تیتر خبرها
خانه / بخش 2) لانه جاسوسی آمریکا در ایران / 2)3) خاطرات و مصاحبه های دانشجویان پیرو خط امام / 2)3)2) خاطرات دانشجویان پیرو خط امام / روایت عزت الله ضرغامي رئیس صدا و سیما و از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام از سیزده آبان 58 و تسخیر لانه جاسوسی آمریکا برای اعتراض به بردن شاه به آمریکا

روایت عزت الله ضرغامي رئیس صدا و سیما و از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام از سیزده آبان 58 و تسخیر لانه جاسوسی آمریکا برای اعتراض به بردن شاه به آمریکا

روایت عزت الله ضرغامي رئیس صدا و سیما و از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام از سیزده آبان 58 و تسخیر لانه جاسوسی آمریکا برای اعتراض به بردن شاه به آمریکا

روایت عزت الله ضرغامي رئیس صدا و سیما و از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام از سیزده آبان 58 و تسخیر لانه جاسوسی آمریکا برای اعتراض به بردن شاه به آمریکا
روایت عزت الله ضرغامي رئیس صدا و سیما و از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام از سیزده آبان 58 و تسخیر لانه جاسوسی آمریکا برای اعتراض به بردن شاه به آمریکا

لفظ مسلمان به اين دليل بود كه دانشجويان مخالف سياست ماركسيستي و ليبراليستي بودند و از آن جهت پيرو خط امام (ره) ناميده شدند كه اين دانشجويان فاصله زيادي با برخي گروه‌هاي مذهبي و تشكل‌هاي اسلامي داشتند كه آنان نقاب اسلامي به چهره خود زده بودند.

دادنا: رئيس سازمان صدا و سيما گفت: در تمامي سفارتخانه هاي آمريكا واحدي تحت عنوان “رهبري عمليات جاسوسي ” وجود دارد كه مسئوليت اين واحد برنامه‌ريزي‌هاي آمريكا در خصوص جاسوسي در كشورهاي مختلف و حمايت از گروه‌هاي اپوزوسيون و معاند كشورهاست.

به گزارش فارس، سيدعزت الله ضرغامي رئيس سازمان صدا و سيما در راهپيمايي گراميداشت 13 آبان و روز ملي مبارزه با استكبار جهاني در سخناني گفت: در اين مراسم بايد ياد شهداي والامقام 13 آبان و دانشجويان پيرو خط امام (ره) ، شهيداني چون مهدي رجب بيگي، وراميني، وزوايي، علي صبوري، علم الهدي و ده ها شهيد والامقام و گلگون كفن گرامي داشت.

وي افزود: اين دانشجويان و دانش آموزان و همه جوانان عزيزي كه خون پاك خود را در پاي نهال نوپاي انقلاب اسلامي ايثار كردند موجب شدند امروز انقلاب اسلامي درخت تناوري شود و اين شجره طيبه به بركت خون‌هاي پاك اين عزيزان است.

ضرغامي خاطرنشان كرد: امام خميني (ره) با دم مسيحيايي خود و با هدايت‌هاي پيامبرگونه‌شان حركت‌هاي مردمي، انقلاب اسلامي را به ثمر رساندند.

رئيس سازمان صدا و سيما در ادامه تصريح كرد: در چنين روزي در 13 آبان سال 58 و چنين ساعتي به همراه ساير دانشجويان پيرو خط امام (ره) از دانشگاه‌هاي تهران، پلي تكنيك، صنعتي شريف و تعدادي از دانشجويان دانشگاه شهيد بهشتي كه حدود 400 نفر بودند و با برنامه ريزي قبلي در اين محل حاضر شده و با تمهيدات از قبل پيش بيني شده، درهاي سفارت سابق آمريكا به روي فرزندان اين ملت باز شد.

وي با بيان اينكه اين حركت نوين انقلاب جديدي بود كه موجب تعميق باورهاي انقلاب اسلامي شد تأكيد كرد: شايد آن روز تصور نمي‌كرديم اين حركت مؤثر در حركت‌ها و آينده انقلاب اسلامي تأثيري داشته باشد و اين اقدام تعهد دانشجويان انقلابي را در حوزه سياسي كشور و پس از فرمايشات امام خميني (ره) نشان داد.

ضرغامي اظهار داشت: شايد يكي ازمهمترين سخنان امام (ره) اين جمله بود كه فرمودند “بر دانش آموزان، دانشگاهيان و محصلين است كه حملات خود را بر عليه آمريكا و رژيم صهيونيستي گسترش دهند و اين توطئه بزرگ را محكوم كنند “.

رئيس سازمان صدا و سيما در ادامه گفت: امام خميني (ره) در سخنان ديگري فرمودند هر گرفتاري كه داريم از آمريكاست و از اين رو در جلساتي كه دانشجويان پيرو خط امام با يكديگر داشتند تصميم گرفتند تا يك پاسخ در خور توجه را از طرف دانشجويان به استكبار جهاني دهند.

وي با اشاره به اينكه طرح اشغال سفارت سابق آمريكا در تهران را نماينده دانشجويان دانشگاه صنعتي شريف در اين جلسه مطرح كرد تأكيد كرد: دانشگاه صنعتي شريف همواره از پيروزي انقلاب اسلامي تا كنون پيشرو در اهداف انقلاب اسلامي بوده است.

ضرغامي افزود: دانشجويان پيرو خط امام (ره) تنها براي چند روز براي اين حركت خود را آماده كرده بودند اما با حوادثي كه پس از آن پيش آمد ديگر اين دانشجويان نبودند كه به اين حركت ادامه دادند بلكه ملت بزرگ ايران با حضور گسترده و شبانه روزي خود در اطراف لانه جاسوسي آمريكا دانشجويان را ترغيب به ادامه اين حركت كردند.

رئيس سازمان صدا و سيما تصريح كرد: امام خميني (ره) پس از اشغال لانه جاسوسي توسط دانشجويان موضع صريح و روشن را گرفتند و عليرغم تبليغات گروه هاي سياسي، چپ‌گرا و ليبرال و دولت موقت اين حركت را تحسين كردند.

وي با بيان اينكه استكبار جهاني و عناصر معاند داخلي دست به دست هم داده بودند تا مقابل اين حركت دانشجويان بايستند اما روحانيون اصيل و پيشرو و سيل مردم و امت انقلابي پشت امام خميني (ره) و دفاع از اين اقدام دانشجويان ايستادند، خاطرنشان كرد: امام خميني (ره) اين حركت دانشجويان را انقلاب دوم انقلاب اسلامي ناميدند و هنگامي كه آمريكا ايران را به حمله نظامي تهديد كرد فرمودند “جوانان مطمئن باشند كه آمريكا هيچ غلطي نمي‌تواند بكند. آمريكا از اقدام نظامي بر عليه ايران عاجز است و اگر مي‌توانست شاه را بر سر قدرت نگه مي‌داشت “.

رئيس سازمان صدا و سيما تصريح كرد: از همان ابتداي حركت دانشجويي و اشغال لانه جاسوسي نامي كه بر مجموعه اين دانشجويان گذاشته شد “مسلمان پيرو خط امام (ره) ” بود.

وي در ادامه تصريح كرد: لفظ مسلمان به اين دليل بود كه دانشجويان مخالف سياست ماركسيستي و ليبراليستي بودند و از آن جهت پيرو خط امام (ره) ناميده شدند كه اين دانشجويان فاصله زيادي با برخي گروه‌هاي مذهبي و تشكل‌هاي اسلامي داشتند كه آنان نقاب اسلامي به چهره خود زده بودند.

ضرغامي در ادامه گفت: سازمان منافقين در آن دوران با نقاب اسلامي كه به خود زده بود در دانشگاه‌ها تابلوي انجمن اسلامي را در دست داشت اما وابستگي سياسي آنان به بيگانگان در نهايت بر همگان مشخص شد.

وي افزود: در نهايت ديديم كه منافقين آستان‌بوس صدام شدند و امروز كارنامه منافقين با 16 هزار ترور رسمي و اعلام شده‌اي كه داشتند ثبت و ضبط است و جاي تعجب است كه مدعيان حقوق بشر نه تنها در قبال اين اقدامات جنايتكارانه سكوت اختيار كردند بلكه امروز مقامات رسمي حقوق بشر در تجمعات رسمي منافقين در مركز شهر بروكسل شركت مي كنند و از سوي اتحاديه اروپا حمايت مي‌شوند.

رئيس سازمان صدا و سيما تأكيد كرد: حركت ما و مشروعيت و وجاهت انقلاب اسلامي از ناحيه ولايت فقيه و امام خميني (ره) بود كه همچنان ادامه دارد.

وي در بخش ديگري از سخنان خود خاطرنشان كرد: در آن دوران دانشجويان مراسم ايام محرم و ساير مراسم‌ در لانه جاسوسي برگزار مي‌كردند كه بايد در اينجا از شهيد مهدي رجب‌بيگي ياد كنيم. ماه‌ها اين محل را اداره كردند و در نوحه‌سرايي‌هاي خود شعار مرگ بر آمريكا را تكرار مي‌كردند.

ضرغامي در ادامه تأكيد كرد: اين حركت به پشتيباني امام (ره) و حضور گسترده مردم قوام پيدا كرد و از حركتي نمادين خارج شد كه امروز شاهد بركات آن هستيم.

رئيس سازمان صدا و سيما در ادامه اظهار داشت: آمريكا همواره اعلام مي كرد كه در سفارتخانه خود جاسوس نداريم و در اين سفارتخانه روابط ديپلماتيك انجام مي‌شود اما باتوجه به اسنادي كه كشف شد مشخص شد كه اين محل جاسوس‌خانه آمريكا بوده است.

ضرغامي در ادامه تأكيد كرد: در تمامي سفارتخانه هاي آمريكا واحدي تحت عنوان “رهبري عمليات جاسوسي ” وجود دارد كه مسئوليت اين واحد برنامه‌ريزي‌هاي آمريكا در خصوص جاسوسي در كشورهاي مختلف و حمايت از گروه‌هاي اكوزوسيون و معاند كشورهاست.

وي افزود: به جاسوسان آمريكايي در لانه جاسوسي آموزش داده شده كه اگر اين سفارتخانه تسخير شود بايد اسناد اصلي توسط آنان نابود شود در نتيجه دانشجويان پيرو خط امام تنها توانستند به اسناد درجه دوم اين لانه جاسوسي دست پيدا كنند كه اكنون اين اسناد منتشر شده است.

ضرغامي تأكيد كرد: دانشجويان پيرو خط امام مي‌دانستند كه همه توطئه‌ها دركشور ما از سوي آمريكا شكل مي‌گرفتند و اين در حالي بود كه در ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي شاهد اغتشاشات مفصل خياباني، راه‌اندازي جنگ‌هاي قومي و مذهبي و كارگري، تعطيلي دانشگاه‌ها، تقويت مطبوعات وابسته و گروه هاي سياسي معاند، به كارگيري سرويس‌هاي جاسوسي در منطقه، ايجاد ترديد در مردم براي همكاري با امام (ره)، نفوذ در رده هاي مسئوليتي انقلاب اسلامي، برنامه ريزي در مراكز ديني و مراجع تقليد از جمله برنامه‌ريزي‌هاي آمريكا در كشور ما بود كه در خصوص اين برنامه‌ها پرونده‌ها مشخصي در لانه جاسوسي سابق آمريكا موجود بود.

رئيس سازمان صدا و سيما‌ در بخش دیگری از سخنان خود شكست «اوباما» در كنگره آمريكا را نشان‌دهنده ‌شكست سياست‌هاي كنوني اين كشور به‌ويژه ‌در حوزه سياست‌خارجي دانست.

وی افزود: با بيان اينكه اين حركت موجب انقلاب بزرگي شد و حركت ضد استكباري ايران را تعميق داد خاطرنشان كرد: امروز به بركت آن حركت مقدس و حمايت‌هاي معنوي و سياسي امام (ره) و ملت ايران دانشجويان سربلند هستند.

ضرغامي تصريح كرد: بسياري از دانشجويان پيرو خط امام اكنون از مسئولان اقتصادي، سياسي، فرهنگي و صنعتي كشور هستند كه بدون نام و نشان و با اعتقاد راسخ و بي‌ادعا به جمهوري اسلامي ايران خدمت مي‌كنند.

رئيس سازمان صدا و سيما اظهار داشت: امروز استكبار جهاني با همه وجود در مقابل ملت ايران به زانو درآمده است و اين به دليل اقدام دانشجويان پيرو خط امام در 13 آبان سال 58 بود.

وي در بخش ديگري از سخنان خود گفت: يكي از مقامات آمريكايي در زمان رياست جمهوري كارتر در سال 1361 به شكست ننگين آمريكا در 13 آبان اعتراف كرد و كارتر را بي‌عرضه خواند اما تأكيد داشت كه ملت آمريكا هر كجا بخواهد فعاليت‌هاي جاسوسي انجام مي‌دهد و چون كارتر نتوانست اين اقدامات جاسوسي را در ايران انجام دهد در نتيجه نالايق است.

ضرغامي افزود: كارتر در سال 1980 در سخناني گفت من به دليل شكست از ايران در واقعه 13 آبان شكست سياسي خوردم و نتوانستم در انتخابات رياست جمهوري دوره بعد از آمريكا پيروز شوم.

رئيس سازمان صدا و سيما ‌با اشاره به سياست‌هاي كنوني آمريكا تأكيد كرد: همانطور كه مشاهده كرديم اوباما رئيس جمهور آمريكا روز گذشته در كنگره اين كشور شكست خورد و اين در حالي است كه هنوز از به قدرت رسيدن دموكرات‌ها در آمريكا زماني نمي‌گذرد. اما اكنون در سياست‌هاي خود با شكست مواجه شده‌اند.

وي با اشاره به اينكه امروز كشور فرانسه از هر نظر به هم ريخته است و بحران هاي اقتصادي و سياسي را در اتحاديه اروپا مشاهده مي‌كنيم افزود: شكست اوباما در كنگره آمريكا نشان داد كه وي در سياست‌خارجي خود ناموزون عمل كرده است.

ضرغامي تأكيد كرد: دست آمريكا در فتنه سال 88 رو شد و آنان فكر كردند با چند اغتشاش خياباني مي‌توانند كباب‌ داغ كنند. آمريكا به طور رسمي در فتنه سال 88 وارد عمل شد و تمامي حيثيت آبروي خود را خرج كرد و حتي به صورت رسمي در رسانه‌هاي خود اعلام كردند كه از اين عده از فتنه‌گران حمايت مي‌كنند اما ديديم كه با شكست مواجه شدند.

رئيس سازمان صدا وسيما خاطرنشان كرد: آمريكا در فتنه سال 88 از مشاوران بي خبر و ورشكسته مشاوره گرفت و اين مشاوران با هر مشاوره‌اي كه با آمريكا مي دادند آنان را يك قدم به سقوط ذلت‌بار پايين كشيدند.

وي با تأكيد بر اينكه با حضور پرشور ملت ايران در راهپيمايي 9 دي سال 88 به وضوح شكست آمريكا و حاميانش مشاهده شد تصريح كرد: آنان فكر مي‌كردند با نشان دادن تصاوير عده‌اي كه بيانيه و شعار بر عليه نظام مي‌دهند و حسينيه و تكايا را آتش مي‌زنند مي‌توانند به پيروزي برسند.

رئيس سازمان صدا و سيما تأكيد كرد: اين تصاوير كه در رسانه ملي پخش شد، ‌از رسانه‌هاي خارجي دريافت شده اما ملت ايران با نگاه كردن به اين تصاوير خروشيدند و با حضور در صحنه نقشه‌اي استكبار را با شكست مواجه كردند.

ضرغامي خاطرنشان كرد: امروز بسياري از مؤسسات تحقيقاتي آمريكا از جمله «كارينگي» و «آمريكن اينترپرايز» مقالات و تحليل‌هايي را در سايت‌هاي خود درج كرده‌اند مبني بر اينكه ايران به تنهايي بزرگ‌ترين چالش در سياست‌خارجي آمريكا است.

وي افزود: در بخش ديگري از اين تحليل‌ها به گسترش حوزه نفوذ ايران در آفريقا، شكست آمريكا در ايجاد ائتلاف منطقه‌اي عليه ايران و ايران به‌عنوان قدرت بزرگ منطقه‌اي اشاره شده است.

رئيس سازمان صدا و سيما در ادامه گفت: با اين تحليل‌ها و مقالات محققان آمريكايي به سردمداران خود اعلام داشته‌اند كه‌ مراقب قدرت منطقه‌اي ايران باشيد.

ضرغامي‌ به سخنان رئيس جمهور كشورمان در سازمان ملل متحد اشاره‌ و تصريح كرد: هنگامي‌كه رئيس جمهور كشورمان در سازمان ملل به سخنراني مي‌پرداخت، سكوت مطلق حاكم بود كه با سخنان خود حادثه 11 سپتامبر را در آمريكا به چالش كشيد.

وي تأكيد كرد: اوباما در واكنش به سخنان رئيس‌ جمهور كشورمان در سازمان ملل در مصاحبه با شبكه بي‌بي‌سي فارسي كه از نظر رتبه در درجه پائيني قرار دارد، واكنش نشان دهد.

رئيس سازمان صدا و سيما با تأكيد بر اينكه آنان درماندند كه با جمهوري اسلامي ايران چه كنند، خاطرنشان كرد: احمدي‌نژاد در سال يكبار به سازمان ملل مي‌رود و سخنراني مي‌كند و هربار استكبار جهاني را با سخنان خود به چالش مي‌كشد.

ضرغامي افزود: در اين خصوص هر بار كه رئيس جمهور كشورمان به آمريكا سفر مي‌كند، دولتمردان اين كشور از رسانه‌هاي خود مي‌خواهند ‌با وي مصاحبه‌اي نداشته باشند اما مي‌بينيد كه رسانه‌هاي خارجي براي مصاحبه با احمدي‌نژاد از يكديگر سبقت مي‌گيرند.

رئيس سازمان صدا و سيما تأكيد كرد: امروز تمامي شبكه‌هاي رسانه‌اي بزرگ نفس مصاحبه با رئيس جمهور كشورمان را براي خود افتخارآميز مي‌دانند و با آن پز مي‌دهند و براي آنان مصاحبه با رئيس جمهور ايران از لحاظ ارزش‌گذاري در مرتبه بالايي قرار دارد.

ضرغامي در خصوص سفر رئيس جمهور كشورمان به لبنان، اين سفر را ‌جلوه عظيمي از معجزه الهي توصيف كرد و ادامه داد: پيش از سفر رئيس جمهور كشورمان به لبنان رسانه‌هاي غربي اعلام كردند كه احمدي‌نژاد با سفر به لبنان پيام‌آور ظلم خواهد بود اما رئيس جمهور كشورمان با اين سفر عامل وحدت و صلح در لبنان شد و تمامي گروه‌هاي لبناني حول احمدي نژاد وحدت كردند.

وي افزود: هنگامي كه احمدي‌نژاد به ضيافت شام در لبنان دعوت شده بود، اعلام داشت كه تمامي شخصيت‌هاي لبناني حتي شخصيت‌هايي كه ‌عليه ايران صحبت مي‌كنند و حتي شخصيت لبناني كه «رايس» را در آغوش گرفته بودند، در اين مجلس حاضر شدند و ديديم كه تمامي گروه‌هاي لبناني حول محور جمهوري اسلامي رئيس جمهور كشورمان وحدت كردند.

رئيس سازمان صدا و سيما خاطرنشان كرد: در يكي از آخرين مقالات غربي به اين امر اشاره شده ‌كه كشورهاي حاشيه ايران بايد در خصوص دشمني با كشورمان ائتلاف كنند اما اكنون مي‌بينيم كه كشور ما با كشورهايي چون تركيه، پاكستان و… وحدت دارند و اين امر نشان مي‌دهد كه ايران يك ابرقدرت در منطقه است.

ضرغامي در بخش ديگري از سخنان خود به سفر مقام معظم رهبري به قم اشاره كرده و تأكيد كرد: آمريكا و كشورهاي غربي سفر مقام معظم رهبري را به قم را آخرين تير تركش خود قرار داده بودند و احمقانه به حوزه‌هاي علميه دل بسته بودند و اعلام مي داشتند كه مراجع و روحانيت به ملاقات با مقام معظم رهبري نخواهند رفت. اما حضور روحانيون و مراجع تقليد و ديدار آنان با مقام معظم رهبري و نيز استقبال پرشكوه مردم قم از رهبر معظم انقلاب را مشاهده كرديم و اين امر نشان داد كه نظام اسلامي بيدي نيست كه با اين بادها بلرزد.

رئيس سازمان صدا و سيما با اشاره به سخنان روز گذشته مقام معظم رهبري در جمع پرشور دانش آموزان گفت: مقام معظم رهبري در سخنان خود فرمودند كه فتنه سال 88 را جوانان مهار كردند و اكنون جوانان كشور ما با سلاح بصيرت و دانش رسانه‌اي مي‌توانند صحنه جهاني را تحليل كند و براي ملت ايران همچون چراغ و روشنايي باشد و سلاح دوم جوانان كشورمان علم و فناوري است كه بايد دانش آموزان، دانشجويان و نخبگان كشورمان نسبت به پيشرفت آن در تلاش باشند.

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

عبدالحسین روح الامینی: 13 آبان و تسخیر لانه جاسوسی آمریکا رویدادی مهم در حیات سیاسی ایران است

عبدالحسین روح الامینی: 13 آبان و تسخیر لانه جاسوسی آمریکا رویدادی مهم در حیات سیاسی ایران است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *