تیتر خبرها

چگونه هيمنه آمريكا در صحراي طبس خرد شد؟

چگونه هيمنه آمريكا در صحراي طبس خرد شد؟

چگونه هيمنه آمريكا در صحراي طبس خرد شد؟
چگونه هيمنه آمريكا در صحراي طبس خرد شد؟

پنجم ارديبهشت 1359، سالروز شكست نظامي آمريكا در صحراي طبس است. در اين حمله نظامي، شيطان بزرگ در عملياتي موسوم به “دلتا” كه با هدف آزاد كردن گروگانهاي اين كشور در لانه جاسوسي آمريكا در تهران انجام مي‌شد با مفتضحانه‌ترين وضعي شكست خورد، شكستي كه يادآور حمله سپاهيان ابرهه به خانه خدا بود.

نظاميان آمريكا در اين عمليات گسترده كه ماهها براي انجام آن طراحي و هماهنگي شده و صد درصد بي‌عيب و نقص بنظر مي‌رسيد، در صحراي طبس گرفتار دانه‌هاي ريز شن و طوفان الهي شده و دسيسه بزرگ آمريكا براي حمله نظامي به ايران شكست خورد.

ماجرا از اين قرار بود كه چهارم ارديبهشت 1359 نيروهاي امريكايي در عملياتي موسوم به “دلتا” و با هدف آزاد كردن گروگانهاي اين كشور كه در لانه جاسوسي امريكا در تهران تحت مراقبت بودند، در صحراي طبس پياده شدند.

بنا بود نيروهاي آمريكايي كه در ميان آنان افسران رژيم شاه و افراد وابسته به ساواك نيز حضور داشتند، از طبس با چرخبال به سوي تهران حركت كرده و در ورزشگاه امجديه (شهيد شيرودي‌) فرود آيند وسپس با لباس مبدل‌، به سفارت امريكا در تهران حمله كرده و جاسوسان آمريكايي را آزاد كنند. طبق اين نقشه‌، آنان پس از پايان فعاليتشان، از همين راه به طبس رفته و از آنجا با هواپيما از ايران خارج مي‌شدند.

نيروهاي امريكايي براي انجام اين عمليات در “فورت برگ‌” امريكا آموزش نظامي ديده و در فرودگاه كاروليناي شمالي انجام آن را تمرين كرده بودند. پيش از شروع عمليات نيز به پايگاه‌هايي در مصر و عمان منتقل شده بودند.

فرودگاه‌هاي نظامي مصر، عمان و عرشه ناو هواپيمابر امريكا دردرياي عمان از مراكز عمده برخاستن هواپيماها و چرخبال‌هاي مهاجم امريكا براي فرود در منطقه طبس بود. ناو هواپيمابر نيميتس‌نيز 4 ماه پيش از اين حمله ـ دي 1358 ـ در چهارچوب نيروهاي موسوم به “واكنش سريع‌” وارد خليج فارس شده بودند. حمله نظامي امريكا به طبس‌، دوهفته پس از آن صورت گرفت كه دولت اين كشور در اقدامي يكجانبه، روابط كشورش را با جمهوري اسلامي ايران قطع كرد.

نيروهاي آمريكايي شامل 132 نظامي‌، 8 چرخبال و سه هواپيماي باربري هركولس 130 C پس از استقرار در طبس و قبل از حركت به تهران شبانه دچار حوادث مختلفي شدند و از ادامه مأموريت بازماندند. دستگاه هيدروليك يكي از چرخبال‌ها از كار افتاد، چرخبال ديگر بر اثر طوفان شن و عدم ديد كافي به هنگام جابجايي، با يكي از هواپيماهاي هركولس برخورد كرده و هر دو وسيله نقليه آتش گرفت و در نتيجه آن 8 تن از نظاميان در شعله‌هاي آتش سوختند.

در تمام مراحل عمليات دلتا تنها 4 نفر در امريكا از انجام آن باخبر بودند: كارتر رئيس جمهور، هارولد براون وزير دفاع، هاميلتون جوردن مشاوركاخ سفيد و برژينسكي مشاور امنيت ملي‌. در ايران نيز عوامل ناشناخته‌اي در جريان اين عمليات بوده و با آن همكاري داشته‌اند. به هرحال، درپي حادثه صحراي طبس و فرار باقي مانده هواپيماها و چرخبال‌هاي امريكايي به سوي ناو “نيميتس‌” جيمي كارتر رئيس‌جمهور امريكا شكست اين عمليات مداخله جويانه را اعلام كرد. پس از اين مداخله، كتابهاي بسياري در خارج از كشور انتشار يافت و اهداف پشت پرده امريكا در اين حمله ماجراجويانه و ناموفق وهمچنين ابعاد رسوايي كاخ سفيد را بر ملا ساخت.

علاوه بر اين، گزارشهاي مستند و مصور منابع خبري امريكا به ويژه روزنامه نيويورك تايمز و مجلات تايم و نيوزويك، همچنين مصاحبه‌هايي كه از قول فرماندهان نظامي امريكا درباره عمليات طبس در اين منابع منعكس شد، ابعاد مداخله جويانه تروريسم دولتي و نگاه متعرضانه كاخ سفيد عليه جمهوري اسلامي ايران را نشان مي‌داد. اين حادثه يكي از بزرگترين رسوايي‌هاي نظامي وسياسي كاخ سفيد در برابرانقلاب اسلامي ايران محسوب مي‌شود.

در پي شكست قطعي عمليات امريكا در طبس و بازگشت باقيمانده هواپيماهاي آن كشور يكي از چرخبال‌ها كه حاوي مداركي در مورد جزئيات عمليات بود، به دستور بني‌صدر بمباران شد. در همين بمباران بود كه محمد منتظر قائم، فرمانده سپاه پاسداران يزد به شهادت رسيد. به هرحال اين اقدام كاخ سفيد كه پس از بلوكه كردن دارائي‌هاي ايران در بانك‌هاي آمريكا، تحريم اقتصادي ايران و اعلام قطع رابطه سياسي واشنگتن باجمهوري اسلامي ايران صورت گرفت‌، حلقه ديگري از اقدامات كاخ سفيد عليه جمهوري اسلامي ايران در سالهاي پس از پيروزي انقلاب بود كه به شكست انجاميد.

پس از اين حادثه، جاسوسان امريكايي در چند دسته به نقاط مختلف كشور برده شدند تا دسترسي به آنان ميسر نباشد. جاسوسان آمريكايي بيش از 6 ماه پس از عمليات آمريكا در طبس در اختيار دانشجويان پيرو خط امام بودند.

بهانه‌هاي حمله نظامي آمريكا به ايران

دخالت نظامي آمريكا كه به شكست مفتضحانه‌اي انجاميد، كوششي براي رها سازي گروگان‌هاي آمريكايي بود كه در جريان تسخير لانه جاسوسي، به دست دانشجويان پيرو خط امام به دام افتاده بودند. اين اقدامات آمريكا، به دنبال پيروزي انقلاب اسلامي صورت مي‌گرفت؛ انقلابي كه ايران را از چنگال نفوذ آمريكاييان بيرون آورد. منابع سرشار نفت، موقعيت حساس ايران به علت داشتن مرزهاي طولاني با شوروي سابق، خريدهاي سرسام آور تجهيزات نظامي، داشتن نقش مثبت در مسئله اعراب و اسرائيل و دلايل فراوان ديگر، ايران را به عنوان سودمندترين كشور براي آمريكاييان در آورده بود. با پيروزي انقلاب، طبيعي بود كه آمريكا براي بازگرداندن آب رفته به جوي، دست به هر اقدامي بزند كه انجام شبه كودتاي نظامي در طبس، يكي از آنان بود.

طرح ريزي عمليات

آمريكا به عنوان قدرتي بزرگ، از ابتداي قرن بيستم سر برآورد و كشورهاي اروپايي را كه قرن‌ها به غارت مناطق گوناگون جهان پرداخته بودند، در درجه دوم قدرت قرار داد. آمريكا به دنبال گسترش قدرت خود بر كشورهايي كه اروپاييان ساليان متمادي آنها را استثمار كرده بودند، كوشيد بر آنان چيره شود. از مهم‌ترين مناطقي كه اروپاييان و بعد از آن آمريكاييان به آن دست يافتند، منطقه خاورميانه، اين گنج بي‌پايان بود. آمريكا براي دست يابي به منابع ايران، همواره كساني را به رهبري ايران مي‌رساند كه غلام حلقه به گوش او بودند. پيروزي انقلاب اسلامي و تسخير لانه جاسوسي آمريكا، آنها را در رسيدن به اهدافشان ناكام ساخت و بر آن داشت تا با اجراي عمليات بزرگي با نام دلتا، گروگان‌هاي خود را آزاد كنند.

تصميم شوم

شيطان بزرگ در پنجم ارديبهشت سال 1359، با تعدادي هواپيماي نظامي و بالگرد، حمله خويش را به ايران آغاز كرد. اين هواپيماها و بالگردها كه حامل موتور سيكلت‌ها و جيپ‌هاي نظامي و نارنجك و توپ و مسلسل بودند، در صحراي طبس فرود آمدند تا از آن مكان، عمليات آزادسازي گروگان‌ها را آغاز كنند. آنها قصد داشتند ابتدا با سلاح‌هاي شيميايي، پاسداران جاسوس خانه را از پاي درآورند و زمينه ورود بالگردها را به آنجا آماده سازند، و سپس كماندوها به طور ضربتي گروگان‌ها را آزاد كنند و به داخل بالگرد منتقل ساخته، بعد راهي پايگاهي شوند كه هواپيماهاي حمل و نقل سي ـ 130 در آن مستقر بودند. كماندوهاي آمريكا براي اجراي بهتر اين عمليات، از مدت‌ها قبل به منطقه آريزونا اعزام شده و در شرايط سخت آنجا كه شبيه به شرايط طبس بود، تمرين‌هاي لازم را انجام داده بودند تا به محض ورود به طبس، آمادگي لازم را براي اجراي طرح داشته باشند.

آمريكايي‌ها چند ماه قبل از عمليات طبس گروه ويژه 132 نفره‌اي را به نام دلتا فورس براي حمله به ايران و آزادسازي گروگان‌ها تشكيل دادند و نام عمليات را پنجه عقاب نهادند. همه امكانات دولت وقت آمريكا در اين كار نهاده شد و هر كس اطلاعاتي در مورد ايران داشت در اختيار گروه دلتا قرار مي‌داد. دوازده فروند هواپيما در صحرايي در سيصد مايلي جنوب شرقي تهران به زمين نشستند. در اين صحرا، هشت بالگرد براي بردن افراد به تهران در نظر گرفته شده بود. در محل پياده شدن گروه دلتا، شش كاميون، اين گروه را به سفارت آمريكا در تهران مي‌بردند. قرار بود پس از پايان عمليات، بالگردها، افراد گروه دلتا و گروگان‌هاي آزاد شده را به منظريه برسانند و از آنجا با هواپيماهاي سي ـ 130 از ايران خارج كنند.

علت شكست عمليات دلتا

با آغاز عمليات نيروهاي آمريكايي در طبس، آنها هنوز نيمي از راه را نرفته بودند كه با توده‌اي از ابر مواجه شدند كه به هيچ وجه انتظار آن را نداشتند و هوا شناسان نظامي نيز پيش‌تر وجود آن را پيش‌بيني نكرده بودند. در اين ميان با وسايل پرواز و هوانوردي يكي از بالگردها از كار افتاد. سپس بالگرد ديگري با يكي از هواپيماهاي سي ـ 130 برخورد كرد و ناگهان دو هواپيما و نيز بالگرد در ميان شعله‌ها ناپديد شدند. گلوله‌ها و مهمات موجود در هواپيماهاي مشتعل شده سي ـ 130، به طرف ديگر بالگردها پرتاب شد. وقتي از وزير دفاع وقت آمريكا درباره چگونگي شكست مفتضحانه عمليات نجات پرسيدند، گفت: “آيت‌الله خميني در بالكن منزل خويش ايستاده بود و با هر حركت دست او، يك هواپيما به زمين مي‌افتاد”.

اهميت واقعه

اهميت واقعه طبس در اين نبود كه آمريكاييان براي نخستين بار آشكارا در داخل خاك ايران نيرو پياده كردند؛ زيرا اين واقعه، نمونه كوچكي از تجاوز آمريكايي‌ها را در كشورهاي مختلف جهان نشان مي‌دهد. اهميت واقعه صحراي طبس، در اين بود كه وقتي نظامي مردمي و اسلامي مورد عنايات باري تعالي باشد، حتي عواملي مانند ريگ‌ها و گرد و غبار بيابان هم مي‌توانند ماشين جنگي قدرتمندترين كشور جهان را در هم بكوبد و منهدم سازد. از آن پس، تصميمات و اقدامات خصمانه آمريكا و دشمنان انقلاب در پرتو عنايت خداوند بي‌ثمر مي‌ماند و كاروان پر خروش انقلاب، همچنان با حضور توفنده ملت سرافراز در كنار رهبر دورانديش و شجاع خود، به حركت سرنوشت ساز و اميدبخشش ادامه مي‌دهد.

پيروزي ايمان بر سلاح

در پي شكست آمريكا در صحراي طبس، بار ديگر نظريه پيروزي فن آوري بر ايمان رد شده، بر حيثيت و اعتبار جهاني انقلاب اسلامي افزوده گرديد. به دنبال تجاوز نافرجام كماندوهاي آمريكا در طبس، حضرت امام خميني؛ رهبر بزرگ‌ترين انقلاب ضد آمريكايي با صدور پيامي فرمود: “اشتباه كارتر در آن است كه گمان مي‌كند با دست زدن به اين مانورهاي احمقانه، مي‌تواند ملت ايران را كه براي آزادي و استقلال خويش و براي اسلام عزيز از هيچ فداكاري روي گردان نيست، از راه خودش كه راه خدا و انسانيت است، منصرف كند. كارتر جنفهميدهج… با چه ملتي رو به روست و با چه مكتبي بازي مي‌كند. ملت ما، ملت خون و مكتب جهاد است. حمله به ايران، حمله به تمام بلاد مسلمين است”.

مهم‌ترين تأثير شكست آمريكا در طبس، تأثير آن بر انتخابات رياست جمهوري آن كشور در سال 1980م (1359 ش) به شمار مي‌آيد. در آن زمان، جيمي كارتر كانديداي حزب دموكرات و رونالد ريگان كانديداي حزب جمهوري خواه بود. بهترين اهرمي كه كارتر مي‌توانست با آن رقيب انتخاباتي خود را در معرض فشار قرار دهد، آزاد سازي گروگان‌هاي آمريكا در تهران بود. سرانجام شكست در عمليات آزاد سازي گروگان‌ها يا واقعه طبس، سبب شد كه جامعه رأي دهندگان آمريكايي، اميد خود را به كارتر از دست بدهند و هنگامي كه وي در واپسين روزهاي دوران رياست جمهوري خود نتوانست مسئله گروگان‌ها را خاتمه دهد، اعتماد مردم به وي و حكومتش سلب گرديد.

بازتاب شكست

واقعه شكست آمريكا در طبس، آن قدر مهم و سرنوشت ساز بود كه حتي مشهورترين چهره‌هاي سياسي را در آمريكا وادار به اعتراف به شكست كرد. براي مثال، برژينسكي، مشاور امنيت ملي كارتر، احساس نااميدي ملي را در آمريكا، از پيامدهاي مهم شكست اين كشور در طبس مي‌داند و مي‌گويد: “ماجراي مفتضح ايران، يكي از سه عامل مهم شكست كارتر بود و اين ماجرا، احساس نااميدي ملي را برانگيخت”. ويليام سوليوان، سفير سابق آمريكا در تهران نيز از اين واقعه، با عنوان دوران تحقير ملي آمريكا ياد مي‌كند و مي‌نويسد: “روش سست و بي‌قيد حكومت كارتر و اقدامات نامعقول او، به گروگان گيري اعضاي سفارت آمريكا انجاميد و دوران تحقير ملي كه در تاريخ آمريكا نظير آن ديده نشده است، آغاز شد”. يكي از خبرنگاران روزنامه آمريكايي نيويورك تايمز مي‌نويسد: “داغ شكستي كه آمريكاييان در ايران خوردند، تا مدتها آنها را رها نخواهد كرد؛ به ويژه بدين دليل كه اين شكست، ضربه دوباره‌اي به احساس آنهايي بود كه شديدا به فن آوري معتقدند و به آن ايمان دارند. از كار افتادن سه بالگرد در ميان بادهاي شني بيابان، ضربه بسيار سنگيني بوده است”.

واقعه طبس در نگاه امام خميني

حضرت امام خميني؛ در پي شكست آمريكا در طبس، در پيام كوبنده‌اي چنين فرمودند: “كارتر بايد بداند كه با اين عمل بسيار ناشيانه، حيثيت سياسي خود را به صفر رساند و از رياست جمهوري بايد قطع اميد كند. كارتر با اين عمل خود ثابت كرد كه قدرت تفكر را از دست داده است و از اداره يك كشور بزرگ مثل آمريكا عاجز است. اكنون كه شيطان بزرگ دست به كار احمقانه زده است، ملت شريف ايران بايد براي خداي تبارك و تعالي با تمام توان خود و با اتكال به قدرت خداي متعال مهيا شوند و آماده نبرد با دشمنان خود گردد”. ايشان در بخش ديگري از پيام خود فرمودند: “نبايد بيدار شوند، آنهايي كه توجه به معنويات ندارند و به اين غيب ايمان نياورده اند؟ نبايد بيدار شوند؟ كي اين هليكوپتر آقاي كارتر را كه مي‌خواستند به ايران بيايند ساقط كرد؟ ما ساقط كرديم؟ شن‌ها ساقط كردند. شن‌ها مأمور خدا بودند. باد مأمور خداست. قوم عاد را باد از بين برد؛ اين باد مأمور خداست. اين شن‌ها همه مأمورند. تجربه بكنند باز”.

* شكست حمله نظامي آمريكا به طبس يكي از بزرگترين رسوايي‌ها نظامي و سياسي كاخ سفيد در برابر انقلاب اسلامي ايران محسوب مي‌شود

* “ويليام سوليوان” سفير سابق آمريكا در تهران: حادثه گروگانگيري آغاز دوران تحقير ملي درتاريخ آمريكاست

* شكست تجربه احمقانه كارتر در حمله نظامي به طبس باعث وارد آمدن ضربه مهلكي به هيمنه آمريكا در جهان شد

http://www.jomhourieslami.com/1390

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

خاطراتی از حاج احمد آقا درباره تسخیر لانه جاسوسی

خاطراتی از حاج احمد آقا درباره تسخیر لانه جاسوسی   دانشجویان مسلمان پیرو خط امام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *