تیتر خبرها
خانه / بخش 2) لانه جاسوسی آمریکا در ایران / 2)3) خاطرات و مصاحبه های دانشجویان پیرو خط امام / 2)3)2) خاطرات دانشجویان پیرو خط امام / گفتگو با معصومه ابتکار از دانشجویان پیرو خط امام ،از تسخیر لانه جاسوسی آمریکا پشیمان نیستم – قسمت دوّم

گفتگو با معصومه ابتکار از دانشجویان پیرو خط امام ،از تسخیر لانه جاسوسی آمریکا پشیمان نیستم – قسمت دوّم

 از تسخیر لانه جاسوسی آمریکا پشیمان نیستم

گفتگو با معصومه ابتکار از دانشجویان پیرو خط امام – قسمت دوّم 

–         سال 76 چند نفر از دانشجويان پيرو خط امام در مجلس و دولت حضور داشتند؟

سال 76 در اولين دولت آقاي خاتمي دو نفر يعني من و آقاي بيطرف و بعد هم آقاي دکتر دادکان به مجموعه قوه مجريه پيوستند. حضور دانشجويان پيرو خط امام در دولت قبلي سابقه نداشت و بعد از آن نيز اتفاق نيفتاد. حضور دانشجويان در دولت خاتمي از اين جهت جالب بود که اين دولت متحمل بيشترين تهمت ها بود ولي تنها دولتي بود که از دانشجويان خط امام استفاده کرد[1].

 

–         شما به امريکا رفتيد خانم دکتر؟

خير، بنده بعد از گروگانگيري ديگر به امريکا نرفته ام حتي اقدام هم نکرده ام. کتاب تسخير که مربوط به ماجراهاي تسخير سفارت است در زمان آقاي خاتمي چاپ شد و نسخه انگليسي آن در کانادا منتشر شد اما امريکا اجازه چاپ به اين کتاب نداد.

 

–         قبل از دوم خرداد 76 آقاي عبدي بازداشت شده بودند؟

بله، آقاي عبدي دو بار بازداشت شده بود[2] .

–         آقاي عبدي 13 آبان 81 بازداشت شده است.

بله، اين خيلي عجيب بود يعني ما اين تصور را داشتيم که بالاخره يک طيف و جناحي داخل حاکميت ايران است که ظاهر ضد امريکايي دارد ولي در باطن بسيار متمايل است که براي برقراري رابطه با امريکا از جريان اصلاحات پيشي بگيرد[3]. حتي در اين جريان حاضر است امتيازاتي هم به طرف مقابل تقديم کند. نگراني درباره چنين رويکردي از همان آغاز جدايي در 13 آبان 58 شروع شد. عده يي از دانشجويان تحکيم وحدت مانند آقاي احمدي نژاد از همان ابتدا اعلام کردند ما موافق تسخير سفارت امريکا نيستيم و بايد سفارت شوروي گرفته شود. آنها ريشه مشکلات را در غلبه تفکر کمونيستي مي دانستند.

 

–         آقاي احمدي نژاد عضو شوراي مرکزي دانشجويان پيرو خط امام نبودند؟

ايشان اصلاً وارد اين جريان نشد و اين آغاز جدايي بود؛ جدايي که حتي بعد از تاييد امام از ماجراي گروگانگيري نيز تغييري نکرد[4].

 

–         آقاي موسوي خوئيني ها به عنوان کسي که با دانشجويان ارتباط نزديکي داشت چند بار از اين برخوردها مصون نماند؛ يکبار روزنامه اش بسته شد، يکبار محاکمه شد و حالا هم لقب عاليجناب سرخ را به او داده اند؟

آقاي موسوي چهره محبوبي بين دانشجويان داشت و بسيار مورد تاييد امام بود حتي در مقطعي ايشان شوراي نگهبان امام بود. کسي که در اولين دوره انتخابات رياست جمهوري مسووليت رسيدگي به پرونده کانديداها و رد صلاحيت آنها را داشت شخص آقاي موسوي خوئيني ها بود يعني در اين حد مورد اعتماد امام بودند که کار کل شوراي نگهبان کنوني را يک فرد انجام مي داد[5] علاوه بر اينکه ايشان بالاخره در مسائل عمده دانشجويان مورد مشورت قرار مي گرفت، نمازهاي جماعت دانشجويان را نيز برقرار مي کرد.

 

–         بعد از خرداد 76 سه نفر به دولت راه پيدا کردند و عده يي هم در مجلس با راي بسيار بالا مسووليت هايي را بر عهده گرفتند.

بله، با راي بالا وارد شدند و مسووليت هاي جدي بر عهده گرفتند. آقاي ميردامادي رئيس کميسيون امنيت مجلس بود، آقاي نعيمي پور، تابش، سمتي و رضا خاتمي نيز در مجلس بودند. در آن مقطع مشخص بود که طيف عمده اينها به سمت جريان اصلاحات حرکت کرده بودند اکنون به نظرم بي انصافي است اين افراد را متهم به انقلاب مخملي و وادادن ارزش ها مي کنند[6].

 

–         الان دانشجويان پيرو خط امام به امريکا ممنوع الورود هستند؟

نه، فکر نمي کنم همه آنها چنين مشکلي را داشته باشند.

 

–         بعد از جريان انتخابات خرداد 88 چند نفر از دانشجويان پيرو خط امام بازداشت شدند؟

امروز سه نفر از اعضاي شوراي مرکزي که مغز متفکر ماجرا بودند، در بازداشت به سر مي برند. آقاي محسن امين زاده از اعضاي شوراي بازو بودند هنوز در زندان هستند، آقاي ميردامادي نيز همچنين اما آقاي سعيد حجاريان که نقش خيلي مؤثري در تحليل تئوريک[7] داشت آزاد شد.

 

–         شما 55 گروگان داشتيد، يک عده آزاد شدند آن عده يي که ماندند خبر داريد چه کاره شدند؟

همه آنها بازنشسته شدند. خيلي از آنها از کار دولتي کناره گرفتند، چند نفر هم فوت شدند مثلاً آقايي که بيماري ام اس داشت و به توصيه امام آزاد شد 20 سال بعد از گروگانگيري فوت شد. ولي براي غالب آنها اتفاق خاصي نيفتاد. تا مدتي قهرمان ملي شدند ولي سپس به زندگي عادي خودشان برگشتند. حدود40 کتاب درباره گروگانگيري چاپ شده که توسط گروگان ها يا افراد وزارت امور خارجه امريکا نگاشته شده است ولي در ايران متاسفانه چند کتاب بيشتر نداريم. بحث توليد فيلم نيز مورد اقبال صدا و سيما قرار نگرفت البته اين طبيعي است چون آنها احساس مي کنند جريان به وجود آورنده تسخير سفارت از جريان حاکم فاصله گرفته است[8].

 

–         فکر مي کنيد در آينده چه برخوردي با دانشجويان خط امام شود؟

گفتنش سخت است. اميدوارم بعدها جوانان امروزي موقعيت دانشجويان پيرو خط امام در آن زمان را بفهمند. به هر حال اين دانشجويان نقشي کليدي در يکي از مهم ترين فرازهاي انقلاب داشتند و با هر زاويه يي که به اين قضيه نگاه کنيم پديد آورندگان اين جريان نيروهاي کليدي و اثرگذارند و وفاداريشان به انقلاب قطعي است. خيلي سخت است که بگوييم طراحان جريان 13 آبان بعدها به دنبال فروش مملکت به امريکا رفتند[9].

 

 

–         13 آبان امسال آقاي ميردامادي و امين زاده در بازداشت هستند. فکر مي کنيد بازداشت آنها به اتهام خدمت به امريکا را چطور بايد ارزيابي کرد؟

برخورد با اين جريان در شرايطي که مي بينيم تلاش عجولانه يي براي برقراري رابطه با امريکا صورت مي گيرد تعجب آور است. تلاش دولت براي رابطه با امريکا آنقدر علني است که نماينده اصولگراي مجلس مي گويد اين شتابزدگي، ذوق زدگي و وادادگي است[10]. به هر حال بازداشت دانشجويان پيرو خط امام به اتهام ارتباط با امريکا[11] و تلاش همزمان دولت براي برقراري رابطه با امريکا وضعيتي متناقض را ايجاد کرده است. چطور ممکن است جرياني که مخالف اشغال سفارت امريکا بود امروز داغ ترين شعارهاي مبارزه با امريکا را سر مي دهد؟ ما نمي توانيم از گذشته افراد چشم پوشي کنيم. چطور ممکن است از آن طرف شعارهاي تند بدهند از طرف ديگر به گونه يي در مذاکرات شتاب کنند که صداي همه درآيد؟ چطور ممکن است افرادي مثل آقاي اميراحمدي آنقدر مقرب شوند؟ اينها را وقتي کنار هم مي گذاريم اسباب نگراني و تعجب است[12].

 

–         تحليل شما درباره آينده روابط ايران و امريکا چيست؟

رويکرد نو محافظه کاران در امريکا نسبت به ايران همراه با دخالت و سلطه بوده است. البته اکنون آقاي اوباما مي خواهد اين رويکرد را تغيير دهد و به اين نتيجه رسيده است که رويکردهاي سابق نتيجه نداده است[13]. با اين وجود به نظر من شرايط اصلاح رابطه زماني به وجود مي آيد که فارغ از ذوق زدگي و عجله باشد و همه سطوح عدالت از رهبر، مجلس و مردم به طور کامل و شفاف در جريان آن قرار بگيرند[14].

 

–         شما همچنان وزير 13 آبان مي مانيد؟

با شرايطي که الان هست تقريباً خيلي از مسووليت ها را واگذار کرده ام. بسنده کرده ام به وبلاگ و چند برنامه و اين مصاحبه با شما.

 

–         با همه اين تفاسير پشيمان نيستيد؟

هيچ وقت پشيمان نبوده ام. حالا هم نيستم و ان شاءالله پشيمان نخواهم شد.

 

–         فکر مي کنيد نظر آن دوستاني که در بند هستند چيست؟

اي کاش خود آنان آزاد بودند و نظرشان را بيان مي کردند ولي با شناختي که از آنها دارم مطمئنم آنها هم پشيمان نيستند[15].

 

 


[1] – بجز چند نفری که به دولت راه یافتند و تا حدی مواضع آشکاری بر علیه خط امام نگرفتند،  از کدام دانشجویان خط امام در دولت استفاده شد!؟ از افرادی چون شهید وزوایی و شهید ورامینی و یا از بعض دانشجویان سابق خط امام  که در مبانی خط امام تجدید نظر نموده بودند و بعضی از آنان در «حلقه ضد خط امام کیان»  دچار استحاله فکری شده و با تشکیل حزب مشارکت به دنبال بر هم زدن نظام جمهوری اسلامی که امام آن را بنیان گذاشته بود، بر آمده بودند. شعلرهای ایران برای ایرانیان! و مخالفت با حمایت نظام جمهوری اسلامی از نهضتهای مقاومت در لبنان و فلسطین و… طرح حاکمیت دو گانه و سازش با ابرقدرتها، نشانگر بارز استحاله فکری این افراد بود. 

[2] – بازداشت اصلی عباس عبدی به خاطر نظر سنجی جعلی مؤسسة او به نفع آمریکا و بیان اینکه:« هفتاد درصد مردم ایران خواهان رابطه با آمریکا میباشند» بود!! فاعتبروا یا اولوالابصار!

[3] – آیا رهبری انقلاب چنین دیدگاهی داشت!؟ یا جناحی از حاکمیت!؟ آیا مردم کشور فراموش کرده اند که چه کسی از مذاکره مستقیم با آمریکا در روزنامه اطلاعات سخن گفت که رهبری او را مرعوب آمریکا توصیف نمود!؟ او کسی غیر از وزیر ارشاد دولت اصلاحات یعنی عطاء الله مهاجرانی بود که اینک در لندن به مفسر رادیو بی بی سی تبدیل شده است!؟ ثانیا این مطالب نمی تواند توجیه گر تماس با جاسوسان آمریکایی توسط بعض اعضای این جناح چند ده نفره از دانشجویان خط  امام و سرازیر نمودن موج اتهام پشیمانی به سوی  کل دانشجویان خط امام باشد. عباس عبدی جزء حزب مشارکت بود و در این حزب هشت نفر از دانشجویان خط امام در کادر مرکزی آن بودند و عباس عبدی به نمایندگی از آنان و در سکوت کامل آنان با «باری روزن» وابستة مطبوعاتی لانه جاسوسی ملاقات نمود و یکی از آن هشت نفر سرکار خانم ابتکار بود!

[4] – آقای احمدی نژاد در آن مقطع یک دانشجوی مسلمان بود و همین و مخالفت یا موافقت او اصولا اهمیت سیاسی نداشت و اگر ایشان رئیس جمهور نشده بود هیچکس از موضع گیری آن زمان ایشان مطلع نمیشد. ایشان نه یک جریان سیاسی بود و نه یک جریان فکری و عقیدتی. شاید تنها اثر مخالفت او و دوستان همفکرش عدم شرکت دانشجویان دانشگاه علم صنعت در جریان تسخیر لانه جاسوسی بود.

[5] – ایشان در آن مقطع  با توجه به اینکه قانون اساسی بیان داشته بود در بار اول  که شورای نگهبان وجود ندارد نظارت بر صلاحیت کاندیداهای ریاست جمهوری به امام واگذار میشود و با توجه به اینکه امام این امر را به مردم واگذار نموده بودند و وزارت کشور نیز آن را به آقای موسوی خوئینیها واگذار نمود و ایشان نیز با تفسیر استصوابی بودن نظارت، از 120 کاندیدای ریاست جمهوری 114 نفر را رد صلاحیت نمودند.

[6] – برای این سخن جای ل تأسف بسیار است! تهمتی به بزرگی تقلب در انتخابات  آنهم در حد بیش از 11 میلیون رأی و عدم تمکین به رأی رهبری انقلاب که بر اساس قانون اساسی به رهبری برگزیده شده است برای تن دادن به قانون  و نیز  عدم پذیرش نظر شورای نگهبان و لشکر کشی خیابانی و  تهمتهای بینظیری که آبروی نظام اسلامی را در جهان برده است و همگامی با عناصر ضد انقلاب آنهم در حمایت کامل رسانه های آمریکایی و انگلیسی و اسرائیلی اینگونه سخن گفتن قابل قبول نییست. طرح شعار نه غزه و نه لبنان و جمهوری ایرانی و سکوت کامل در برابر آن و سوء استفاده از 13 آبان و 16 اذر  و روز قدس و حتی 22  بهمن برای مبارزه با رهبری و انقلاب و ندای الله اکبر بر ضد نظام و رهبری سردادن و دعوت سریالی برای شورش خیابانی  معلوم نیست، چه نامی باید برایش گذاشت.

[7] – اعترافات سعید حجاریان به اشتباهات تئوریک خود که موجب آزادی او از زندان و کناره گیری او از سیاست پس از جریانات 22 خرداد 88 شد نشانگر تحلیلهای بی پایه خانم معصومه ابتکار در توجیه اعمال چند تن از دانشجویان خط امام که برای رسیدن به قدرت حزب مشارکت را تشکیل داده بودند، میباشد.

[8] – این یک تهمت زشت میباشد و در عمق آن  خودبینی  و باند خود را دیدن و از دیدن دیگران خود داری نمودن موج میزند. آیا حزب مشارکت طابق النعل بالنعل پا جای پای امام گذاشته است و افکار اعضای حزب مشارکت همان خط امام است!؟ همانگونه که ایشان بیان داشتند حدود ده بیست نفر از دانشجویان  سابقا خط امام به جریان اصلاحات پیوستند و یا مستقیما در حزب مشارکت به جریانی غیر از جریان خط امام گرایش پیدا نمودند. معلوم نیست که  ایشان چرا چهار صد دانشجوی دیگر خط امام را فراموش کرده اند!؟ از فرمانده سپاه تا فرمانده سابق نیروی انتظامی و فرمانده سابق بسیج و رئیس سازمان صدا و سیما و معاون سابق وزارت خارجه و تعداد زیادی از اساتید دانشگاههای کشور در حال حاضر، در آن زمان در میان دانشجویانی که به حزب مشارکت و جریان «تجدید نظر طلب اصلاحات»  نپیوسته اند، دیده میشوند، سی و سه شهید دانشجوی خط امام نیز جای خود دارد.

[9] – اگر این را بپذیریم، اما نمیتوان انحرافات فکری و موضع گیریهای آنان در برابر رهبری و قانون اساسی و طرح حاکمیت دوگانه توسط آنان و مخالفت با حمایت ایران از مقاومت در لبنان و فلسطین و همگامی آنان با دشمنان امام از جمله نهضت ازادی و… را نادیده گرفت.  متأسفانه با این استدلال نباید افرادی چون شیخ علی تهرانی و آیت الله منتظری با آنهمه سوابق مبارزاتی از صحنه سیاست کشور توسط امام حذف میشدند. نفوذ دشمنان در اطراف  آنان و بازی دادن آنان با دادن اطلاعات غلط به آنان در حالیکه آنان از شخصیتهای علمی و مبارز بودند  را از مسیر انقلاب خارج و موجب سوء استفاده دشمنان از آنان گردید . چند جوان دانشجوی مهندسی با سواد دینی سطح پائین که فقط برای اعتراض به بردن شاه به  یک اقدام انقلابی دست زده بودند، و البته مورد توجه مردم و امام واقع شده بودند و کار آنان نیز تا تاریخ است قابل احترام و قابل توجه است، دیگر جای خود دارد!

[10] – معلوم نیست که پرسشگر چرا چنین مطلبی را بیان میدارد و به خواننده القاء مینماید! رهبری نظام هیچگاه از مواضع انقلابی و ضد آمریکایی و ضد اسرائیلی خود برای حتی یک لحظه پائین نیامده است و جریان اصلاحات در 2 خرداد 76 شخصی  بنام احمدی نژاد را در برابر خود نداشت. بلکه مشکل آقایان اصلاح طلب با رهبری انقلاب و حتی آقای هاشمی رفسنجانی بود. و انبوه مطالب موجود در روزنامه های 2 خردادی شاهد این جریان است.

[11] – افراد دستگیر شده به هیچ عنوان به عنوان دانشجوی خط امام و به دلیل تسخیر لانه جاسوسی دستگیر نشده اند و همه دستگیر شدگان نیز دانشجوی خط امام نیستند. جریان انتخابات 88 ربطی به تسخیر لانه جاسوسی ندارد. اتهام آنان برپایی یک کودتای مخملی و کشاندن مردم به خیابانها و به کشتن دادن تعدادی از مردم با گناه و بی گناه بوده است که باید دادگاه صالحه به آن رسیدگی و حکم صادر نماید. تهمت تقلب به نظام اسلامی ودزدیدن رأی مردم و ایجاد هیجان در مردم و ایجاد اختلاف و در گیری و همکاری با عناصر مرتبط با بیگانه از اتهامات آنان بوده است!

[12] – بسیاری از جریانات و مواضع اتخاذ شده در درون دولت جدید ( دولت دهم) نیز تعجب آور است و در عدم صحت آن  شک نیست که مرور زمان بسیاری از انها را روشن نمود  و خواهد نمود ولی این توجیه گر مواضع اصلاح طلبان که به نام اصلاحات در مبانی اندیشه امام، تجدید نظر نمودند، نیست.

[13] – این سخن بسیار اعجاب انگیز است و نشانگر یک تحلیل سطحی از روابط درون نظام سلطه گر و جهانخوار آمریکاست.

[14] – جریانات سالهای بعد مسائل دیگری را نشان داد.

[15] – متأسفانه سکوت آنان در برابر اقدام عباس عبدی در ملاقات با باری روزن  و احتمالا حمایت و همفکری آنان با او نشانگر تغییراتی در افکار این گروه از دانشجویان خط امام بود. عباس عبدی بعدا به اتهام نظر سازی جعلی به نفع آمریکا و ادعای اینکه هفتاد درصد مردم ایران خواهان ارتباط با آمریکا هستند محاکمه و به چند سال زندان محکوم گردید!

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

روایت عزت الله ضرغامي رئیس صدا و سیما و از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام از سیزده آبان 58 و تسخیر لانه جاسوسی آمریکا برای اعتراض به بردن شاه به آمریکا

روایت عزت الله ضرغامي رئیس صدا و سیما و از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام از سیزده آبان 58 و تسخیر لانه جاسوسی آمریکا برای اعتراض به بردن شاه به آمریکا

روایت عزت الله ضرغامي رئیس صدا و سیما و از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام از سیزده آبان 58 و تسخیر لانه جاسوسی آمریکا برای اعتراض به بردن شاه به آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *