تیتر خبرها

جریان‌شناسی فعالان رابطه با آمریکا منتشر شد

این کتاب با رویکردی تاریخی ـ سیاسی می‌کوشد تا با کاویدن در مواضع و حوادث بیست و پنج سال پیش، تحلیلی مستند از تلاش فعالان رابطه خواهی با آمریکا را فراروی خواننده قرار دهد.

کتاب وسوسه شیطان بزرگ با رویکرد جریان شناسی فعالان رابطه با آمریکا از دولت موقت تا دولت اصلاحات به قلم محمد تقی کرامتی منتشر شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، کتاب وسوسه شیطان بزرگ با رویکرد جریان شناسی فعالان رابطه با آمریکا از دولت موقت تا دولت اصلاحات به قلم محمد تقی کرامتی با همت دفتر جریان شناسی تاریخ معاصر و انتشارات پرتو ولایت منتشر شد.

این کتاب با رویکردی تاریخی ـ سیاسی می‌کوشد تا با کاویدن در مواضع و حوادث بیست و پنج سال پیش، تحلیلی مستند از تلاش فعالان رابطه خواهی با آمریکا را فراروی خواننده قرار دهد.

در این نوشتار، نویسنده با تکیه بر مستندات داخلی و خارجی تلاش نموده است تا موضوع سیاسی و دیپلماسی رابطه با آمریکا را از جنبه‌های متفاوت آن مورد مطالعه قرار داده و در این فرایند چشم-اندازی نیز به اهداف بلند مدت انقلاب اسلامی داشته باشد.

این کتاب در ده فصل تنظیم شده است. در فصل نخست کلیات و اصول روابط دیپلماتیک مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته است. سطوح روابط دیپلماتیک، قطع روابط و شرایط اساسی برقراری روابط دیپلماتیک بین دولت¬ها، به عنوان مقدمه بحث مطرح گردیده¬ است.

فصل دوم با عنوان آمریکا از آغاز رابطه تا انقلاب اسلامی، به چگونگی روابط ایران با ایالات متحده آمریکا در دوران پیش از انقلاب اسلامی پرداخته است. چگونگی روابط فرهنگی، نظامی و اقتصادی و همچنین نگاهی به شرارت های آمریکا علیه ایران در جریان‌های مختلف، مباحثی هستند که در این فصل مورد کنکاش قرار گرفته‌اند.

دولت موقت و چالش های پیش رو در حفظ رابطه با آمریکا، دیپلماسی پنهان آمریکا در برقراری رابطه و جریانات خزنده برای برقراری رابطه در داخل، عناوین فصل‌های سوم تا پنجم را تشکیل می‌دهند. در این سه فصل با آغاز سخن از دوره دولت موقت و ارزیابی و بررسی جریان‌ها و حتی شخصیت‌ها در برخورد با این موضوع، چگونگی سیر این جریان نشان داده شده است.

دولت اصلاحات و آغاز تحولات جدید در رویارویی، عنوان فصل ششم است که در آن ورود جریان جدید سیاسی و فرهنگی به فضای کشور مورد نقد قرار گرفته و تاثیر این نقل و انتقال سیاسی و فرهنگی بر رابطه با آمریکا سنجیده شده است.

فصل هفتم و هشتم، تاثیر حادثه یازدهم سپتامبر را در جریان رابطه با آمریکا تبیین می‌کند. در این دو فصل پیامدهای خارجی و داخلی این واقعه بر ایران و روابط آن با آمریکا مورد بررسی قرار گرفته است.

نویسنده این کتاب در فصل نهم و دهم با نگاهی کلی و اصولی به این فرآیند، رابطه آن را به گونه‌ای فراگروهی و از جهت مصلحت‌های ملی و مذهبی مورد بررسی قرار می‌دهد تا خواننده به یک نتیجه‌گیری اصولی برسد.

گفتنی است، کتاب وسوسه شیطان بزرگ (جریان شناسی فعالان رابطه با آمریکا از دولت موقت تا دولت اصلاحات) به قلم محمد تقی کرامتی به همت دفتر جریان شناسی تاریخ معاصر و از سوی انتشارات پرتو ولایت با شمارگان هزار نسخه، در 420 صفحه وزیری و با جلد شومیز منتشر شد.

به نقل از حوزه نت

درباره ی مدیریت

مطلب پیشنهادی

جای خالی اثر ایرانی تحلیل “انقلاب دوم” در برابر 40 عنوان کتاب خارجی

معصومه ابتکار در “شب خاطره” گفت: تاکنون در بیش از 40 عنوان کتاب و ده‌ها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *