناسبی نخواهد داشت‌‌. البته راه برای ورود سهام سایر شرکت‌‌ها به بازار بورس اوراق بهادار تهران بسته نیست‌‌، اما به دلیل شرایط خاص و ویژه ورود به بازار بورس اوراق بهادار تهران‌‌، همه شرکت‌‌ها توان یا علاقه ورود به این بازار را ندارند و ورود به آن زمان بر است.

سهامداران بقیه شرکت‌‌ها چه باید انجام دهند؟

در سایر کشورها و در ابتداي قرن بيستم و همزمان با گسترش و تنوع بنگاه‌‌هاي اقتصادي، فعاليت بازارهاي خارج از بورس به صورت خودجوش و ابتدايي آغاز شد و به مرور زمان داد وستد اوراق بهادار شرکت‌‌هايي که در بورس اوراق بهادار پذيرفته نشده بودند، ساختار نظام‌مند‌تري يافته و به سرعت گسترش يافته و با توجه به شرايط حاکم بر کسب و کار و نيازمندي‌‌هاي بازار سرمايه، شکل گرفته اند. انعطاف پذيري و شرايط ساده‌‌تر ورود و داد و ستد در بازارهاي خارج از بورس موجب گسترش سريع آنها شده است، به گونه‌‌اي که در بسياري موارد حجم داد وستد آنها جالب توجه مي‌‌باشد‌‌. بازارهايي نظير NASDAQ آمريکا و JASDAQ در ژاپن نمونه‌‌هايي از بازارهاي خارج از بورس موفق محسوب مي‌‌شوند.

اما در ایران نیز پس از مشکلات عدیده‌‌ای که از پذیره‌نویسی‌‌های بزرگ و کوچک (همچون پذیره‌‌نویسی بانک‌‌ها و شرکت‌‌های سرمایه‌‌گذاری جدیدالتاسیس طی چند سال اخیر) به وجود آمد و در اکثر موارد مشکلاتی چون: سردرگمي‌ ‌‌سهامداران در وضعیت سهامشان‌‌، نقدشوندگی بسیار اندک و گاه غیر ممکن‌‌، بوروکراسی اداری پیچیده در نقل و انتقال سهام و بالا بودن میزان مالیات نقل و انتقال به وجود مي‌‌‌آورد، مسوولان امر در راستای ساماندهی این حوزه مهم در قانون جدید اوراق بهادار که در نهایت در سال 1384 به تصویب مجلس شورای اسلامي‌‌‌رسید‌‌، قوانین لازم را لحاظ كنند.

به هر حال در اجراي ماده 28 این قانون که تاسيس بورس‌ها، بازارهاي خارج از بورس و نهادهاي مالي موضوع آن قانون منوط به ثبت نزد سازمان است و فعاليت آنها تحت نظارت سازمان انجام مي‌‌شود‌‌. و در راستاي توسعه فعاليت بازار سرمايه در تاريخ 22/08/1387 با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار اولین شرکت برای این منظور به نام شرکت فرابورس ايران به ثبت رسيد. طبق مجوز فعالیت این شرکت، شرکت فرابورس ايران متولي راه اندازي و اداره بازارهاي خارج از بورس است.

به طور کلی با تاسیس این بازار جدید و با در نظر گرفتن ورود و خروج آسان سهام شرکت‌‌ها و سایر اوراق بهادار یک بازار رسمي‌‌ ‌دیگر برای سایر شرکت‌‌ها به وجود آمده است‌‌. اکنون تمامي‌‌‌شرکت‌‌های سهامي ‌‌‌عام به راحتی مي‌‌‌توانند عضو فرابورس ایران شوند و مزایای فراوانی را برای خود و سهامدارانشان به وجود آورند‌‌.

مزایای بازار فرابورس چیست ؟

بازار فرابورس ايران، بازاري منعطف و در عين حال تحت نظارت دقيق سازمان بورس و اوراق بهادار خواهد بود. حضور در اين بازارها به معناي معرفي و شناخت شرکت‌‌ها در سطح ملي بوده و مزاياي متعددي براي شرکت پذيرفته شده و سهامدارانش قابل ترسيم است: 1- تامين مالي آسان و ارزان شرکت‌‌ها در راستاي توسعه فعاليت: کارکرد اصلي بورس و فرابورس تجهيز‌‌، جمع آوري و هدايت پس اندازهاي کوچک مردم براي اجراي طرح‌‌هاي بزرگ اقتصادي، جهت فراهم آوردن ضريب نقد پذيري بيشتر سرمايه، شفافيت و امکان نظارت بيشتر. فرابورس نيز مانند بورس راهي براي تامين مالي ارزان قيمت شرکت‌‌ها است‌‌. 2 – بهره مندي از معافيت مالياتي شرکت‌‌هاي پذيرفته شده در فرابورس: بر این اساس شرکت‌‌هاي پذيرش شده در بازار فرابورس ايران مشمول مزاياي مالياتي قابل توجهي خواهند شد‌‌ که مقدار آن بر اساس لایحه‌‌ای که توسط دولت به مجلس شورای اسلامي ‌‌‌ارائه شده تا میزان 10درصد تخفیف خواهد بود. 3 – کاهش نرخ مالیات نقل و انتقال : مهمترین مزیت فرابورس برای سهامداران شرکت‌‌های سهامي‌‌‌کاهش ماليات نقل وانتقال سهام اين شرکت‌‌ها از 4 درصد ارزش اسمي‌‌‌به نیم درصد ارزش معامله همانند بورس اوراق بهادار تهران است‌‌. این مزیت در حقیقت در معامله یک سهم در نرخ 1000 ریال از 40 ریال برای هر سهم در خارج از بورس به 5 ریال برای هر سهم در بازار فرابورس ایران منجر خواهد شد. 4 – نقل و انتقال سهام به صورت آسان – سريع و کم هزينه: هم اکنون براي نقل و انتقال سهم شرکت‌‌هاي خارج از بورس فرآيند اداري پيچيده‌‌اي و وقت گيري وجود دارد و از حضور همزمان خریدار و فروشنده و پرداخت ماليات نقل‌و‌انتقال و دریافت مفاصا حساب مالیاتی برای هر مورد تا امضاي دفاتر سهام شرکت و‌‌…. با فرآيند پيچيده‌‌اي انجام مي‌‌شود، با شروع فعاليت فرابورس چه در رابطه با سهام شرکت‌‌های پذیرفته شده وچه در رابطه با معاملات عمده موردی اين نقل و انتقال با سهولت انجام خواهدگرفت‌‌. 5 – شفافيت و اعتبار قيمت سهام بواسطه مبادله در فرابورس: با توجه به نظارت و شفافيت مکانيسم عرضه و تقاضا قيمت سهام شرکت‌‌ها در فرابورس مبين شرايط روشني براي وضعيت مالي شرکت است و در همه معاملاتي که شرکت يا سهامداران آن انجام مي‌‌دهند مي‌‌تواند مبناي عمل قرار گيرد‌‌. 6- اطلاع رساني هماهنگ و عادلانه به سرمايه‌‌گذاران بالفعل و بالقوه: پس از پذيرش سهام شرکت‌‌ها در فرابورس مکانيسم‌‌هاي قانوني و مراجع رسمي‌‌براي اعلام اطلاعات شرکت وجود خواهد داشت و پس از آن ارائه اطلاعات و شفافيت بيشتر عملکرد مديران خواهد شد‌‌.

7 –  بهره گيري از امکان وثيقه‌‌گذاري سهام در شبکه بانکي و اخذ ساده‌‌تر تسهيلات بانکي و اخذ ساده‌‌تر تسهيلات: پس از پذيرش سهام شرکت در فرابورس با لحاظ اينکه يک مرجع اسمي‌‌براي انجام معاملات شرکت وجود دارد و در صورت و ثيقه شدن  سهام امکان انجام معامله بر روي آن وجود ندارد. با توجه به اينکه هم اکنون بانک‌‌ها فقط سهام شرکت‌‌هاي بورسي را به عنوان وثيقه براي ارائه تسهيلات قبول مي‌‌کنند با پذيرش سهام شرکت‌‌ها در فرابورس نيز امکان وثيقه‌‌گذاري سهام و اخذ تسهيلات بر روي سهام شرکت وجود خواهد داشت‌‌. 8 – معرفي شرکت و محصولات به طيف وسيعي از اقشار جامعه و افزايش اعتبار شرکت: با توجه به اينکه فرابورس و بازار سرمايه مخاطبين زيادي دارد، ورود شرکت به بازار سرمايه موجب آشنايي طيف وسيعي از مصرف‌‌کنندگان و خريداران کالا و خدمات شرکت مي‌‌شود و مخاطبين شرکت را افزايش خواهد داد. همچنين سهامداران شرکت خود مي‌‌توانند زمينه‌‌هاي فعاليت‌‌هاي تجاري جديدي را فراروي شرکت قرار دهند‌‌.

9 – پيش‌بيني فرآيند ساده خروج  از فرابورس: در صورتي که به هر دليل سهامداران عمده شرکتي تصميم بگيرند شرکت خود را از فرابورس خارج کنند در دستورالعمل پذيرش ساز و کاري با اين منظور در نظر گرفته شده است  که طي فرآيند مشخصي امکان خروج از فرابورس و حتي تبديل شرکت به شرکت سهامي‌‌خاص با سادگي امکان پذير است‌‌.  10- معاملات خاص: در این بازار تنها نباید شرکتی عضو فرابورس باشد تا سهام آن معامله شود. طبق دستورالعمل پذیرش هر نقل و انتقال سهام در مورد شرکت‌‌های سهامي‌‌‌عام و خاص که به صورت عمده توسط سهامداران مي‌‌‌تواند به صورت عرضه در بازار سوم صورت گیرد تا از مزایای شفافیت معامله‌‌، کاهش مالیات نقل و انتقال و  کاهش بوروکراسی نقل و انتقال بهره مند شوند. به‌طور کلي مخاطبان اصلي بازارهاي فرابورس مطابق دستورالعمل پذيرش مصوب 25/01/1388 سازمان محترم بورس اوراق و بهادار ايران به شرح زير است:  شرکت‌‌هاي سهامي‌‌عام – شرکت‌‌هاي سهامي‌‌خاص در حال تبديل به سهامي‌‌عام – عرضه‌‌هاي خاص- واحدهاي سرمايه‌‌گذاري صندوق‌‌هاي سرمايه‌گذاري- واحدهاي سرمايه‌‌گذاري صندوق‌‌هاي زمين و ساختمان – عرضه سهام بي‌نام شرکت‌‌هاي سهامي‌‌عام – گواهي سپرده بانکي- اوراق مشارکت- اوراق مشارکت رهني – اوراق مشارکت اجاره- صکوک – حق تقدم شرکت‌‌هاي سهامي‌‌خاص براي تبديل به سهامي‌‌عام.در نهایت فرابورس، بازار اوراق بهادار جديدي است که با هدف پوشش خلاء موجود در بازار سرمايه تشکيل شده و داراي کارکردهاي متعددي است. آمار موجود از شرکت‌‌هاي سهامي‌‌عام و خاص فعال، حکايت از فعاليت هزاران شرکت سهامي‌‌در عرصه گوناگون دارد که از اين تعداد کمتر از 500 شرکت در بورس اوراق بهادار پذيرفته شده‌اند.  همچنين به رغم وجود ده‌ها ابزار مالي تعريف شده در علوم مالي، تعداد بسيار اندکي از اين ابزارهاي مالي در کشور مورد بهره برداري قرار گرفته و در عمل پتانسيل، قابليت‌‌ها و سودمندي‌هاي ابزار مشتقه براي صاحبان و استفاده‌‌کنندگان از منابع مالي بدون استفاده است. انواع قراردادهاي آتي، اوراق اجاره، اوراق مشارکت رهني، اوراق سفارش ساخت و‌‌… نمونه‌‌هاي شناخته شده ابزارهاي مالي قابل معامله در فرابورس هستند.  علاوه بر صاحبان صنايع به عنوان قشر متقاضي منابع مالي، طيف وسيعي از صاحبان پس‌انداز که علاقمند به سرمايه‌‌گذاري در صنايع متنوع بوده و  به‌تحليلگري مالي نيز آشنا هستند. به دليل وجود مشکلات متعدد در دسترسي به شرکت‌‌ها يا ابزار مالي مورد نظر، قيمت‌‌گذاري و در نهايت مقوله ضريب اندک نقدشوندگي هنگام خروج از سرمايه‌گذاري‌‌هاي ثبت نشده در بازاري همگاني، تمايل چنداني به ورود به اينگونه سرمايه‌گذاري‌‌ها ندارند. بنابراين وجود فضايي کارا و منصفانه که جريان منابع و منافع مالي را بين صاحبان و متقاضيان سرمايه ايجاد كند، ضرورتي انکار‌ناپذير است. از اين منظر بنگاه‌‌هاي اقتصادي به عنوان متقاضيان منابع مالي و سرمايه‌‌گذاران به عنوان صاحبان منابع مالي در محيط فرابورس‌‌، نقطه آغازی برای بازار سرمایه کشور و نوید بخش روزهای بهتری خواهد بود.

*مدیر فرابورس کارگزاری آگاه

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

مزاياي بازار فرابورس چيست؟

مزاياي بازار فرابورس چيست؟ بازار فرابورس ايران، بازاري منعطف و در عين حال تحت نظارت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *