تیتر خبرها
خانه / بخش 2) لانه جاسوسی آمریکا در ایران / 2)4) زندگی نامه شهداي گرانقدر دانشجوي پیرو خط امام / 2)4)29)شهید سید حسین میر سلطانی / کفن پوشان شهر نراق و شهید مهندس سیدحسین میرسلطانی جوانترین دانشجوی خط امام و فاتح لانه جاسوسی

کفن پوشان شهر نراق و شهید مهندس سیدحسین میرسلطانی جوانترین دانشجوی خط امام و فاتح لانه جاسوسی

شهید سیدحسین میرسلطانی جوانترین دانشجوی خط امام و فاتح لانه جاسوسی
شهید سیدحسین میرسلطانی جوانترین دانشجوی خط امام و فاتح لانه جاسوسی

انقلاب دوم در سیزده آبان 1358 و پیش قدمی نراقیها در این حادثه سرنوشت

وقتی به تاریخ پر افتخار شهر کوچک نراق واقع در استان مرکزی می نگری تعجب می کنی از اینکه می بینی در هر حادثه ای از حوادث انقلاب مردم و جوانان نراقی سهمی برای خود دارند .شهید سیدحسین میرسلطانی فرزند سید نصرت الله و به قول نراقی ها نوه مرحوم آقا سید محمود از سادات شهر نراق بود . پدرش کارمند پست و تلگراف و تلفن بود به همین دلیل نراق را به قصد تهران در اوایل دهه۴۰ ترک کرد و لیکن مرتب به زادگاهشان نراق مسافرت داشتند .

شهید سید حسین در خانواده ای مذهبی در سال 1340 دیده به جهان گشود .خانواده متعهد و سیادتش از او در همان دوران تحصیل یک نابغه ساخت به گونه ای که در سن ۱۶ سالگی با تحصیلات جهشی وارد دانشگاه صنعتی شریف در رشته مهندسی شیمی شد .

به محض ورود به دانشگاه در همان سن و سال وارد فعالیت های انقلابی دانشجویان پیرو خط امام گردید . لذا در ۱۳ آبان سال 1358 جوان ترین دانشجوی تسخیر کننده لانه جاسوسی آمریکا بود . اکنون از او به عنوان جوان ترین دانشجوی تسخیر کننده لانه جاسوسی یاد می کنند .

دوستان همرزمش در تعریف از شخصیت دوست داشتنی او می گویند : بسیارفعال و خنده رو و خوش اخلاق بود و همه از مصاحبت با او لذت می بردند. تقریباً قسمت اعظم شبانه روز حضور در لانه جاسوسی آمریکا در تهران را در شیفت می گذراند. یک موتور سیکلت یاماهای 80 اسپورت هم داشت که بیشتر اوقات دوستانش از آن استفاده می کردند. با توجه به روحیه فعال وی آموزش های نظامی را بسیار با علاقه پی گیری می کرد و بسیار سریع تر از همه اطلاعات و سطح آگاهی خود نسبت به وسایل نظامی از قبیل انواع سلاح ومواد منفجره را افزایش داد و در دوره های عملی آموزشی اردوی جنگل و… فعالانه شرکت کرد. خوشرویی و صمیمیتی که در وی وجود داشت، خاطره وی را برای همه همراهانش جاودانه ساخته است. با آغاز جنگ تحمیلی عراق بر علیه ایران ، او نیز بلافاصله عازم جبهه های نبرد شد و بیش از دو ماه از جنگ نگذشته بود که در تاریخ1359/08/27 در ایام سوگواری سالار شهیدان امام حسین (ع) و چند روز به عاشورا مانده، در کربلای سوسنگرد به شهادت رسید.

سید حسین میر سطانی از شهدایی است که سیر تکاملی وتعالی بخش به سوی شهادت را بخوبی پیمود وبار امانت خویش را در مسیر الهی به مقصد رسانید. زندگی او سراسر مملو از عشق و ایمان و عقیده بود.او دانشجوی سال دوم دانشگاه صنعتی شریف بود. قبل از پیروزی انقلاب همواره در تهران از کسانی بود که در راه اندازی و تحرک دسته های راهپیمایی نقش موثر داشت . وی در کلیه تظاهرات خیابانی از جمله روز۱۷شهریور 1357 از شاهدان عینی و از صاحبان نقش موثر در صحنه پیکار حق علیه باطل بود. او یکپارچه حرکت و شور و علاقه به مکتب و جنب و جوش و فعالیت وتلاش برای کسب استعدادهای بیشتر و بکار اندازی آنها در جهت عقیده اش بود.او سر تا پا فریادی بود که بر سر هر باطل ونشانه های آن و بر سر هر شیطانی بالا می رفت. او صراط مستقیم اسلام و نمود آن ولایت فقیه حرکت می کرد . در حقیقت بنای رفیع شهادتش را با این زمینه پی ریزی می کرد . بعد از پیروزی انقلاب عشقش به اسلام و انقلاب و رهبری امام خمینی و راه او صد چندان شده بو د ولحظه ای آرام نداشت و او که روحی خستگی ناپذیر داشت در جهت خطی که از رهبرش القاء میشد برای رهانیدن مستضعفین از جور ظالمان ۲۵۰۰سال ظلم و بیچارگی رو بسوی عقب افتاده ترین مناطق جهت جهاد سازندگی آورد .وبا تمام نیرو برای گسترش قسط اسلام در این زمینه به فعالیت پرداخت.

سید حسین در جهاد سازندگی شهر خرم آباد کار می کرد .بعد از ماهها کار در جهاد زمانی که نزد خانواده اش در تهران برگشته بود مادرش دستها وپاهای پینه بسته اش را مشاهده می نماید .حرکت از روی آگاهی و شناخت که جزو ساخت روحی او شده بودهمواره او را در مسیر های الهی به پیش می برد شرکت او در تسخیر لانه جاسوسی آمریکا از نشانه های این حرکت اوست.وی با آن سن کمش(تولد سال۱۳۴۰)بیشترین کارائی را در لانه به عهده اش گذاشته بود مربی تاکتیک در آنجا بود .سید حسین همیشه خندان وامیدوار بود چهره گشاده او همواره باطن پر اطمینان و ایمان عمیقش را حکایتگر بود.او بقدری مهربان و قاطع بود که گروگانهای اسیر هم او را دوست داشتند و هنگام آزادی گروگانها بعضی از آنها که به وی علاقه داشتند بعد از شنیدن شهادت ایشان متاثر شده و متعرف به اصالت حرکت انقلاب بودند.

پس از شکست مفتضحانه نظامیان آمریکا در صحرای طبس تحت حوزه زاندارمری بیرجند در تاریخ 5/2/1359 برای نجات و آزادسازی گروگان ها در لانه جاسوسی تهران مسئولین تصمیم گرفتند گروگان ها را در شهرهای مختلف ایران نگهداری کنند . بنابراین وقتی قرار شد که عده ای از گروگان ها را از تهران به تبریز ببرند وی از دانشجویانی بود که همراه آنها به تبریز ماموریت یافته بود . فعالیت های همه جانبه خود رادر جهت ارتقاء فرهنگ اسلامی انقلابی و کمک به برادران آذربایجانی برای آمادگی انقلابی شروع کرد .ودر این رابطه در یک دوره سیاسی نظامی ایدئولوژی تعدادی از برادران مشکین شهر و اهر را تعلیم داد .سید حسین بسیار پر کار بود .او یک چر یک مسلحانه تمام عیار بود.همیشه هر چه را می دانست اصرار داشت که به همه یاد بدهد. او فدا کار و شجاع و خستگی ناپذیر بود .وی با داشتن چنین صفاتی جزو گروه ضربت لانه جاسوسی بود .به سفارش برادر رحمان از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تبریز به سپاه آمد.او خود را در سپاه مثل ماهی در آب می یافت.

سید حسین میرسلطانی در اردوگاه آموزشی سپاه پاسداران به مربیگری پرداخت .مربی مهربان و قاطع بود و بعدا سر پرستی اردوگاه را به عهده گرفت .تمام افراد تحت آموزش او خاطره او را از یاد نمی بردند و همیشه یک احساس مخصوص که حاکی از علاقه شدید و احساس خصوصیت نزدیکی می باشد نسبت به او دارند.وی تلاش می کرد که برادران سپاه را بسیار چالاک و هوشیار تربیت کند .

روز جمعه سیزده آبان تسخیر لانه جاسوسی آمریکا به دست دانشجویان پیرو خط امام و روز ملی مبارزه با استکبار جهانی و روز دانش آموز را گرامی می داریم .

کفن پوشان شهر نراق و حمایت از فتح  لانه جاسوسی

مردم کفن پوش نراق در مقابل لانه جاسوسی
مردم کفن پوش نراق در مقابل لانه جاسوسی

در تاریخ 1358/08/13 دانشجویان پیرو خط امام سفارتخانه آمریکا ” لانه جاسوسی” در تهران را تسخیر نمودند .امام خمینی(ره) رهبر کبیر انقلاب ضمن حمایت از دانشجویان این اقدام را انقلاب دوم نامید . اهالی انقلابی و خمینی دوست شهر نراق همگام با سراسر کشور از این حرکت دانشجویان پشتیبانی نموده و به صورت  کفن پوش راهپیمایی باشکوهی را در  شهر به راه انداختند . بعد با چند دستگاه اتوبوس و وسایط نقلیه دیگر به تهران عزیمت و در مسجد اکباتان در خیابان ملت ( چراغ برق ) مورد استقبال کم نظیر نراقی های مقیم مرکز قرار می گیرند . صبح روز جمعه بالغ بر هزار نفر از اهالی نراق کفن پوشان و سازماندهی شده خود را به میدان آزادی رسانده و حرکت خود را به سمت دانشگاه تهران آغاز می کنند . چندین پلاکارد در دستان اهالی که روی آنها نوشته” جانبازان نراق و الثوره ، الثوره حتی النصر مبارزه ، مبارزه تا پیروزی” فضا را مزین نموده بود .

کفن پوشان نراقی در مقابل لانه جاسوسی
کفن پوشان نراقی در مقابل لانه جاسوسی

شعار های این راهپیمایی به دفاع از امام خمینی و دانشجویان بوده و آرایش کفن پوشان که بر روی کفنشان نوشته بود ” جان بر کفیم خمینی” مردم و خبرنگاران را متحیر می کند و در بین مسیر از آنها عکس و فیلم تهیه می شود .نزدیکی های ظهر به مقابل دانشگاه رسیده و مورد استقبال نمازگزاران قرار می گیرند. آنگاه نماز جمعه را به امامت آیت الله سید محمود دعایی طالقانی اقامه می کنند.سپس به سمت لانه جاسوسی راهپیمایی ادامه یافته و در پایان مقابل سفارتخانه اشغال شده حجت الاسلام علی محمد حیدری یکی از روحانیون نراق به ایراد سخنرانی افشاگرانه بر علیه چپاولگری دولتمردان ایالات متحده آمریکا می پردازد که مورد توجه حضار قرار می گیرد . این حرکت خودجوش و مردمی که در سطح استان مرکزی بی نظیر بوده است ، نقطه عطفی در مبارزات انقلابی و هوشمندانه  مردم شهید پرور و با بصیرت شهر نراق می باشد.

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *