تیتر خبرها
خانه / بخش 2) لانه جاسوسی آمریکا در ایران / 2)18) دسته‌بندی نشده / شرحی بر یک تصویر شوم و يك اقدام خود سرانه

شرحی بر یک تصویر شوم و يك اقدام خود سرانه

به نام خدا

هاشم یزدانپرست – یکی از دانشجویان خط امام

….. ممكن است آن

كسى كه خودش در تسخير لانه‏ى جاسوسى فعال بوده، بعد از مدتى از كار خودش پشيمان شود – كما اينكه ما پشيمان‏شده‏هائى هم داريم! خيلى از كسانى كه در جنبش دانشجوئى حضور داشتند، در برهه‏ى ديگرى، گرفتارى‏هاى زندگى و انگيزه‏هاى مختلف، ثبات قدم را از اينها گرفت – لكن حركت بزرگ مربوط به دانشجوست، كه اين حركتِ تسخير لانه‏ى جاسوسى يكى از مهمترينِ اين حركات است.

از بیانات آیت الله خامنه ای در دانشگاه علم و صنعت در تاریخ بيست و پنج آذر هشتاد و هفت

این تصویر شوم که پس از ملاقات خودسرانه « عباس عبدی» با «  باری روزِن »يكي از جاسوسان آمريكايي به گروگان گرفته شده توسط دانشجويان خط امام (كه در آن زمان وابسته مطبوعاتي به اصطلاح سفارت آمريكا در ايران بود)،  به طور گسترده در مطبوعات و سایتهای گوناگون جهان به چاپ رسید، موج اتّهام تجدید نظر در آرمانهای امام توسط دانشجویان خط امام و پشیمان شدن آنان از تسخیر لانة جاسوسی آمريكا را به سوی همه  آنان سرازیر نمود. در حالي كه بسياري از آنان از اين ملاقات خود سرانه كه بر خلاف تمام اصول و مباني خط امام بود، كوچكترين خبري نداشتند و به شدت با آن مخالفت و اعتراض داشتند.

عباس عبدی دانشجوی  دانشگاه پلی تکنیک( امیر کبیر) که چند روز بعد از تسخیر لانة جاسوسی برای ترجمة اسناد به لانة جاسوسی دعوت شد و معمولا نيز به علت گرفتاريهاي شخصي در لانه جاسوسي حضور نداشت، بازیگر عمدي و يا غير عمدي! این بازی مرموز طراحی شده از جانب آمریکا و عوامل داخلی مرعوب و مجذوب و بعضاٌ مزدور آن بود.عبدی پس از اتمام جریان لانة جاسوسی و آزاد شدن جاسوسان آمریکایی با توجّه به در گیری دانشجویان اصیل خط امام در قضیّة دفاع مقدس و نیز دفاع از  انقلاب اسلامی  و جمهوری اسلامی در صحنه های مختلف و به شهادت رسیدن دهها تن از آنان و با استفاده از نجابت دانشجویان باقی ماندة خط امام و صداقت و خلوص بیش از حدّ تعدادی از آنان، با کمک امکانات رسانه ای که در اختیار او و دوستانش بود، به عنوان تنها دانشجوی صاحب نام خط امام معرفی گردید.او در اواسط دهة هفتاد با « باری روزن» وابستة مطبوعاتی سفارت آمریکا در تهران در روزهای بحرانی اوّل انقلاب، که یک یهودی صهیونیست بود و نقشی بی بدیلی در هدایت و سازماندهی تهاجم مطبوعاتی عوامل داخلی آمریکا در فاصلة پیروزی انقلاب تا تسخیر لانة جاسوسی داشت، ملاقات نمود.این ملاقات که با سر و صدای فراوان و تبلیغات بی نظیر رسانه های آمریکایی و غربی و جولان وابستگان آمريكا در داخل كشور و حمله آنان به آرمانهاي امام و دفاع مقدس و شهدا و به زير سؤال بردن اقدام دانشجويان خط امام و تسخير لانه جاسوسي توسط آنان همراه بود، خاطرة سفر انور سادات به اسرائیل که از آن به سفر قرن یاد میکردند را در ذهنها متبادر نمود. سفری که موجب به رسمیّت شناختن  این رژیم جعلی در افکار عمومی و شکستن قبح جنایات و خشونتها و قتل عامهای ضد انسانی آن گردید.

تصوير انور سادات رئيس جمهور به قول امام خائن مصر و اسحاق بگين نخست وزير اسرائيل و كارتر رئيس جمهور امريكا پس از امضاي قرارداد كمپ ديويد و به رسميت شناخته شدن  موجوديت اسرائيل توسط او

عباس عبدی خود سرانه و بدون در جریان گذاشتن اکثریّت قریب به اتّفاق دانشجویان خط امام که تعدادشان در روز اوّل به  حدود  چهارصد و پنجاه نفر میرسید، به این اقدام مبادرت نمود. انتشار عکس  خندان او در حین دست دادن با  « باری روزن» که لبخند مرموزی بر لب داشت، موجب فرو ریختن اعتماد  عمومی به دانشجویان خط امام گردید[1]، به صورتی که سیل انتقاد مردم مسلمان و انقلابی به سوی دانشجویان خط امام به اتّهام تجدید نظر طلبی و سازش با ابر قدرتها و عقب نشینی از آرمانهای امام و پشیمانی از اقدام تاریخ ساز آنان در سيزده آبان  پنجاه و هشت را به سویشان سرازیر نمود.این ملاقات برنامه ریزی شده که دست تعدادي از عوامل سازشكار داخل و خارج از کشور و تجدید نظر طلبان داخلی و نسل غرب باوران جدید در آن به خوبی دیده میشد، برای فرو ریختن اين اقدام تاريخي كه بعنوان الگو واسطورة مقاومت در برابر ابر قدرت آمریکا در سطح جهان مطرح شده بود[2] و برای تجدید ساختار حیثیت بر باد رفته  و هیبت فرو ریختة آمریکا در دوران پس از فرو پاشی شوروی طراحی شده بود.تجدید نظر طلبان داخلی بهانة این اقدام خود را فروپاشی شوروی و تشکیل نظام تک قطبی به رهبری آمریکا و تغییر شرایط و در خطر بودن منافع ملي اعلام نمودند.ضربة حیثیتی که این شخص و دوستان همفکر و پشتیبان او که معدودی از آنان در جریان لانة جاسوسی نیز حضور داشتند، پس از گذشت بیش از ده سال هنوز جبران نشده است و بسیاری در داخل و خارج از ایران، فکر میکنند که دانشجویان خط امام از اقدام خود در ايستادگي در برابر آمريكا پشیمان شده اند. آنچه تا حدّی توانست این اقدام را که نه تنها توطئه ای برعليه انقلاب اسلامی در ایران بلکه توطئه ای برای شکستن قبح ارتباط و مذاکره و سازش با آمریکا در جهان اسلام طراحی شده بود[3] را جبران نماید و ترس از نظام تک قطبی را بشکند و تجدید نظر طلبان داخل مجذوب و مرعوب آمريكا را رسوا نماید، موضع گیری  قاطع رهبر انقلاب و حمایت از تسخیر لانة جاسوسی توسط ايشان و حمایت ایشان از قضیّة فلسطین و نیز حمایت قاطع ایشان از  حزب الله لبنان و پیروزی حزب الله در سال دو هزار به خاطر مقاومت افسانه ای و انجام عملیاتهای استشهادی اعضای آن در جنوب لبنان و فرار مفتضحانه و خروج بی قید و شرط نیروهای نظامی اسرائیل علیرغم پشتیبانیهای آمریکا[4] و هم پیمانانش از آن، از این منطقه، بود[5].

محمد سيد طنطاوي پس از اين ملاقات، با توجه به اينكه با اعتراضات گسترده مسلمانان روبرو شد، مدعي گرديد كه او بدون اينكه شيمون پرز جنايتكار مشهور صهيونيست و رئيس اين رژيم را بشناسد با  او مصافحه كرده و دست داده است!

دستگیری و محاکمه و به زندان افتادن عباس عبدی به خاطر جعل نظر سنجی كه به دروغ  ادّعا شده بود كه اكثريت ملّت ايران تمايل به ارتباط با آمريكا دارند و اين خلاف گويي بي ارتباط با  ملاقات با باري روزن نيز نبود ضربة کاری دیگری بود که بر اندام این جریان نئو لیبرال مجذوب و مرعوب آمریکا و طرفدار سازش با این ابرقدرت و تئوریسینهای این جریان که حلقه ای را تشکیل و به دنبال ایجاد کمپ دیویدی دیگر بر علیه نظام جمهوری اسلامی و بر علیه بیداری اسلامی در جهان اسلام بودند، وارد و طشت رسوائي آنان را بر زمين كوبيد و حثيت آنان را بر باد داد.اینک بسیاری از طراحان و همفکران و مجریان این توطئه در دانشگاه ها و مطبوعات و رسانه ها یا فرار را بر قرار ترجیح داده و یا به دامان اربابان خود پناه برده اند و علناً در کنار آنان به ملّت ایران و آرمانهای الهی امام حمله آورده اند و رسوا شدگان نيز مدعي شده اند كه ما از اين اقدام قصد سوئي نداشته ايم!؟در پاسخ بايد اين نكته را به آنان متذكر شد كه ننگ را نمي توان با رنگ پاك نمود.


[1] – در این ملاقات چه  مطلبی بین عبدی و روزن رد و بدل گردید، برای هیچکس مهم نبود. طراحان بیش از هر چیز به دنبال گرفتن این عکس بودند و عبدی به بهترین شکل و به بهترین نحو این نقش را عامدانه و یا جاهلانه بازی نمود. صحبتهای بعدی او که من گذشته را نفی نمی کنم به دلیل برد کم ، بی اثر تر از آن بود که بتواند اثر این عکس را از میان ببرد. سیل اعتراض به دانشجویان خط امام در سراسر کشور و حتّی در میان دوست داران انقلاب اسلامی در جهان، پس از این ملاقات، نشانگر عظمت این توطئه بود.

[2] – یعنی تسخیر لانة جاسوسی توسط دانشجویان خط امام و حمایت امام و مردم ایران از این اقدام و به ذلّت کشاندن ابرقدرت آمریکا و رهبران پوشالی آن

[3] – و دشمنان واقعی آمریکا یعنی دانشجویان خط امام را که بزرگترین و قاطع ترین ضربه را با حمایت امام و مردم انقلابی ایران،  بر پیکرة آمریکا وارد کرده بودند را در افکار عمومی و در افکار مسلمانان انقلابی در  سراسر جهان پیشتاز ارتباط با آمریکا می نمود.

[4] – این پیروزی اوّّلین و قاطع ترین پیروزی در جهان تک قطبی  بر اسرائیل و حامی آن آمریکا بود و سرنوشت جهان را تغییر و  هیبت قدرت تک و همه کاره در جهان را شکست و معادلات مادی را دستخوش دگرگونی نمود و قدرت ایمان و قدرت شهادت طلبی را وارد معادلات سیاسی نظامی جهان نمود. قدرتی که عبدی و همفکران او و تئوریسینهای نئو لیبرال و تسلیم طلبها و سازشکاران جدید در داخل و خارج کشور که ترس و خوف از آمریکا این کدخدای دهکدة جهانی و  سردمدار جنگ تمدنهایی که هانتیگتون استراتژیست آمریکایی مطرح کرده بود، خواب  را از چشمان آنان ربوده بود، از آن بی خبر بودند و  اگر چند روزی دیگر امکان برایشان به وجود آمده بود، سرنوشت انقلاب را در ملاقات دیگری با برژینسکی های جدید بر باد میدادند.

[5] – برای نشان دادن تفکرات این جریان تجدید نظر طلب گوشه ای از دفاعیّات وزیر کشور دولت اصلاحات در دادگاهي كه براي محاكمه او تشكيل شده بود، آورده می شود: امروز کسی مثل شیخ احمد یاسین که هم یک عالم  اسلامی و هم مبارزی است که بیش از یک دهه در زندانهای  رزیم صهیونیستی بوده است از صلح صحبت میکند. وقتی یاسر عرفات که بیش از چهار دهه جنگ چریکی و مسلّحانه با اسرائیل داشت به گفت و گو روی آورده، آیا به راحتی میتوان او را خائن به ملّت فلسطین معرفی کرد؟ وقتی جامعة بین الملل، خواهان تحقّق صلح در خاورمیانه است و کشورهای اسلامی، همسایگان اسرائیل و ملّت فلسطین و بسیاری از مبارزان آن ناچار به پذیرش صلح تحمیلی شده اند و هیچ یک از آنها این صلح را خواست ابتدایی و قلبی خویش نمی دانند و لکن مصلحت منطقه و فلسطینیها را در مذاکره دیده اند، مخالفت ما چه نفعی عاید ملّت ایران میکند، جز اینکه به عنوان حامی تروریسم معرفی شویم؟ جز آنکه باید هزینه های سنگین اتّخاذ چنین مواضعی را در عرصه های بین المللی و اقتصادی بپردازیم؟ با کدام قدرت اقتصادی و سیاسی و نظامی می خواهیم در مقابل این تصمیم قد علم کنیم؟….. امروز مردم فلسطین دارای دولتی هستند که ما هم آن را به رسمیّت شناخته ایم و قرار است تا یک سال دیگر نیز کشور مستقل فلسطینی رسماً تأسیس و تشکیل می شود. وقتی همه کشور های جهان و از جمله کشورهای عربی و اسلامی از جمله جمهوری اسلامی ایران چنین کشوری را به رسمیّت شناخته اند، ما نباید در امور داخلی ملّت فلسطین دخالت کنیم و باید به خواست آنها در تعیین سرنوشت خویش احترام بگذاریم .هر چند من معتقدم شرایط کنونی و صلح کنونی تأمین کنندة خواست و آرمان اصلی ملّت فلسطین نیست و موقعی این شرایط محقّق می شود که قدس شریف و همة سرزمین فلسطین آزاد شود و ساکنان مسلمان ، یهودی و مسیحی فلسطین آزادانه در کنار یکدیگر در این کشور زندگی کنند . امّا فکر می کنم که باید به واقعیّات موجود و شناخت قدرت و توانایی خودمان نیز در این راه توجّه داشته باشیم و خودمان را کاسة داغ تر از آش نشان ندهیم. ( شوکران اصلاحات، دفاعیات عبد الله نوری،چاپ چهارم، انتشارات طرح نو 1378 ص 149) حال اگر رهبری معظم انقلاب و ملّت ایران،  به توصیة این افراد، دست از حمایت حزب الله  و حماس و انتفاضه برداشته و کاسة از آش داغ تر ! نشده بودند و با عرفات همصدا شده بودند، در این تاریخ که شیخ احمد یاسین به شهادت رسده و حزب الله در جنگ 33 روزه و حماس در جنگ 22 روزه پیروز شده اند، ما در کجای تاریخ ایستاده بودیم؟!

درباره ی مدیریت

مطلب پیشنهادی

از سوی رهبر انقلاب سیاست‌های ‌کلی جمعیت ابلاغ شد

از سوی رهبر انقلاب سیاست‌های ‌کلی جمعیت ابلاغ شد حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *