تیتر خبرها
خانه / بخش 5) جنگ تحمیلی / 5)8) هويزه وشهيدان جاودان آن / 5)8)1) خاطرات بازماندگان حماسه هويزه / یادنامه تعدادی از شهدای گرانقدر حماسه هویزه، محمد حسن قدوسی، علی حاتمی، محمد فاضل

یادنامه تعدادی از شهدای گرانقدر حماسه هویزه، محمد حسن قدوسی، علی حاتمی، محمد فاضل

عنوان : محمدحسن قدوسي فرزند ایت الله قدوسی و نوه علامه طباطبائی مفسر بزرگ قرآن

یادنامه شهدای حماسه هویزه
یادنامه شهدای حماسه هویزه

نام : محمدحسن

نام خانوادگی : قدوسي

نام پدر : علي

شماره شناسنامه : 72

نوع حادثه :حوادث‌مربوط به‌جنگ‌تحميلى

شرح حادثه :حوادث ناشى ازدرگيرى مستقيم بادشمن-توسط دشمن‌درجبهه

بنیاد استان : اداره كل شمال شرق(استان تهران)

بنیاد شهر : منطقه 5

زندگینامه شهید:

شهيد محمد حسن قدوسي در سال 1336 در قم متولد شد . پدر وي شهيد ايت الله قدوسي از مدرسين و استادان حوزه علميه قم بود . حسن داراي نبوغ و استعداد فرواني بود وي دورس ابتدايي و متوسط را در قم گذراند و از اواسط دوره متوسطه با زمينه خانوادگي كه داشت و تحولات فكري كه در وي به وجود آمد در جريان مبارزات ، پخش اعلاميه ها و مطالعات اسلامي مي كرد و در اين مدت تحولات فكر مختلفي را گذراند و با اينكه خانواده وي از لحاظ مادي نيازي نداشتند ولي مدتي به كارگري و كار ساختماني پرداخت . و با همه اينها فعاليتهاي سياسي خود را نيز ادامه داد .

بعد از اتمام تحصيل به مشهد عزيمت نمود در دانشگاه وي شروع به همكاري با گروهكهاي مسلمان و مبارز دانشگاه نمود و هر چه بيشتر در متن مبارزه قرار مي گرفت و در همين حال مطالعات اسلامي خود را با علاقه اي بسيار دنبال مي نمود . او علاقه اي بسيار به جامعه شناسي اسلامي داشت و مطالعات و تفكرات بسياري در اين زمينه نمود . وي در جريان مبارزات خود يك بار بازداشت شد . در 17 شهريور در مشهد در يك درگيري مسلحانه به شدت مجروح شد و براي اينكه به دست ساواك نيفتد از يك بيمارستان به بيمارستان ديگر منتقل مي شود بعد از بهبودي نسبي با اينكه يك دستش از كار افتاده بود و نياز به معالجه و استراحت داشت از معالجه خودداري نمود و همچنان در مبارزات با رژيم شاه شركت كرد .

بعد از پيروزي انقلاب ابتدا در كميته هاي تهران به كار پرداخت . و سپس به مشهد رفت و در آنجا در دانشگاه و بيرون آن مشغول فعاليت بود . وي با عده اي از دوستانش انجمن اسلامي دانشگاه مشهد را بنيان گذاشت و در آن به فعاليتهاي اسلامي مي پرداخت .

يك بار كه وي براي ديدار با امام به همراه دوستانش به تهران آمده بود به پدرش شهيد آيت الله قدوسي گفته بود : من در جبهه ها احساس كردم كه زماني كه دشمن حمله مي كند و ما در محاصره خمپاره هاي دشمن قرار مي گيرم و آنقدر خمپاره به طرف ما شليك مي كنند كه گويي از آسمان خمپاره مي بارد . آنوقت است كه معلوم مي شود چه كسي خداپرست است و موحد واقعي كيست : بعد از آن دوباره به جبهه باز مي گردد . و در روز 28 صفر بعد از يك پيروزي ارتش اسلام وي و يارانش شروع به پيشروي مي كنند و بعد از ساعتها پيشروي و پياده روي در محاصره قواي ارتش بعث عراق قرار مي گيرند و در يك مقاومت دليرانه حماسه خون و ايمان را به نمايش مي گذارند و تا آخرين نفر به شهادت مي رسند .

منبع: اطلاع رسانی معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران

——————————————————————————–

عنوان : حسين زارعي فرد

نام :حسين

نام خانوادگى :زارعى‌فرد

نام پدر :محمدعلى

تاريخ‌تولد :01/08/

1346 ش.ش :1071

محل‌صدورشناسنامه :فيروزاباد

تاريخ شهادت :22/01/62

نوع حادثه :حوادث‌مربوط به‌جنگ‌تحميلى

شرح حادثه :حوادث ناشى ازدرگيرى مستقيم بادشمن-توسط دشمن‌درجبهه

استان :بنيادشهيداستان‌فارس

شهر :اداره‌بنيادشهيدفيروزآباد

وصيت‌نامه :

زارعى فرد حسن

پيكار كنيد براى احراض حق و بگذاريد به جاى ذلت و ننگ دامن و كفن شما اغشته به خون بدنتان باشد على (ع ) درود به رهبر كبير انقلاب اسلامى و تمامى شهيدان به خون خفته و پدرانى كه جوانان ناكام خود را به جبهه هاى حق عليه مى فرستند و زيرشهادت نامه انها امضا مى كنند وصيت نامه خود را آغاز مى كنم.

آرى آفتاب چه زود غروب مى كند آنگاه خدا خواهد كه انسانى دنيا را وداع گويد اما چه زيباست كه اين تقدير به لطافت قلب مادرى باشد كه فرزند دلبندش را در آغوش گيردو اين كار ميسر نباشد مگر با شهادت در راه خدا و

مكتب و وطن و…

اينك كه با ياد خدا به جبهه مى روم نه براى انتقام از دشمنان است بلكه تنها هدفم از اين كار احياء دينم و و تداوم انقلابم مى باشد و براى رسيدن به اين هدف پاى در چكمه مى كنم و خدا رابه يارى مى طلبم زيرا كه هدفم خدا و مكتبم اسلام و مرادم روح الله است ارى مى روم تا به نداى هل من ناصر ينصرنى امام شهيدمان حسين (ع ) پاسخ مثبت دهم و مى روم تا به گفته اماممان خمينى بت شكن يا كشته شوم و يا بكشم چون دردو حال پيروزم مادرعزيزم من خود آزادانه شهادت را انتخاب كردم و منتظر شهادت بودم كه به ان رسيدم .

مادرم خواهشى كه از تو دارم اين است كه مبادا برمرگ من بگريى زيرا امام بزرگوارمان در سوگ فرزندش اشك نريخت چون مى دانست كه رضاى خدا در اين امر مى باشد و همچنين گريه شما باعث خوشحالى دشمنان انقلابمان خواهدشد و به ما نگوئيد جوان ناكام زيرا مادر اين دنيا كام داشتيم و كاممان شهادت بود كه به آن رسيديم.

مادرم وقتى من شهيد شدم بر سر خانه مان علم سبز سوار كن و شما اى خواهران عزيزم از شما مى خواهم كه همچون تمامى خانواده شهدا از همه گذشته همچون‌زينب با خطبه خود مشت محكمى بر دهان ياوه گويان و منافقين بزنيد و برادر عزيزم راه خدا بهترين و برترين راههاست پوينده و كوشنده اين راه باش و هميشه توكل برخدا كن و در اخر از امت شهيد پرور مى خواهم كه وحدت خود را حفظ كنند . والسلام به اميد پيروزى لشكر اسلام بركفر .

منبع: اطلاع رسانی معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران

عنوان : محمود قاسمي

نام : محمود

نام خانوادگی : قاسمي

نام پدر : علي

شماره شناسنامه : 372

نوع حادثه :حوادث‌مربوط به‌جنگ‌تحميلى

شرح حادثه :حوادث ناشى ازدرگيرى مستقيم بادشمن-توسط دشمن‌درجبهه

بنیاد استان : اداره كل جنوب غرب(استان تهران)

بنیاد شهر : منطقه6

منبع: اطلاع رسانی معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران

عنوان : قدير قدرتي

نام :قدير

نام خانوادگى :قدرتى

نام پدر :محمدحسن

تاريخ‌تولد :27/09/

1341 ش.ش :252

محل‌صدورشناسنامه :دامغان تاريخ

شهادت :16/10/59

نوع حادثه :حوادث‌مربوط به‌جنگ‌تحميلى

شرح حادثه :حوادث ناشى ازدرگيرى مستقيم بادشمن-توسط دشمن‌درجبهه

استان :بنيادشهيداستان‌تهران

شهر :اداره‌بنيادشهيدمنطقه‌6(راه‌آهن)

وصيت‌نامه :

قدير – قدرتى

فرازهايى از وصيت‌نامه و ساير آثار فرهنگى شهيد : مى گفت : « اين جنگ بين اسلام و كفر است

مادامى كه بعثى‌ها در كشورمان هستند بايد بقيه كارها را كنار گذاشته و مهمترين

مسئله را جنگ بدانيم » به همين دليل پس از شروع جنگ تحميلى حضور درجبهه‌هاى نبرد را

مقدم بر تحصيل دانست .

منبع: اطلاع رسانی معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران

عنوان : علي حاتمي

نام :على

نام خانوادگى :حاتمى

نام پدر :ابوطالب

تاريخ‌تولد :28/11/

1337 ش.ش :

2698 محل‌صدورشناسنامه :تهران

تاريخ شهادت :16/10/

59 نوع حادثه :حوادث‌مربوط به‌جنگ‌تحميلى

شرح حادثه :حوادث ناشى ازدرگيرى مستقيم بادشمن-توسط دشمن‌درجبهه

استان :بنيادشهيداستان‌تهران

شهر:اداره‌بنيادشهيدمنطقه‌6(راه‌آهن)

وصيت‌نامه :

1210684 – على حاتمى

سلام و درود بر امام امت خمينى كبير درود و تهنيت به امت شهيد پرور، امتى كه حضور و آگاهى خود را در تمام صحنه‌هاى انقلاب اسلامى ايران به اثبات رسانيده است . سلام بر دانشجويان مسلمان و مبارزى كه در اقصى نقاط جهان مظلوميت ملت ايران را فرياد مى‌كشند و مستكبران تاريخ را به زانو در آورده‌اند و با اعتصاب غذاى خود بجان ستمگران ، تشويش افكنده‌اند و درود بر خطى كه مبارزه با هر چه شرك را در انحصار خود دارد و خطى كه به اثبات رسانيده كه تنها اميد مستضعفين جهان و حركتهاى اسلامى است و تنها اين خط است كه مى‌تواند قدس ، اين قلب محرومان مسلمان را نجات بدهد . با اينكه مى‌دانم اين نوشته به درازا مى‌كشد ، ولى حس مى‌كنم كه مسئوليت اينجانب تا آنچه را كه لازم مى‌دانم بنويسم مى‌خواهم از محيطى كه برادران و خواهران دانشجو در لانه جاسوسى بوجود آورده بودند ، بنويسم . محيطى كه مرا ساخت و باعث پرورش من شد و محيطى كه مى‌تواند نمونه باشد . اول از نمازهاى جماعت بگويم .

امام جماعت خوئينى‌ها بود . شايد بهترين نمازهايم را در لانه جاسوسى خوانده باشم . بعد از هر نماز ، امام براى ما صحبت مى‌كرد ، از تزكيه نفس و خودسازى مى‌گفت ، از تقوى و از پاكى حرف مى‌زد ، از راهنمائى و هدايت سخن مى‌راند و از شهادت مى‌گفت و از سپاه پاسداران ، سپاهى كه خود جوش بود و پاسداران از لحاظ ايمان و اعتقاد و اخلاق نمونه بودند گفتگو مى‌كرد .

از امام امت خمينى برايمان تعريف مى‌كرد ، از استاد بزرگوارش امامى كه سالها تزكيه نفس كرده است حتى يك شب هم نماز شب خود را ترك نگفته است امامى كه تمام حرفهايش و رفتارش بوى وحى مى‌دهد و الگوست و امام خوئينيها از شخصيتهاى اسلامى سخن مى‌گفت . اشخاصى كه سرمايه‌هاى اخلاقى اين جامعه هستند و هركدام براى هدايت اين جامعه ارزشمند و مفيدند و از ترور آنها سخن مى‌راند كه ترورشان نه با گلوله بلكه با شايعه و تبليغ صورت مى‌گرفت ديگر بياد ندارم كه امام ما ، در لانه جاسوسى درباره چه مسائلى به بحث مى‌پرداخت ولى اين را مى‌دانم كه هنگام صحبت تمام برادران و خواهران حرفهايشان را با گوش جان شنوا بودند و محو گفتگوهايشان مى‌شدند و من چقدر بى سعادت بودم كه نتوانستم دركلاسهاى تفسير قرآن ايشان شركت كنم . او براستى امام ما در لانه جاسوسى بود و تمام حرفهايش براى ما راهنمائى و هدايت بدنبال داشت ، يادم مى‌آيد كه ايشان در تجزيه و تحليل مسائل سياسى، تبحر خاصى داشتند و برادران و خواهران مشكلات خويش را از ايشان مى‌پرسيدند .

خداوند ايشان را در راه خدمت به ملت اسلامى موفق بدارد . شبهاى جمعه استاد پرورش اين كميل زمان به لانه جاسوسى مى‌آمد و ما با ايشان دعاى كميل مى‌خوانديم و گناهان خويش را اقرار مى‌كرديم .خداوند اين كميل را براى على دوران و براى مسلمانان حفظ فرمايد . هفته‌اى يكبار با امام موسى خوئينى‌ها درباره خط امام جلسه داشتيم و امام اين خط سراسر مبارزه و سراسر انقلاب ، را براى ما تشريح مى‌كردند .

چه جلسات خوبى بود براستى كه من احساس مى‌كردم كه چقدر مشكل است كه در اين خط بودن و اين مسير را

پيمودن . خداوند تمام مسلمانان را در اين جهت هدايت فرمايد . بخاطر مى‌آوريم كه هر وقت حاج احمدخمينى به لانه جاسوسى مى‌آمد برادران و خواهران غرق در شادى و شور مى‌شدند ، بخصوص درمواردى كه دانشجويان تحت فشارهاى گوناگون قرار مى‌گرفتند و از هر طرف مورد حمله و تهمت قرار مى‌گرفتند آمدن ايشان نويد دوباره‌اى بر پايدارى اين حركت انقلاب مى‌داد . ايشان به ما اميد و صبر و استقامت مى‌دادند كه هراس نداشته باشيد و بجز خداوند از كسى نترسيد و ما اميدوار مى‌شديم و نيرو مى‌گرفتيم . خداوند اين اميد امام و خدمتگزار مستضعفين را يارى فرمايد . ديدار با شخصيتهاى مبارز و مسلمان از كشورهاى مختلف ما را هر چه بيشتر با توطئه‌هاى آمريكا – اين دشمن اصلى ما – آشنا مى‌ساخت . اين ديدارها ما را به واقعيت انقلاب اسلامى خودمان واقف مى‌كرد .

انقلابى كه در هيچ كجاى دنيا تا كنون رخ نداده و وحدت كلمه آن كوبنده هر قدرت شيطانى و اهريمنى است . انقلابى كه اگر شكرش را نگوئيم كفرش را گفته‌ايم و اگر در جهتش گام برنداريم ناگزير بر ضد آن عمل نموده‌ايم رفتارمان با گروگانها بقدرى خوب و اسلامى بود كه روزى يكى از گروگانها گفته بود من فراموش كرده‌ام گروگان هستم اظهارات كوئين گروگانى كه اخيرا آزاد شد ، اين ادعا را به اثبات مى رساند . و در آخر نامه خطابم به پدر و مادر و خواهران و برادران است . از شما پوزش ميطلبم ومعذرت مى‌خواهم كه نتوانستم برايتان خدمتى انجام دهم و در حالى كه شما زحمت زيادى براى من كشيده بوديد و من مى‌دانم وظايف فرزندى و برادرى را در حق شما عمل نكرده‌ام . ولى خواهش مى‌كنم كه مرا ببخشيد زيرا مقصرم و عذرى ندارم . سلامتى شما را از درگاه پروردگار خواهانم . سلام مرا به تمام دوستان و آشنايان بخصوص دانشجويان مسلمان پيرو

خط امام برسانيد .

والسلام عليكم و رحمه الله و بركاته

امضاء : على حاتمى

منبع: اطلاع رسانی معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران

نام : مجيد

نام خانوادگی : مهدوي

نام پدر : حسن

شماره شناسنامه : 427

نوع حادثه :حوادث‌مربوط به‌جنگ‌تحميلى

شرح حادثه :حوادث ناشى ازدرگيرى مستقيم بادشمن-توسط دشمن‌درجبهه

بنیاد استان : خراسان رضوي

بنیاد شهر : سبزوار

منبع: اطلاع رسانی معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران

نام :حسين

نام خانوادگى :خوش‌نويسان

نام پدر :عباس‌على

تاريخ‌تولد :27/07/1334

ش.ش :3108

محل‌صدورشناسنامه :تهران

تاريخ شهادت :16/10/59

نوع حادثه :حوادث‌مربوط به‌جنگ‌تحميلى

شرح حادثه :حوادث ناشى ازدرگيرى مستقيم بادشمن-توسط دشمن‌درجبهه

استان :بنيادشهيداستان‌تهران

شهر :اداره‌بنيادشهيدمنطقه‌4 (شرق)

وصيت‌نامه :1281195

حسين خوشنويسان

همواره مى گفت: به سخنان امام دقت كنيد و به اوامرش عمل نماييد.

منبع: اطلاع رسانی معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران

نام :حسن

نام خانوادگى :فلاح‌نژاد مجارشين

نام پدر :اسماعيل

تاريخ‌تولد :10/08/1338

ش.ش :20

محل‌صدورشناسنامه :اسكو

تاريخ شهادت :06/03/61

نوع حادثه :حوادث‌مربوط به‌جنگ‌تحميلى

شرح حادثه :حوادث ناشى ازدرگيرى مستقيم بادشمن-توسط دشمن‌درجبهه

استان :بنيادشهيداستان‌آذربايجان‌شرقى

شهر :اداره‌بنيادشهيدتبريز

وصيت‌نامه :

1571230 حسن فلاح نژاد

وصيت نامه پاسدار شهيد حسن فلاح نژاد

با درود فراوان به رهبر كبير انقلاب اسلامي امام خمينى در اين برهه از زمان كه انقلاب اسلامي‌به رهبرى مائد اعظم و مجاهد نستوه ,امام امت خمينى كبير ميرود كه اسلام راستين علوى ,كاخ ظلم ستمگران و مستكبرين تاريخ و عصر را در هم كوبد و مسلمين ومستضعفين به حق خودشان برسند جنگ تحميلى شروع شده است و بر همه مسلمين واجب است كه به تكليف شرعى خود كه همان جهاد فى سبيل الله است عمل نمايند و من به عنوان يك فرد مسلمان واجب دانستم كه به جبهه حق و باطل رفته تا با كفار و ستمگران بجنگم و پوزه ستمگران را در هم كوبم و به نداى حق گونه حسين زمان ,خمينى بت شكن لبيك گفته و به جنگ بروم و با كفار بجنگم و آرزو دارم كه انشاء الله پيروز شويم و راه كربلا را باز كنيم و با تمام رزمندگان مسلمان به امامت خمينى كبير در كربلا نماز جماعت را اقامه كنيم و اگر شهادت نصيبم شد آرزوى ديرين من است كه در راه حق و دين از جان و مال خود بگذريم و چون جان در مقابل اسلام ,بر كسى ارزشى ندارد و از تمام دوستان و برادران تقاضاى حليت دارم و وصيت ميكنم كه گوش بفرمان روح الله باشند و خط امام را دنبال كنند و هيچ وقت به دشمنان دين اسلام فرصت ندهند و خواستارم كه پس از شهادتم خانواده ام اصلا ناراحت نشوند و گريه و زارى نكنند و اگر در روز جمعه شهيد شدم قبل از دفن اين اعمال را انجام دهند :

1-دعاى ندبه بخوانند .

2-نام مبارك امام زمان را چند بار ذكر كنند .

3-با لباس سياه دفن كنند و اگر در روز جمعه نشد جسدم را در سردخانه نگه داشته در روز جمعه دفن كنيد و از خداوند متعال ميخواهم كه از گناهان ما بگذرد. والسلام عليكم و رحمه الله و بركاته

روحش شاد و راهش پر رهرو باد

منبع: اطلاع رسانی معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران

نام :خليل‌اله

نام خانوادگى :بهارى

نام پدر :محمد

تاريخ‌تولد :02/06/1338

ش.ش :584

محل‌صدورشناسنامه :بجنورد

تاريخ شهادت :03/02/65

نوع حادثه :توسط ضدانقلاب

شرح حادثه :توسط ضدانقلاب-درگيرى‌مسلحانه

استان :بنيادشهيداستان‌خراسان

شهر :اداره‌بنيادشهيدبجنورد

وصيت‌نامه :

1125605 ـ بهارى ـ خليل الله

بسم الله الرحمن الرحيم

اين وصيت نامه ها انسان را مى لرزاند و بيدار مى كند.(امام خمينى)

وصيت نامه خودم را با خط سرخ شهادت مى نويسم و از خواننده و شنونده اين وصيت نامه اميدوارم كه فاتحه به روح بخوانند . اول سلام و درود بى پايان بر مهدى موعود و سلام و درود فراوان بر نايب بر حق حضرت مهدى حضرت امام خمينى سلام بر شهداى گلگون كفن از صدر اسلام تا حال بر پدران و مادران و خانواده محترم شهدا و با آرزوى صبر براى آنها، سلام بر رزمندگان جبهه هاى حق عليه باطل و سلام و درود بى پايان بر روحانيت مبارز. وصيت من به ملت شريف ايران اميدوارم كه خدا به شما ملت توفيق بدهد كه بيشتر از اين در راه آرمان الهى و در راه شكوفا كردن هر چه بيشتر جمهورى اسلامى كوشا باشيد و نيز يار محبوب امام باشيدو امام را تنها نگذاريد .ودربرابر حوادث دنيوى استقامت بورزيد وضد انقلاب را سركوب نماييد ونگذاريد به حيثيت جمهورى اسلامى لطمه بزند اگر چه هيچ قدرتى نميتواند در مقابل اسلام بايستد و مقاومت كند و نيز دست از دعا بر نداريد كه پيروزى اسلام به دعاها و نماز شبها بستگى دارد دعا به اسلام ورهبران را فراموش نكنيد و نيز همچون على (ع)تقوا را پيشه خود سازيد و از خدا بخواهيد پيروزى اسلام، مستضعفين را و در نيمه هاى شب صداى يابن الحسن عج فراموش نكنيد و از ماديات و مال دنيا چشم بپوشيد ومال خود را در راه خدا انفاق كنيد كه خداوند در قرآن فرموده است ما از مومنان جانها و اموالشان را خريدارى مى كنيم و به جاى آن بهشت برين به آنها ميدهم سوره توبه آيه 111 ـ 112.

از روحانيت پشتيبانى كنيد در برابر دشمن همچون كوه و استوار باشيد اصلا ترس به دل راه ندهد در برابر دشمن همچون كوه استوار باشيد اى مومنان اصلا ترس به دل راه ندهيد و از مرگ در راه خدا نترسيد چون مرگ ارمغان يك مومن است. مرگ با عزت بهتر است از زندگى ذلت بار و ابا عبدالله فرمودند جنگ ميكنيم شهيد ميشويم ولى تن به ذلت نمى دهم پس ما هم بايد از اين كلام گوهر بار حسين (ع) اطاعت كنيم يا حسين زهرا اگر آن روز نبوديم كه به نداى هل من ناصر ينصرنى تو لبيك گويم ولى الآن ببين كه چگونه اين فرزندان پاك روح الله به نداى فرزندت خمينى كبير لبيك مى گويند و عا شقانه در راه اسلام جان ميدهند.

اميدوارم كه اين خدمت ناقابل را هم از من قبول كنى ولى به خدا قسم اگر هفتاد مرتبه مرا بسوزانند و خاكستر بدنم را باد بدهند و دوباره به هم ملحق شود و جان بگيرم دست از تو و فرزندت روح الله بر نخواهم داشت به خدا دلم براى كربلاى خونين و براى حرم شش گوشه‌ات تنگ شده نظر لطف عنايت بفرما. حسين جان من رو سياهم تو رو سفيدم كن در خانه خدا شرافتمندترين مرگها شهادت است من هم آنقدر باكفار مى جنگم تا به شهادت برسم وصيتم به پدر و مادر عزيزم كه اى پدر و مادر گرامى مبادا در شهادت من گريه سر دهيد صبر و استقامت كنيد شما بايد فخر كنيد كه چنين فرزندى داشته‌ايد و در راه خدا داده‌ايد اگر خواستيد يك وقت گريه كنيد براى غريبى حسين (ع) گريه كنيد و اهل بيت معصوم حسين (ع) كه اسير يزيديان شدند.

به ياد على اكبر حسين گريه كنيد نه براى من خاك كف پاى على اكبر و على اصغر هم نمى شوم جانم را فدايش مى كنم شما هم براى شهادت او گريه كنيد وبرايم نمازبخوانيدوروزه بگيريد ومن مى خواهم مثل امام حسين غريب باشم مرا در يك گوشه خلوتى به خاك بسپاريد برادرانم انشاء الله خدا شما توفيق دهد اسلحه را برداريد.

منبع: اطلاع رسانی معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران

نام : حميد

نام خانوادگی : شاهيد

نام پدر : مهدي

شماره شناسنامه : 270

نوع حادثه :حوادث‌مربوط به‌جنگ‌تحميلى

شرح حادثه :حوادث ناشى ازدرگيرى مستقيم بادشمن-توسط دشمن‌درجبهه

بنیاد استان : خراسان رضوي

بنیاد شهر : مشهد

منبع: اطلاع رسانی معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران

عنوان : محمد فاضل

نام :محمد

نام خانوادگى :فاضل

نام پدر :محمدحسين

تاريخ‌تولد :02/02/1348

ش.ش :101

محل‌صدورشناسنامه :سبزوار

تاريخ شهادت :26/10/59

نوع حادثه :حوادث‌مربوط به‌جنگ‌تحميلى

شرح حادثه :حوادث ناشى ازدرگيرى مستقيم بادشمن-توسط دشمن‌درجبهه

استان :بنيادشهيداستان‌خراسان

شهر :اداره‌ بنياد شهيد سبزوار

وصيت‌نامه :

1551358 محمد فاضل

(( بسم الله الرحمن الرحيم )) انسان داراى سه نوع مالك هست :

1- اربابان متعدد و بدخو و ناسازگار با يكديگر

2- اربابان متعدد و بدخو و ناسازگار با مملوك

3- اربابان متعدد و بدخو و سازگار با مملوك

انسان نمى‌تواند خود را از قيد همه چيز آزاد كند. انسان بى‌انگيزه كارى انجام نمى‌دهد.

باطمأنينه و انشاء الله يقين قلبى و حاصل شدن قطع در كوچيدنم جز اينكه از همه حلالى مى‌طلبم. وصيت ديگرى در نظرم نيست. ( اقبل عذر اخيك فان لم يكن له عذرا فالتمس له عذر ).

والسلام عبدالله : محمد فاضل

منبع: اطلاع رسانی معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران

نام : مصطفي

نام خانوادگی : مختاري

نام پدر : ميرزامنصور

شماره شناسنامه : 438

نوع حادثه :حوادث‌مربوط به‌جنگ‌تحميلى

شرح حادثه :حوادث ناشى ازدرگيرى مستقيم بادشمن-توسط دشمن‌درجبهه

بنیاد استان : خراسان رضوي

بنیاد شهر : سبزوار

منبع: اطلاع رسانی معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران

نام :رمضان‌على

نام خانوادگى :آقايى

نام پدر :حسن

تاريخ‌تولد :12/02/1339

ش.ش :1

محل‌صدورشناسنامه :كرج

تاريخ شهادت :07/05/61

نوع حادثه :حوادث‌مربوط به‌جنگ‌تحميلى

شرح حادثه :حوادث ناشى ازدرگيرى مستقيم بادشمن-توسط دشمن‌درجبهه

استان :بنيادشهيداستان‌تهران

شهر :اداره‌بنيادشهيدكرج

منبع: اطلاع رسانی معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران

نام :اكبر

نام خانوادگى :حاجى‌مهدى

نام پدر :محمد

تاريخ‌تولد :10/11/1334

ش.ش :208

محل‌صدورشناسنامه :تهران

تاريخ شهادت :16/10/59

نوع حادثه :حوادث‌مربوط به‌جنگ‌تحميلى

شرح حادثه :حوادث ناشى ازدرگيرى مستقيم بادشمن-توسط دشمن‌درجبهه

استان :بنيادشهيداستان‌يزد

شهر :اداره‌بنيادشهيديزد

منبع: اطلاع رسانی معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران

نام :سليمان

نام خانوادگى :تى‌تى‌يان

نام پدر :حسن

تاريخ‌تولد :26/05/1324

ش.ش :540

محل‌صدورشناسنامه :سمنان

تاريخ شهادت :16/10/59

نوع حادثه :حوادث‌مربوط به‌جنگ‌تحميلى

شرح حادثه :حوادث ناشى ازدرگيرى مستقيم بادشمن-توسط دشمن‌درجبهه

استان :بنيادشهيداستان‌سمنان

شهر :اداره‌بنيادشهيدسمنان

منبع: اطلاع رسانی معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

معرفی شهر هویزه شهر نور، شهر شهیدان خدایی و شهرخالقان حماسه تاریخی

معرفی شهر هویزه شهر نور، شهر شهیدان خدایی و شهرخالقان حماسه تاریخی

معرفی شهر هویزه شهر نور، شهر شهیدان خدایی و شهرخالقان حماسه تاریخی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *