تیتر خبرها
خانه / بخش 2) لانه جاسوسی آمریکا در ایران / 2)16) پشیمانان و بازی با آبروی دانشجویان پیرو خط امام / انتقاد دکتر حداد عادل از تغيير موضع بعضی از فاتحان لانه جاسوسي

انتقاد دکتر حداد عادل از تغيير موضع بعضی از فاتحان لانه جاسوسي

انتقاد دکتر حداد  عادل از تغيير موضع بعضی از فاتحان لانه جاسوسي

حداد عادل
حداد عادل

رئيس کميسيون فرهنگي مجلس (در مجلس هفتم) با بيان اينکه برخي از کساني که در تسخير لانه جاسوسي نقش داشتند و دوشادوش دانشجويان حرکت کردند، تغيير موضع دادند، گفت: حقيقتا چه اتفاقي افتاده که اينها نسبت به آمريکا مواضع ملايم پيش گرفتند.

به گزارش مشرق به نقل از شبکه خبر دانشجو، دکتر غلامعلي حدادعادل عصر امروز در دانشگاه تهران در خصوص واقعه تاريخي 13 آبان و تسخير لانه جاسوسي در جمع دانشجويان سخنراني کرد.

وي گفت:13 آبان بي ترديد يکي از روزهاي مهم در تاريخ انقلاب اسلامي است، روزي که به دانشجويان و دانشگاه تهران مرتبط است؛ از اين رو دانشجويان همان طور که 16 آذر را به عنوان يک نمادي از حرکت دانشجويي مغتنم مي شمرند بايد 13 آبان را هم مهم بدانند.

رئيس کميسيون فرهنگي مجلس گفت: به ندرت شاهد هستيم که در يک روز سه حادثه مهم در فاصله زماني کوتاه رخ دهد.

حدادعادل به 13 آبان و به حوادث تاريخي مرتبط با آن اشاره کرد و گفت: اولين مناسبتي که 13 آبان را در تاريخ ايران نمادين مي کند، تبعيد امام راحل در سال 1343 است.

وي گفت: دومين مناسبت تاريخي کشتار دانش آموزان در 13 آبان 1357 است و مناسبت سوم تسخير لانه جاسوسي در 13 آبان 1358 است.

رئيس کميسيون فرهنگي مجلس به وقايع تاريخي سال 43 اشاره کرد و گفت: بعد از پانزده خرداد وقتي امام از زندان آزاد شد مدتي در تهران تحت نظر بود و پس از آن به قم برگشت.

حدادعادل با اشاره به اينکه در آن سال ها به نظر مي رسيد اوضاع کشور تا حدودي از التهاب کمتري برخوردار بود، افزود: بار ديگر در سال 43 لايحه اي در مجلس شورا و مجلس سنا به تصويب رسيد که اجازه مي داد در صورتي که مستشاران آمريکايي مقيم ايران جرمي مرتکب شدند از محاکمه در دادگاه هاي ايران معاف باشند و محاکمه آن ها توسط خود آمريکا صورت گيرد و اين در واقع بازگشت به کاپيتولاسيون بود.

وي گفت: بعد از اين که رضاخان در ايران به قدرت رسيد يکي از اقدامات قابل توجهي که انجام داد لغو کاپيتولاسيون بود که يک اقدام حيثيتي به شمار مي رفت به طوري که طرفداران او از اين اقدام به عنوان يک اقدام وطن خواهانه ياد کردند.

رئيس کميسيون فرهنگي مجلس افزود: اما بار ديگر در سال 43 به صورت نيمه مخفي و علني در هر دو مجلس شورا و سنا اين قانون به تصويب رسيد.

حدادعادل گفت: وقتي خبر تصويب اين قانون به امام رسيد از اين عمل به شدت عصباني شد و در نهايت سخنراني معروف خود را که در آن عنوان کرد قلبم در فشار است را ايراد کرد.

وي با اشاره به حوادث بعد از اين سخنراني گفت: اندکي بعد از اين سخنراني امام به ترکيه تبعيد شد و اين تبعيد آغاز تبعيدي بود که تا 12 بهمن 58 ادامه داشت.

رئيس کميسيون فرهنگي مجلس گفت: در آن تاريخ امواج انقلاب از هر سو بالا گرفت به طوري که کشور اوضاع عادي خود را از دست داد و به وضوح معلوم بود پايه هاي حکومت سلطنتي متزلزل شده است.

حدادعادل در ادامه عنوان کرد: در 13 آبان 57 در حالي که دانشگاه در اعتصاب بود مدارس نيز دست به اعتصاب زد و موجب شد فضاي التهاب بار ديگر به کشور برگردد.

وي ادامه داد: در آن روز دانش آموزان به خاطر سالروز تبعيد امام(ره) دست به راهپيمايي زدند و در مقابل دانشگاه تهران تجمع کردند اما از سوي مامورين دولتي به گلوله بسته شدند.

رئيس کميسيون فرهنگي مجلس ادامه داد: آن روز درگيري و تشنج تا شب ادامه داشت و خيابان انقلاب به طور کامل عرصه درگيري ها شده بود.

حدادعادل گفت: براي اولين بار فيلم حادثه ترور دانش آموزان در 13 آبان در مقابل دانشگاه تهران از تلويزيون پخش شد و باعث شد که دل مردم ايران از اين اتفاق آزرده خاطر شود.

وي در ادامه گفت: حادثه ترور دانش آموزان در نهايت باعث سقوط دولت شريف امامي که به دولت آشتي ملي معروف بود شد و بعد از آن دولتي به نخست وزيري ارتشبد ازهاري روي کار آمد.

رئيس کميسيون فرهنگي مجلس در ادامه با اشاره به اينکه با تمام اين تغييرات هنوز فضاي سياسي کشور ملتهب بود افزود: اين اتفاقات باعث شد که انقلاب در سال 57 يک خيزش بزرگي داشته باشد.

حدادعادل در ادامه گفت: در 22 بهمن دولت موقت بازرگان روي کار آمد اين درحالي بود که رابطه ايران و آمريکا هنوز قطع نشده بود اما به شدت تضعيف شده بود.

وي ادامه داد: در اين مدت چندين بار اتفاق افتاد که مردم و انقلابيون براي اشغال سفارت آمريکا خيز برداشتند به سمت آن هجوم کردند اما دولت مانع از آن شد.

رئيس کميسيون فرهنگي مجلس گفت: از سويي ديگر خبر ورود شاه به آمريکا که از 26 دي ماه 57 در سفري به چند نقطه از جمله مصر، مراکش و پاناما آغاز شده بود به گوش دانشجويان رسيد همين باعث شروع حرکت دانشجويان براي تسخير لانه جاسوسي شد.

حدادعادل گفت: دانشجويان در اقدامي اعتراضي ظاهرا برای رسیدن به دانشگاه تهران و همراهی با مراسم سالگرد شهادت دانش آموزان ابه سوی سفارت آمريکا  راهپیایی خود را آغاز کردند و در يک اقدام غافلگيرانه بدون هيچ گونه تيراندازي و شليکي از ديوار سفارت بالا رفته و کارمندان سفارت را به گروگان گرفتند.

وي تاکيد کرد: تسخير لانه جاسوسي در روز 13 آبان حدود ساعت 10:30 تا 11 صبح بود که به عنوان مهم ترين خبر دنيا مطرح شد.

رئيس کميسيون فرهنگي مجلس ادامه داد: اين اتفاق ابهت آمريکا را در هم شکست و از اين رو امام از آن به عنوان انقلاب دوم تعبير کرد.

حدادعادل با اشاره به اين که گروگان هاي آمريکايي 444روز در دست ايرانيان اسير بودند، گفت: در همين اوضاع تسخير سفارت آمريکا در ايران باعث شد کارتر انتخابات را به ريگان ببازد و ريگان به رئيس جمهور جديد آمريکا معرفي شود.

وي گفت: اما هيچ کدام از اين اتفاقات خشم آمريکايي ها را فروکش نکرد به طوريکه آن ها در برنامه ريزي هاي بعدي هم چون حمله به طبس سعي در متزلزل کردن انقلاب کردند.

رئيس کميسيون فرهنگي مجلس با اشاره به اين که 13 آبان داراي حوادث فرعي بسياري است، گفت: حادثه تاريخي که در 13 آبان رخ داد باعث سقوط دولت شريف امامي در سال 57 و سقوط دولت بازرگان در سال 58 شد؛ هم چنين در سال 58 حکومت کارتر را که در تاريخ آمريکا از اتفاقات نادر بود از بين برد.

حدادعادل به پيامدهاي حادثه تاريخي 13 آبان اشاره کرد و گفت: تسخير لانه جاسوسي در داخل و خارج کشور پيامدهاي مهمي داشت به طوري که مي توان استعفاي مهندس بازرگان را که رابطه اي ناپسند با آمريکا داشت را نام برد.

وي با اشاره به اين که بعد از واقعه 13 آبان تحول عظيمي در مديريت کشور رخ داد، گفت: پس از اين واقعه تاريخي تحرک هاي کمونيستي و مارکسيستي در کشور تحت الشعاع قرار گرفت به طوري که آن ها همواره سعي داشتند انقلاب اسلامي ايران را امپرياليسم معرفي کنند؛ اما با تسخير لانه جاسوسي و حمايت مردم و امام از اين حرکت ناکام ماندند.

رئيس کميسيون فرهنگي مجلس گفت: مردم ايران در 13 آبان حرف آخر خود را زدند و آمريکا را از کشور راندند.

حدادعادل با اشاره به اين که آثار جهاني 13 آبان مهم تر از آثار داخلي آن است گفت: آمريکا پس از حادثه 13 آبان در سراسر جهان مفتضح شد و هيبت خود را از دست داد.

وي تاکيد کرد: وقتي آمريکا 444 روز کارکنان و نيروهاي سفارتش را گروگان گير ايران مي ديد به شدت تحت فشار بود.که اين يک خسارت جهاني براي او به شمار مي آمد.

رئيس کميسيون فرهنگي مجلس با اشاره به اينکه آمريکا از نظر اعتبار جهاني به سراشيبي سقوط افتاده است، گفت: تباهي و سقوطي که امروز آمريکا در آن درگير است ريشه در تسخير لانه جاسوسي توسط دانشجويان دارد.

حدادعادل در ادامه با طرح اين سوال که علت ناسازگاري آمريکا با ايران چيست، گفت: مخالفت آمريکا با انقلاب اسلامي هيچ ارتباطي به تسخير لانه جاسوسي ندارد چرا که آمريکا از همان روزي که انقلاب اسلامي به پيروزي رسيد انقلاب را به رسميت نشناخت و اين حرکت مردم را نپذيرفت زيرا حکومت دست نشانده خود را منحل مي ديد.

وي با اشاره به اين که شاه متحد استراتژيک آمريکا بود، گفت: ملت ايران با يک رهبري ناشناخته از نظر آمريکايي ها توانست اين اتحاد را از بين ببرد و از اين رو آمريکا يک پايگاه مهم و پشتيبان حياتي خود را از اسرائيل در منطقه از دست داد.

رئيس کميسيون فرهنگي مجلس تاکيد کرد: شکي نيست که دشمني آمريکا با ايران به حقوق بشر، تسخير لانه جاسوسي، احکام اسلامي و … ارتباطي پيدا نمي کند.

حدادعادل در ادامه با طرح اين سوال که چرا آمريکا چندين سال است چندين ميليارد دلار پول ملت ايران را که در حساب هاي بانکي آنهاست، مصادر کرده، افزود: آمريکا چه دليلي براي مصادره اموال ملت ايران دارد، اين عمل او نشان مي دهد که دشمني از طرف آن هاست.

وي در ادامه گفت: آمريکا به شدت نگران بود که اين انقلاب به ساير کشورهاي جهان اسلام و کشورهاي عربي منطقه سرايت پيدا کند و الگويي باشد براي کشورهاي ديگر تا مانع از سلطه آمريکا به منطقه شود و آمريکا اعتبارش را در تمام دنيا از دست بدهد از اين رو با تمام قوا به فکر بر اندازي انقلاب بود.

رئيس کميسيون فرهنگي مجلس گفت: شکي نيست که آمريکا ملعبه دست صهيونيسم است و بدون اسرائيل نه در داخل و نه در خارج نمي تواند تصميمي بگيرد.

حدادعادل با اشاره به اين که اسرائيل از همان روزهاي اول پيروزي انقلاب متوجه خطر بزرگي عليه خود شد، گفت: اسرائيل سياست آمريکا را طوري طراحي کرد که نتواند با انقلاب اسلامي ايران کنار بيايد چرا که مي دانست جمهوري اسلامي ايران هم نمي تواند با اسرائيل کنار بيايد.

وي در ادامه گفت: بسياري تصور مي کنند در شرايط فعلي ما بايد رابطه مسالمت آميز و دوستي با آمريکا برقرار کنيم چرا که تصور آن ها اين است که آمريکا نسبت به قبل تغيير موضع داده است.

رئيس کميسيون فرهنگي مجلس در ادامه افزود: در پاسخ به اين افراد بايد گفت که حضور آمريکا در عراق و افغانستان و کشتن هزاران انسان بي گناه نشان مي دهد که آمريکا نسبت به سال هاي قبل از انقلاب و سال هاي ابتداي انقلاب هيچ تغييري نکرده است.

حدادعادل با اشاره به اين که تغيير موضع از جانب برخي ديگر است، عنوان کرد: برخي از کساني که در تسخير لانه جاسوسي نقش داشتند و دوشادوش دانشجويان حرکت کردند امروز تغيير موضع دادند سوال ما اين است که چه اتفاقي افتاده که شما نسبت به آمريکا ملايم شديد و مواضع خود را تغيير داديد.

وي در پايان با اشاره به اينکه مسئله آمريکا مسئله کشوري است که عطش سلطه بر تمام جهان را دارد، گفت: حقيقتا آمريکا يک جهانخوار است و تنها زماني آرام مي گيرد که بر تمام دنيا سلطه داشته باشد اما ما و ملت ايران نمي خواهيم کشورمان تحت سلطه آمريکا در آيد.

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

ملاقاتی که موجب سرازیر شدن اتهام پشیمانی به سوی دانشجویان مسلمان پیرو خط امام گردید.

ابراهیم اصغر زاده: تسخیر 48 ساعته سفارت آمریکا هدف اصلی بود.( لانه جاسوسی بی لانه جاسوسی!)

اصغر زاده: تسخیر 48 ساعته سفارت آمریکا هدف اصلی بود 13/08/1392 تهران – ابراهیم اصغرزاده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *